برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

????? ?????: ?? 1 ?? 3 ?? 3
dqw
 1. SKY MAN ?????? ??
  SKY MAN

  رئیس سایت
  August 2007
  none
  7,234
  تعداد تشکر : 19,755
  Thanked 20,851 Times in 3,723 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 9

  ??? ??? ولادت امام محمد باقر (ع) مبارک باد

  نام مبارک امام پنجم، محمد است . لقب آن حضرت باقر یا باقرالعلوم است، چرا که دریای دانش را شکافت و اسرار علوم را آشکار ساخت.

  القاب دیگری مانند شاکر، صابر و هادی نیز برای آن حضرت ذکر کرده ‌اند که هر یک معرف صفتی از صفات آن امام بزرگوار است.

  در واقعه جانگداز کربلا همراه پدر و در کنار جد بزرگوار خود حضرت سید الشهدا، کودکی بود که به چهارمین بهار زندگیش نزدیک می شد. دوران امامت امام محمد باقر(ع) از سال 95 هجری که سال شهادت امام زین العابدین(ع) است آغاز شد و تا سال 114 هجری یعنی مدت 19 سال و چند ماه ادامه داشت.

  در دوره امامت امام محمد باقر و فرزندش امام جعفر صادق(ع) مسائلی مانند انقراض امویان و بر سر کار آمدن عباسیان و ایجاد مشاجرات سیاسی و ظهور سرداران و مدعیانی مانند ابوسلمه خلال و ابومسلم خراسانی و دیگران مطرح است، ترجمه کتابهای فلسفی و مجادلات کلامی در این دوره پیش می آید و عده ‌ای از مشایخ صوفیه و زاهدان و قلندران وابسته به دستگاه خلافت پیدا می شوند.

  بدین جهت امام محمد باقر و پس از وی امام جعفر صادق از موقعیت مساعد روزگار سیاسی، برای نشر تعلیمات اصیل اسلامی و معارف حقه بهره جستند و دانشگاه تشیع و علوم اسلامی را پایه ریزی کردند. زیرا این امامان بزرگوار و بعد شاگردانشان، وارثان و نگهبانان حقیقی تعلیمات پیامبر و ناموس و قانون عدالت بودند و می بایست به تربیت شاگردانی عالم و عامل و یارانی شایسته و فداکار اهتمام می ورزیدند .

  مدت بیست سال معاویه در شام و کارگزارانش در مرزهای دیگر اسلامی در مخدوش و تیره جلوه دادن حقایق اسلامی با زور و زر و تزویر و اجیر کردن عالمان خود فروخته تلاش بسیار کردند. ناچار حضرت سجاد(ع) و فرزند ارجمندش امام محمد باقر پس از واقعه جانگداز کربلا و ستمهای بی سابقه آل‌ ابوسفیان، در اصلاح عقاید مردم به ویژه در مسئله امامت و رهبری، که تنها شایسته امام معصوم است سعی بلیغ کردند .

  آنها در این راه معارف حقه اسلامی را در جهات مختلف به مردم تعلیم دادند تا کار نشر فقه و احکام اسلام به جایی رسید که فرزند گرامی آن امام، حضرت امام جعفر صادق(ع) دانشگاهی با چهار هزار شاگرد پایه گذاری و احادیث و تعلیمات اسلامی را در اکناف و اطراف جهان آن روز اسلام انتشار داد.
  #1 ارسال شده در تاريخ June 25th, 2009 در ساعت 02:02:11

 2. The Following 8 Users Say Thank You to SKY MAN For This Useful Post:

  Ali Pilot (January 19th, 2010), Amiralikarimi (June 26th, 2010), Eshghe Parvaz (January 19th, 2010), Mahan (January 21st, 2010), Mohammad Tomcat (January 19th, 2010), Mohammadme (June 13th, 2010), mona (June 13th, 2010), Real Flight (June 13th, 2010)

 3. SKY MAN ?????? ??
  SKY MAN

  رئیس سایت
  August 2007
  none
  7,234
  تعداد تشکر : 19,755
  Thanked 20,851 Times in 3,723 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 9

  new_1 پاسخ : ولادت امام محمد باقر (ع) مبارک باد

  پیشوای خرد؛ الگوی جوان

  چند قدم همراه با سیره امام محمدباقر علیه‌السلام  فقط خدا و دیگر هیچ / سایه زودگذر درخت
  شکافنده دانشها / مایه خرسندی
  برازنده و پاکیزه / امام تازه داماد
  خدا، عشق، پسر! / جمعه؛‌روز انفاق
  خوش خلقی


  فقط خدا و دیگر هیچ
  امام صادق علیه السلام می فرماید: «پدرم، امام محمد باقر علیه‌السلام همواره مشغول ذکر خدا بود. هنگام خوردن غذا ذکر می‌گفت. وقتی با مردم صحبت می‌کرد از یاد خدا باز نمی‌ماند و کلمه لا اله الاّ اللَّه همواره بر زبانش جاری بود. سحرگاهان ما را به عبادت و شب‌زنده‌داری تا برآمدن آفتاب می‌خواند.»
  افلح، خدمتکار امام می گوید: با حضرت محمد بن علی علیه السلام برای انجام مناسک حج، بار سفر بستم. وقتی نگاه امام به کعبه افتاد، شروع به اشک‌ریختن کرد و با صدای بلند گریست؛ تا جایی که شگفتی مرا برانگیخت گفتم: پدر و مادرم به فدایت باد! مردم شما را نگاه می کنند. اگر ممکن است کمی آهسته تر گریه کنید. امام فرمود: وای بر تو! چرا صدایم را به گریه بلند نکنم تا شاید مورد بخشایش و مهرورزی پروردگار قرار گیرم و فردای رستاخیز به مهربانی و لطفش درآویزم.

  سایه زودگذر درخت
  زندگی فردی امام علیه‌السلام به‌دور از زیور و زینت دنیایی بود. اتاق امام بسیار ساده و کوچک بود، هرگز خاطر خویش را از اندیشه در امور دنیایی نمی آشفت. او می فرمود: دنیا را مانند کاروان‌سرایی فروگذار چرا که پیامبر صلی الله علیه وآله فرموده: مثل من و دنیا مثل سواری است که ساعتی زیر سایه درختی فرود می آید و برمی خیزد و از آن‌جا می رود.

  شکافنده دانشها
  بی گمان شخصیت علمی امام باقر علیه‌السلام در دوران حیات او، بسیار برجسته و محضر او همواره مملو از دانشمندان و دانشورانی بوده است که در جست وجوی سرچشمه دانش بوده اند. آن چنان که از کودکی «شکافنده دانشها» شناخته شده و سرآمد دانشمندان و عالمان روزگار بود تا آن‌جا که در ستایش دانش او شاعران قصیده ها سرودند و نویسندگان، قلم بر خروارها کاغذ راندند. آوازه دانش امام علیه‌السلام بر تمامی سرزمین های اسلامی سایه افکنده بود و مردم، به‌ویژه دانشوران، شیفته نام و آوازه او بودند و این شیفتگی در بین مردم عراق بیش‌تر به چشم می خورد و دوست و دشمن، زبان به ستایش دانایی او گشوده بودند.

  بخشندگی؛ مایه خرسندی
  هر چند امام علیه السلام عائله زیاد و زندگی ساده‌ای داشت، ولی بین مردم به بخشندگی و کرامت مشهور بود. همواره به نیازمند و بی نیاز بخشش می کرد و این رفتار را مایه خرسندی خویش قرار داده بود. در بخششها، همیشه شأن و مرتبه افراد را در نظر می گرفت به اندازه‌ای که نه موجب اسراف و زیاده روی و نه سبب تحقیر و پایین آمدن شأن آنان شود.

  برازنده و پاکیزه
  امام باقر علیه‌السلام بر رعایت بهداشت فردی تأکید بسیار داشت. هر چند در آن دوران، امکانات بهداشتی و پزشکی بسیار محدود بود، در همان روزگار بسیار بدان اهمیت می داد و رعایت آن را به‌ پیروان خویش نیز سفارش می کرد. همواره محاسن خود را حنا می کرد، لباس های تمیز می پوشید، و ناخنهایش را همواره کوتاه می کرد. هم‌چنین به مسواک‌زدن اهمیت بسیاری می داد و می فرمود: «اگر مردم می دانستند که مسواک زدن چه فواید مهم و فراوانی دارد، آن را حتی در بستر خواب نیز از خود جدا نمی کردند.» امام همواره در محیط‌های عمومی با لباسهای برازنده و تمیز حاضر می شد به گونه‌ای که در مورد ایشان می گفتند: ظاهر او بیش‌تر به جوانان می ماند.
  پدرم، امام محمد باقر علیه‌السلام همواره مشغول ذکر خدا بود. هنگام خوردن غذا ذکر می‌گفت. وقتی با مردم صحبت می‌کرد از یاد خدا باز نمی‌ماند و کلمه لا اله الاّ اللَّه همواره بر زبانش جاری بود. سحرگاهان ما را به عبادت و شب‌زنده‌داری تا برآمدن آفتاب می‌خواند.
  امام تازه داماد
  یکی از نکته‌های ارزنده و جالب توجه زندگانی امام باقر علیه‌السلام اهتمام ایشان در جلب محبت افراد خانواده و فراهم‌آوردن لوازم تحکیم خانواده است.
  «حسن زیات بصری» به همراه یکی از دوستانش به حضور امام شرف یاب می شود. وی پس از ورود به اتاق امام با صحنه‌ای روبه رو می شود که تعجب او و همراهش را بر می انگیزد. او امام و اتاقش را در حالتی بسیار آراسته ملاقات می کند. به هر حال، پرسش هایش را مطرح می کند و پاسخ می شنود. هنگام برخاستن و خارج شدن، امام به او می فرماید: «فردا همراه دوستت نزد من بیا». روز بعد به منزل امام می آید، ولی ایشان را در اتاقی خاکی که فقط حصیری در آن پهن بود با پشمینه بر تن می‌یابد.
  امام به او فرمود: «ای برادر بصری! اتاقی را که دیشب مشاهده کردی، اتاق همسرم بود و اسباب و اثاثیه ای هم که در آن بود به او تعلق داشت. او خودش را برای من زینت کرده بود و من هم باید خود را برای او زینت می کردم. بنابراین، گمان بد به دل خویش راه مده» او گفت: فدایت شوم! سوگند که در مورد شما بدگمان شده بودم، ولی اینک خدا بدگمانی را از دلم بیرون کرد و دریافتم که حقیقت، همان است که شما فرمودید».

  خدا، عشق، پسر!
  نقل است که یکی از فرزندان ایشان بیمار شده بود و وضع وخیمی داشت و امام از این موضوع بسیار ناراحت بود. سرانجام بیماری او بهبود نیافت و به مرگ او انجامید. امام از درگذشت او بسیار متأثر شد. صدای شیون و زاری اهل خانه که بلند شد، امام به بالین فرزند خود رفت، ولی لحظاتی بعد با چهره ای گشاده بیرون آمد که موجب تعجب برخی از حاضران شد. در این‌باره از ایشان پرسیدند، حضرت فرمود: «ما دوست داریم آن که دوستش داریم (فرزندمان) سلامت باشد، ولی وقتی خواست خدا در مورد ما نازل شد به آن‌چه او دوست دارد، گردن می نهیم.» امام با این رفتار و گفتار نیکو، چارچوب محبت واقعی و اصیل را به همگان آموخت و یادآور شد که دوستی های دنیایی و حتی محبت به فرزند، نباید مانع فرمان برداری و روی برتافتن از خواست الهی شود .

  جمعه؛ روز انفاق
  کمک به محرومان، نیازمندان و ستم‌دیدگان جامعه، اصل بزرگی در زندگانی امام باقر علیه‌السلام بود و برطرف‌کردن نیازهای مادی و روحی آنان را مهم ترین فعالیتهای اجتماعی خود به شمار می آورد. امام، آنان را دور خود جمع می کرد، سخنانشان را می شنید و دردهایشان را شفا می بخشید.
  امام روزهای تعطیل به‌ویژه جمعه ها را به دستگیری و انفاق به مستمندان اختصاص می داد و دیگران را نیز به آن برمی انگیخت. در روایتی از امام صادق علیه‌السلام آمده است: «با وجود این که پدرم از نظر بنیه مالی ضعیفتر از سایر افراد خاندانش و نیز مخارج زندگی‌اش نیز بیش‌تر از بقیه بود، ولی در هر روز جمعه به نیازمندان کمک می کرد؛ حتی اگر کمک او به اندازه یک دینار بود و می فرمود: پاداش صدقه و کمک به نیازمندان در روز جمعه برتری ‌دارد؛ همان گونه که روز جمعه نسبت به دیگر روزهای هفته برتر است. ویژگی برجسته امام در دستگیری از مستمندان این بود که هرگز آنان را سائل یا گدا خطاب نمی‌کرد و همواره به دیگران می‌فرمود: آنان را به بهترین نام هایشان صدا بزنید».

  خوش خلقی
  امام از شاد کردن دیگران خشنود می‌شد و از زبان جد بزرگوارش رسول اکرم صلی الله علیه وآله این روایت را برای مردم می‌خواند که هر کس مؤمنی را شاد کند، مرا شاد کرده و هر کس مرا شاد کند، خدای را خشنود ساخته است و گاه اطرافیان را به شوخی های ستوده و در حد اعتدال ـ که موجب سرور و خوشحالی افراد می‌شود - تشویق می‌کرد و به آنها می‌فرمود: «همانا خداوند آن کس را که در میان جمعی شوخی ستوده می‌کند دوست دارد».


  تنظیم: تبیان؛ گروه دین و اندیشه – حسین عسگری
  #2 ارسال شده در تاريخ January 19th, 2010 در ساعت 15:50:05

 4. The Following 8 Users Say Thank You to SKY MAN For This Useful Post:

  Ali Pilot (January 19th, 2010), CANADAIR (January 19th, 2010), Eshghe Parvaz (January 19th, 2010), Mahan (January 21st, 2010), Mohammad Tomcat (January 19th, 2010), Mohammadme (June 13th, 2010), mona (June 13th, 2010), Real Flight (June 13th, 2010)

 5. SKY MAN ?????? ??
  SKY MAN

  رئیس سایت
  August 2007
  none
  7,234
  تعداد تشکر : 19,755
  Thanked 20,851 Times in 3,723 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 9

  ??? ??? پاسخ : ولادت امام محمد باقر (ع) مبارک باد

  زیارت نامه ائمه بقیع علیهم السلام که حضرت امام محمد باقر (ع) یکی از این امامان معصوم است  الـسـلام عـلـیکم ائمة الهدی السلام علیکم اهل التقوی السلام علیکم ایها الحجج علی اهل الدنیا الـسـلام علیکم ایها القوام فی البریة بالقسط السلام علیکم اهل الصفوة السلام علیکم آل رسول اللّه الـسـلام عـلـیکم اهل النجوی اشهد انکم قد بلغتم و نصحتم و صبرتم فی ذات اللّه وکذبتم و اسیئ الـیکم فغفرتم و اشهد انکم الا ئمة الراشدون المهتدون و ان طاعتکم مفروضة و ان قولکم الصدق و انـکـم دعـوتـم فـلـم تجابوا و امرتم فلم تطاعوا وانکم دعائم الدین و ارکان الا رض لم تزالوا بعین اللّه ینسخکم من اصلاب کل مطهر و ینقلکم من ارحام المطهرات لم تدنسکم الجاهلیة الجهلاء و لم تشرک فیکم فتن الا هواء طبتم و طاب منبتکم من بکم علینا دیان الدین فجعلکم فی بیوت اذن اللّه ان ترفع و یذکر فیها اسمه وجعل صلوتنا علیکم رحمة لنا وکفارة لذنوبنا اذ اختارکم اللّه لنا و طیب خـلـقـنا بما من علینا من ولایتکم وکنا عنده مسمین بعلمکم معترفین بتصدیقنا ایاکم و هذا مقام مـن اسـرف و اخـطـا واسـتـکان و اقر بما جنی و رجی بمقامه الخلاص و ان یستنقذه بکم مستنقذ الـهلکی من الردی فکونوا لی شفعء فقد وفدت الیکم اذ رغب عنکم اهل الدنیا واتخذوا آیات اللّه هزوا واسـتـکـبـروا عـنها یا من هوقئم لا یسهو و دآئم لا یلهو ومحیط بکله شی ء لک المن بما وفقتنی و عـرفـتـنـی بـما اقمتنی علیه اذ صد عنه عبادک وجهلوا معرفته واستخفوا بحقه و مالوا الی سواه فکانت المنة منک علی مع اقوام خصصتهم بما خصصتنی به فلک الحمد اذ کنت عندک فی مقامی هـذا مـذکورا مکتوبا فلاتحرمنی ما رجوت و لا تخیبنی فیما دعوت بحرمة محمدو اله الطاهرین و صلی اللّه علی محمد و ال محمد..
  #3 ارسال شده در تاريخ June 13th, 2010 در ساعت 21:24:32

 6. The Following 5 Users Say Thank You to SKY MAN For This Useful Post:

  ANADOLU (June 13th, 2010), Eshghe Parvaz (June 13th, 2010), Mohammadme (June 13th, 2010), mona (June 13th, 2010), بهرام 0098 (June 13th, 2010)

????? ????? ??? ?????

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0