نشست خبري رزمايش ميلاد نور ولايت
[size=medium]علوي: جنگنده‌هاي صاعقه اولين عمليات جنگي خود را اجرا مي‌كنند[/size]

خبرگزاري فارس: معاون عمليات نيروي هوايي ارتش از اولين عمليات جنگي هواپيماهاي صاعقه در رزمايش ميلاد نور ولايت خبر داد.
[align=center]
[/align]
[align=center]
[/align]
[align=justify]به گزارش خبرنگار دفاعي خبرگزاري فارس، امير سيدمحمد علوي معاون عمليات نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران صبح امروز پنج‌شنبه در نشست خبري كه با حضور امير دره‌باغي جانشين فرمانده نيروي هوايي ارتش و اميرخلبان حسين چيت‌فروش برگزار شد، علت نامگذاري رزمايش هوايي ميلاد نور ولايت را همزماني با ميلاد حضرت زهرا (س) و بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران عنوان كرد.
علوي افزود: اين رزمايش بزرگ هوايي در منطقه گسترده‌اي از كشور از جمله همدان، اصفهان، چابهار،‌ بندرعباس و بوشهر برگزار خواهد شد كه در آن انواع بمب‌افكن‌ها و تانكرهاي سوخت‌رساني نيروي هوايي ارتش به پرواز درخواهند آمد. در اين رزمايش پايگاه‌هايي همچون منطقه هوايي مهرآباد، شهيد بابايي اصفهان، شهيد دوران شيراز، دوم شكاري تبريز، سوم شكاري همدان، شهيد نوژه همدان، پايگاه چهارم شكاري دزفول، پايگاه ششم شكاري شهيد ياسيني، نهم شكاري بندرعباس و پايگاه دهم شكاري چابهار شركت خواهند كرد.
معاون عمليات نيروي هوايي ارتش افزود:‌ جنگنده صاعقه براي اولين بار به انجام ماموريت‌هاي تاكتيكي با مهمات‌هاي جنگي خواهند پرداخت و همچنين از هواپيماهاي اف 4، آر اف 4، اف 14، جنگنده‌هاي راهبردي سوخو 24، تانكرهاي سوخت‌رسان بوئينگ 747 و 707 و نيز هواپيماهاي شنود الكترونيكي در اين رزمايش استفاده خواهد شد.
وي تاكيد كرد كه توانمندي سوخت‌گيري جنگنده‌ها در اين سطح با آموزش‌ها و خلاقيت نيروهاي داخلي ارتش جمهوري اسلامي ايران و پس از انقلاب اسلامي به دست آمده است.
علوي با بيان اينكه رزمايش ميلاد نور ولايت از نيمه اول تيرماه شروع شده و به مدت سه روز در 5 مرحله انجام خواهد شد، مرحله اول اين رزمايش را توجيه و بريفينگ پرسنل نيروي هوايي و دريايي ارتش عنوان كرد و گفت: اين رزمايش به صورت تركيبي با همكاري ديگر نيروهاي ارتش جمهوري اسلامي ايران برگزار خواهد شد.
وي به گسترش جنگنده‌ها در مناطق رزمايش اشاره كرد و گفت: يكي از نقاط قوت اين رزمايش آن است كه جنگنده‌هاي اف 5 و صاعقه را گسترش داده‌ايم تا در داخل درياي عمان و با ارتفاع پايين پرواز كنند.
علوي به تمرين دو روزه جنگنده‌ها با مهمات مشقي در مرحله سوم اشاره كرد و افزود: در مرحله چهارم كه اصلي‌ترين مرحله رزمايش خواهد بود جنگنده‌ها با مهمات جنگي اهداف مورد نظر را منهدم كرده و در مرحله پاياني با انجام موفق ماموريت‌ها به پايگاه‌هاي خود برخواهند گشت.
معاون عمليات نيروي هوايي ارتش، پرواز در برد زياد و ارتفاع پست را يكي از اهداف مهم برگزاري رزمايش ميلاد نور پيامبر دانست و گفت:‌ همچنين جنگنده‌هاي نيروي هوايي به انجام پروازهاي دوربرد و بيش از 3 هزار كيلومتر خواهند پرداخت.
وي به سوخت‌گيري انواع جنگنده‌ها از جمله اف 4 و اف 14 و سوخو 24 توسط تانكرهاي سوخت‌رسان اشاره كرد و گفت: براي اولين بار در اين رزمايش جنگنده‌هاي راهبردي سوخو 24 در ارتفاع پست بر فراز درياي عمان و تنگه هرمز پرواز خواهند كرد و همچنين بهره‌برداري از انواع مهمات هوشمند و ساير تجهيزات و مهمات ساخت داخل از ديگر برنامه‌هاي رزمايش است.
علوي با بيان اينكه تمام خلبان‌هاي حاضر در اين رزمايش آموزش‌هاي خود را در داخل كشور ديده‌اند، گفت: در اين رزمايش جنگنده‌هاي اف 14 به عنوان اسكورت، جنگنده‌هاي شكاري و راهبردي را تا روي اهداف از پيش تعيين شده همراهي خواهند كرد.
معاون عمليات نيروي هوايي ارتش اضافه كرد:‌ در اين رزمايش فرماندهي و كنترل متحرك و غيرمتمركز هوايي و نيز فرماندهي كنترل زميني در اين رزمايش تمرين خواهد شد و تصاوير به صورت متمركز از نقاط دوردست به منطقه رزمايش ارسال مي‌شود تا فرماندهان بتوانند تمامي مناطق را زير نظر داشته باشند.
وي پرواز سطحي و انهدام اهداف از پيش تعيين شده را از ماموريت اصلي ارتش عنوان كرد و گفت: پشتيباني از نيروهاي سطحي با مشاركت نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران در اين رزمايش تمرين خواهد شد. [/align]
منبع :http://www.farsnews.net/newstext.php?nn=8803210416