برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

???? 1 ?? 2 12 ??????????
????? ?????: ?? 1 ?? 10 ?? 16
dqw
 1. SKY MAN ?????? ??
  SKY MAN

  رئیس سایت
  August 2007
  none
  7,234
  تعداد تشکر : 19,755
  Thanked 20,851 Times in 3,723 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 9

  ??? ??? ليلة الرغائب ؛‌ شب ارزو ها , شب تكرارناپذير سال

  ليلة الرغائب ؛‌ شب ارزو ها , شب تكرار ناپذير سال  امروز مصادف است با نخستين پنجشنبه ماه رجب است و نخستين پنجشنبه اين ماه نيز شب بسيار مهم و نوراني ليلةالرغائب خوانده مي‌شود كه اعمال و نماز ويژه‌اي دارد و به دليل فضيلت‌هاي آن، شبي است كه در سال تكرار نمي‌شود.

  به گزارش گروه آئين و انديشه فارس، از پيامبر اكبر (ص) روايت شده است كه فرمودند: ‌از اولين شب جمعه در ماه رجب غافل نشويد، زيرا شبي است كه فرشتگان آن را «ليلة‌الرغائب» مي‌نامند. اين نامگذاري به اين جهت است كه هنگامي كه يك سوم از شب گذشت، هيچ فرشته‌اي در آسمان‌ها و زمين نمي‌ماند، مگر اينكه در كعبه و اطراف آن جمع مي‌شوند. آنگاه خداوند به طور غيرمنتظره اي بر آنان وارد شده و مي‌فرمايد: اي فرشتگانم! هرچه مي‌خواهيد از من درخواست كنيد. فرشتگان عرض مي‌كنند: حاجت ما اين است كه از روزه‌داران رجب درگذري. خداوند مي‌فرمايد: اين كار را انجام دادم. بهتر است كسي كه اين حديث را مي‌شنود در اين شب، زياد بر فرشتگان صلوات فرستاده تا تكليفي را كه آيه تحيت به عهده ما گذاشته به اندازه توانايي انجام داده باشد.

  سپس رسول خدا (ص) فرمودند: روز پنجشنبه، اول رجب را روزه گرفته و سپس بين نماز مغرب و عشا 12 ركعت نماز به جا آورده و به ترتيب زير نماز بخوانيد.

  الف) در هر ركعت بعد از حمد 3 مرتبه سوره قدر و 12 مرتبه سوره اخلاص.

  چون فارغ شدى از نماز هفتاد مرتبه مى گوئى اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ النَّبِىِّ الاُْمِّىِّ وَعَلى آلِهِ

  پس به سجده مى روى و هفتاد مرتبه مى گوئى سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِکَةِ وَالرُّوحِ

  پس سر ازسجده برميدارى و هفتاد مرتبه مى گوئى رَبِّ اغْفِرْ وَارْحَمْ وَتَجاوَزْ عَمّا تَعْلَمُ اِنَّکَ اَنْتَ الْعَلِىُّ الاَعْظَمُ

  پس باز به سجده مى روى و هفتاد مرتبه مى گوئى سُبُّوحٌ قُدّوُسٌ رَبُّ الْمَلائِکَةِ وَالرُّوحِ

  در خاتمه نيازمندي‌هاي خويش را از خداوند طلب كنيد.

  سپس رسول خدا فرمودند: قسم به كسي كه جانم در دست اوست، هيچ بنده‌اي از بندگان خدا اين نماز را به جا نمي‌آورد، مگر اينكه خداوند گناهان او را مي‌بخشد؛ گرچه گناهان او مثل كف دريا و به عدد شن و به وزن كوه‌ها و به عدد برگ‌هاي درختان باشد و روز قيامت 700 نفر از خويشان خود را كه همگي سزاوار آتش باشند، شفاعت مي‌كند. و در شب اول قبر، خداوند ثواب آن را به بهترين صورت با روي گشاده و خندان و زبان فصيح براي او مي‌فرستد كه مي‌گويد: اي محبوب من! مژده بده؛ از هر سختي نجات پيدا كردي.

  مي‌پرسد: تو كيستي؟ رويي بهتر از روي تو نديده و بويي به خوشبويي تو مشامم نرسيده. جواب مي‌دهد: اي محبوب من! من ثواب آن نمازي هستم كه در فلان شب، فلان منطقه، فلان ماه و فلان سال به جا آوردي؛ امشب آمده‌ام تا حقت را ادا كرده، مونس تنهايي تو بوده و وحشتت را از بين ببرم و زماني كه در شيپور دميده شود، در عرصه قيامت بر سرت سايه افكنم و تو هرگز هيچ خيري را از جانب مولايت از دست نخواهي داد.
  #1 ارسال شده در تاريخ June 25th, 2009 در ساعت 02:19:09

 2. The Following 9 Users Say Thank You to SKY MAN For This Useful Post:

  Amiralikarimi (June 9th, 2011), Dream Bird (May 24th, 2012), Hesam7e7 (June 9th, 2011), IR Blue SKY (June 9th, 2011), PILOTSAEED (May 24th, 2012), Real Flight (June 11th, 2011), sd-787 (June 9th, 2011), YASHAR A&P (May 24th, 2012), سجیل (June 12th, 2011)

 3. SKY MAN ?????? ??
  SKY MAN

  رئیس سایت
  August 2007
  none
  7,234
  تعداد تشکر : 19,755
  Thanked 20,851 Times in 3,723 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 9

  ??? ??? Re: ليلة الرغائب ؛‌ شب ارزو ها , شب تكرارناپذير سال

  به بهانه لیلة الرغائب / تمنای دوست در شب آرزوها

  : در شبی که گفته شده ملائک بر زمین نزول می کنند، دست به آستان دوست برمی داری و با خضوع در برابر او که بزرگ است به تمنا می نشینی، تمنای هرآنچه برای خود و دیگران می خواهی.... .
  به گزارش خبرنگار مهر در کرج، خاضعانه در برابر حضرت دوست زانو زدن و دست به آستان دوست برداشتن و طلبیدن آرزوها در شبی از شبهای ماه رجب، سعادتی است که نباید به سادگی آن را از دست داد.

  ماه مبارک رجب آمده تا دلهای مجذوب را به میهمانی شعبان ببرد.

  رجب به واقع ماه خداست. ماهی که تلنگری به دلت می خورد که معبودت را چگونه می پرستی و.... خوشا به حال آنانکه رجب را از پیشگاه معبود شروع کردند و به سوی نور شتافتند.

  هلال ماه رجب، زندگی و تولـدی دوباره را بـه عاشقان نوید می دهد. ماه رجـب فصل جدیدی در کتاب زندگی می گشاید که از عطر دل انگیز نیایش سرشار است. پیامبر رحمت (صلی الله علیه و آله) با دیدن هلال ماه مبارک رجب، دست به دعا بر می داشت و پس از حمد و ثنای الهی، سی بار تکبیر و لااله الا اللّه می گفت و می فرمود: ماه رجب، ماه استغفار برای امت من است. در این ماه بسیار طلب آمرزش کنید که خداوند آمرزنده مهربان است.

  در ماه رجب فرشته ای تا صبح اینگونه ندا می دهد: خوشا به حال رجبیّون، خوشا به حال آنان که والایی ماه رجب را دریافته اند، خوشا به حال آنان که از برکت ماه رجب نصیبی اندوخته اند.

  رجب با همه زیبایی هایش در ایران ماه اعیاد میمون و برپایی جشنهای ازدواج است، رجب را بچه ها با آذین بندی خیابانها می شناسند و اینک در اولین شب جمعه ماه رجب شبی که لیلة الرغائب "شب آرزوها" نام گرفته، هر کس آروزیی در دل دارد.

  مادری سعادت و خوشبختی فرزندش را طلب می کند، خانواده ای شفای بیمارانشان را تقاضا دارد، کنکوریها دست به دعای قبولی اند، عده ای می خواهند صاحبخانه شوند، جوانها به دنبال همسر مناسبند، عده ای برای نجات اسلام و مسلمین دعا می کنند، مقروضان قرض خود را طلب می کنند و گرفتاران خواهان گره گشایی از مشکلات هستند، بزرگترها عاقبت به خیری جوانها را می خواهند، زوج جوانی در حسرت داشتن کودکی هستند و سلامت و آرامش نیز از خواسته های هر پیر و جوانی است ... اما در میان همه این آرزوها و خواسته ها التماسهایی خاضعانه و از ته دل نیز آمدن موعود و آرزوی فرج را طلب می کنند و ای کاش که خدا همه آررزوهای آرزومندان را برآورده کند.

  چه سخت است دلتنگی برای کسی که هر شب جمعه انتظار ظهورش را می کشی و چه زیباست که در لیلة الرغائب به آرزوی دیدار رسیدن .....

  ماه رجب ماه خداست و عبادت و استغفار در این ماه بسیار سفارش شده است، رجب چون دریایی است که باید در آب زلالش روح و جسم را پالایش کرد و با جسمی پاک و عاری از آلودگی ها از نو زاده شد.

  پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) فرمود: ماه رجب، ماه استغفار امت من است. پس در این ماه بسیار طلب آمرزش کنید که خدا آمرزنده و مهربان است.

  لیلة الرغائب چه شبی است؟

  لیلة الرغائب از بوستان های بزرگ رجب المرجب است، رغائب جمع رغیبه است یعنی بخششی بزرگ و شب رغائب، یعنی شب بخشش‌های بزرگ و آن اولین شب جمعه هر ماه رجب است، پیامبر گرامی فرمودند؛ از آن شب غافل نشوید که فرشتگان آن را لیلة الرغائب نامیده‌اند! چرا که چون پاسی از شب گذشت، هیچ فرشته‌ای نیست مگر این که در کنار کعبه آید و آنگاه خدای بزرگ نظر رحمت بر آنان اندازد و بفرماید: ای فرشتگانم هر چه خواهید به شما عطا نمایم، فرشتگان در پاسخ گویند بارالها از تو می‌‌خواهیم روزه‌داران این ماه را ببخشایی، خدای بزرگ در پاسخ فرماید: بخشیدم.

  اعمال شب لیلة الرغائب

  در اعمال ماه رجب سفارش شده است، روز پنج شنبه اول آن ماه روزه گرفته شود. چون شب جمعه شد مابین نماز مغرب و عشاء دوازده رکعت نماز اقامه شود که هر دو رکعت به یک سلام ختم می شود و در هر رکعت یک مرتبه سوره حمد، سه مرتبه سوره قدر و دوازده مرتبه سوره توحید خوانده شود و چون 12 رکعت به اتمام رسید، هفتاد بار ذکر" اللهم صل علی محمد النبی الامی و علی آله" گفته شود. پس از آن در سجده 70 بار ذکر "سبوحٌ قدوسٌ رب الملائکة والروح" گفته شود. پس از سر برداشتن از سجده، 70 بار ذکر "رب اغفر وارحم و تجاوز عما تعلم انک انت العلی الاعظم" گفته شود. دوباره به سجده رفته و هفتاد مرتبه ذکر "سبوح قدوس رب الملائکة والروح" گفته شود. در اینجا می توان حاجت خود را از خدای متعال درخواست نمود.

  پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) در فضیلت این نماز می فرماید: کسی که این نماز را بخواند، شب اول قبرش خدای متعال ثواب این نماز را با زیباترین صورت و با روی گشاده و درخشان و با زبان فصیح به سویش می فرستد. پس او به آن فرد می‌گوید: ای حبیب من، بشارت بر تو باد که از هر شدت و سختی نجات یافتی.

  همچنین در روایتی آمده است، میّت می‌پرسد تو کیستی؟ به خدا سوگند که من صورتی زیباتر از تو ندیده‌ام و کلامی شیرین تر از کلام تو نشنیده‌ام و بویی، بهتر از بوی تو نبوئیده‌ام. آن زیباروی پاسخ می‌دهد: من ثواب آن نمازی هستم که در فلان شب از فلان ماه از فلان سال به جا آوردی. امشب به نزد تو آمده‌ام تا حق تو را ادا کنم و مونس تنهایی تو باشم و وحشت را از تو بردارم و چون در صور دمیده شود و قیامت بر پا شود، من سایه بر سر تو خواهم افکند.

  اینک فرصت را غنیمت شمرده و در این شب زیبا به درگاه معبود مهربان و بخشنده طلب استغفار کنیم، باشد که بر ما و گناهانمان ببخشاید و همچون مولودی تازه رسته و پاک از گناهان به زندگی برگردیم و حاصل عبادت خود در این شب را ره توشه ای سازیم که تا پایان عمر نگهدار ماست.
  #2 ارسال شده در تاريخ June 25th, 2009 در ساعت 17:31:48

 4. The Following 7 Users Say Thank You to SKY MAN For This Useful Post:

  Dream Bird (May 24th, 2012), Hesam7e7 (June 9th, 2011), IR Blue SKY (June 9th, 2011), Real Flight (June 11th, 2011), sd-787 (June 9th, 2011), YASHAR A&P (May 24th, 2012), سجیل (June 12th, 2011)

 5. SKY MAN ?????? ??
  SKY MAN

  رئیس سایت
  August 2007
  none
  7,234
  تعداد تشکر : 19,755
  Thanked 20,851 Times in 3,723 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 9

  ??? ??? پاسخ: ليلة الرغائب ؛‌ شب ارزو ها , شب تكرارناپذير سال

  با سلام...

  از همه دوستان بزرگوار در این شب گرانقدر التماس دعا داریم...

  دوستانی که به مفاتیح دسترسی ندارند از پست اول این تاپیک جهت به جا اوردن اعمال این شب استفاده کنند...

  التماس دعا...
  یا حق..
  #3 ارسال شده در تاريخ June 9th, 2011 در ساعت 16:39:52

 6. The Following 11 Users Say Thank You to SKY MAN For This Useful Post:

  Amiralikarimi (June 9th, 2011), blackhawk (June 9th, 2011), Dream Bird (May 24th, 2012), Hesam7e7 (June 9th, 2011), IR Blue SKY (June 9th, 2011), Mohammadme (May 24th, 2012), PILOTSAEED (May 24th, 2012), Real Flight (June 11th, 2011), sd-787 (June 9th, 2011), YASHAR A&P (May 24th, 2012), سجیل (June 12th, 2011)

 7. IR Blue SKY ?????? ??
  IR Blue SKY
  اخراج از سايت
  September 2010
  3,562
  تعداد تشکر : 22,373
  Thanked 25,079 Times in 3,710 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 11

  ??? ??? پاسخ: ليلة الرغائب ؛‌ شب ارزو ها , شب تكرارناپذير سال

  به امید آنکه در این شب عزیز آرزوی تمامی ما این باشد..... اللهم عجل فی فرجه مولانا الغریب صاحب العصر و الزمان (روحی و ارواحنا لتراب مقدمه له فداه )
  #4 ارسال شده در تاريخ June 9th, 2011 در ساعت 16:49:53

 8. The Following 8 Users Say Thank You to IR Blue SKY For This Useful Post:

  Amiralikarimi (June 9th, 2011), Dream Bird (May 24th, 2012), PILOTSAEED (May 24th, 2012), Real Flight (June 11th, 2011), sd-787 (June 9th, 2011), SKY MAN (June 9th, 2011), YASHAR A&P (May 24th, 2012), سجیل (June 12th, 2011)

 9. IRIS 74 SAHAND ?????? ??
  IRIS 74 SAHAND
  هوانورد ارشد - مدير سابق
  March 2010
  شیراز
  545
  تعداد تشکر : 1,488
  Thanked 3,629 Times in 572 Posts

  ??? ??? پاسخ: ليلة الرغائب ؛‌ شب ارزو ها , شب تكرارناپذير سال

  امیدوارم خدا همه آرزو هایی رو که خیر و صلاحتون در اون هست رو بهتون بده -الهم عجل لولیک الفرج
  یه خواهش هم دارم برای تک تک دوستان خودتون در این انجمن هم دعا کنید
  برای اسلام و مسلمین
  برای رهبر عزیزمون
  برای خدمتگزاران این انجمن هم دعا کنید
  برای همه مریضا گرفتارا یتیم ها و دردمند ها
  برای ما هم دعا کنید
  #5 ارسال شده در تاريخ June 9th, 2011 در ساعت 17:31:24

 10. The Following 8 Users Say Thank You to IRIS 74 SAHAND For This Useful Post:

  Amiralikarimi (June 9th, 2011), Dream Bird (May 24th, 2012), IR Blue SKY (June 9th, 2011), Real Flight (June 11th, 2011), sd-787 (June 9th, 2011), SKY MAN (June 9th, 2011), YASHAR A&P (May 24th, 2012), سجیل (June 12th, 2011)

 11. pilot 747 ?????? ??
  pilot 747
  هوانورد نیمه فعال-سرگرد
  April 2012
  in the sky
  530
  تعداد تشکر : 2,431
  Thanked 1,659 Times in 464 Posts

  ??? ??? شب آرزو ها

  سلام به همه
  امشب شب اول ماه رجب هست و یه مناسبت داره
  این مناسبت اینه شب ارزو هاست و هر ارزوهایی که از خدا کنین براورده میشه
  هرکس موافقه ارزو هاشو بگه
  این هم یه مطلب درباره ی این شب
  رجب، ماه خداست؛ ماه پربرکتی که اعمال بسیاری برای آن نقل شده است. پیامبراکرم(ص) فرمودند: «هر کس یک روز از ماه رجب را روزه بگیرد، مستوجب خشنودی خدا می شود، غضب الهی از او دور می گردد و دری از درهای جهنم بر روی او بسته می شود». اعمال ماه های رجب و شعبان، جهت آماده ساختن روح برای شرکت در میهمانی ماه مبارک رمضان می باشد. برای درک عظمت ماه رمضان باید از قبل خود را آماده کنیم.پیامبراکرم(ص) فرمودند: «ماه رجب، ماه استغفار امت من است. پس در این ماه بسیار طلب آمرزش کنید که خدا آمرزنده و مهربان است».اولین شب جمعة ماه رجب را «لیلة الرغائب» (شب آرزوها) می نامند. در این شب ملائک بر زمین نزول می کنند. برای این شب عملی از رسول خدا(ص) نقل شده که فضیلت بسیاری دارد و بدین قرار است:روز پنج شنبه اول ماه ـ در صورت امکان و بلامانع بودن ـ روزه گرفته شود. چون شب جمعه شد، بین نماز مغرب و عشا، دوازده رکعت نماز اقامه شود که هر دو رکعت به یک سلام ختم می شود و در هر رکعت یک مرتبه سورة حمد، سه مرتبه سورة قدر، دوازده مرتبه سورة توحید خوانده شود. و چون دوازده رکعت به اتمام رسید، هفتاد بار ذکر «اللّهم صلّ علی محمّد النّبی الاُمّی و علی آله» گفته شود. پس از آن در سجده هفتاد بار ذکر «سبّوحٌ قدّوسٌ ربّ الملائکة والرّوح» گفته شود. پس از سر برداشتن از سجده، هفتاد بار ذکر «ربّ اغفر و ارحم و تجاوز عمّا تعلم إنّک انت العلیّ الأعظم» گفته شود. در اینجا می توان حاجت خود را از خدای متعال درخواست نمود. ان شاء الله به استجابت می رسد.پیامبراکرم(ص) در فضیلت این نماز می فرماید: کسی که این نماز را بخواند، شب اول قبرش خدای متعال ثواب این نماز را با زیباترین صورت و با روی گشاده و درخشان و با زبان فصیح به سویش می فرستد. پس او به آن فرد می گوید: ای حبیب من، بشارت بر تو باد که از هر شدت و سختی نجات یافتی. میّت می پرسد تو کیستی؟ به خدا سوگند که من صورتی زیباتر از تو ندیده ام و کلامی شیرین تر از کلام تو نشنیده ام و بویی، بهتر از بوی تو نبوییده ام. آن زیباروی پاسخ می دهد: من ثواب آن نمازی هستم که در فلان شب از فلان ماه از فلان سال به جا آوردی. امشب به نزد تو آمده ام تا حقّ تو را ادا کنم و مونس تنهایی تو باشم و وحشت را از تو بردارم و چون در صور دمیده شود و قیامت بر پا شود، من سایه بر سر تو خواهم افکند
  #6 ارسال شده در تاريخ May 23rd, 2012 در ساعت 20:13:57

 12. The Following 9 Users Say Thank You to pilot 747 For This Useful Post:

  akbar e&e (May 23rd, 2012), Dream Bird (May 23rd, 2012), F14-Tomcat (May 23rd, 2012), IRIAF F-14A (May 24th, 2012), IRIAF-F14 TOMCAT (May 23rd, 2012), miladjoon (May 23rd, 2012), PILOTSAEED (May 23rd, 2012), SPACE MAN (May 23rd, 2012), YASHAR A&P (May 24th, 2012)

 13. pilot 747 ?????? ??
  pilot 747
  هوانورد نیمه فعال-سرگرد
  April 2012
  in the sky
  530
  تعداد تشکر : 2,431
  Thanked 1,659 Times in 464 Posts

  ??? ??? پاسخ: شب آرزو ها

  این ارزوی منه خلبان شدن اون هم خلبان هواپیمای مسافربری
  و نهایی ترین ارزویم اشتغال در یک ایرلاین معتبر جهان هست
  امیدوارم برای من دعا کنین و من هم همین طور برای شما دعا میکنم
  #7 ارسال شده در تاريخ May 23rd, 2012 در ساعت 20:16:23

 14. The Following 9 Users Say Thank You to pilot 747 For This Useful Post:

  akbar e&e (May 23rd, 2012), Dream Bird (May 23rd, 2012), Farhan (May 23rd, 2012), IR Blue SKY (May 24th, 2012), IRIAF F-14A (May 24th, 2012), PILOTSAEED (May 23rd, 2012), SKY ANGEL (May 23rd, 2012), SPACE MAN (May 23rd, 2012), YASHAR A&P (May 24th, 2012)

 15. PILOTSAEED ?????? ??
  PILOTSAEED

  هوانورد ارشد - سرهنگ
  January 2010
  OICC/KSH
  1,541
  تعداد تشکر : 4,739
  Thanked 5,375 Times in 1,476 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 3

  ??? ??? پاسخ: شب آرزو ها

  اينقدر غرق مسائل دنيوي و متعلقاتش شدم كه كلا فراموش كرده بودم داريم وارد ماه رجب ميشيم.ايشالله ما هم كنار شما شاگردي كنيم.
  #8 ارسال شده در تاريخ May 23rd, 2012 در ساعت 21:24:50

 16. The Following 8 Users Say Thank You to PILOTSAEED For This Useful Post:

  akbar e&e (May 23rd, 2012), Dream Bird (May 23rd, 2012), IR Blue SKY (May 24th, 2012), IRIAF F-14A (May 24th, 2012), pilot 747 (May 23rd, 2012), SKY ANGEL (May 23rd, 2012), SPACE MAN (May 23rd, 2012), YASHAR A&P (May 24th, 2012)

 17. pilot 747 ?????? ??
  pilot 747
  هوانورد نیمه فعال-سرگرد
  April 2012
  in the sky
  530
  تعداد تشکر : 2,431
  Thanked 1,659 Times in 464 Posts

  ??? ??? پاسخ: شب آرزو ها

  سروري شما
  #9 ارسال شده در تاريخ May 23rd, 2012 در ساعت 21:59:18

 18. The Following 2 Users Say Thank You to pilot 747 For This Useful Post:

  Dream Bird (May 23rd, 2012), PILOTSAEED (May 23rd, 2012)

 19. SKY ANGEL ?????? ??
  SKY ANGEL
  اخراج دائم
  September 2011
  OIMM
  74
  تعداد تشکر : 222
  Thanked 308 Times in 88 Posts

  ??? ??? پاسخ: شب آرزو ها

  من یه عالمه آرزو دارم...اما مهمترینش سلامتی و شادمانی عزیزانم ووووووووباز هم پروازززززززززززززززززززز.. ..........آسمان فرصت پرواز بلند است قصه این است چه اندازه کبوتر باشی
  #10 ارسال شده در تاريخ May 23rd, 2012 در ساعت 22:09:36

 20. The Following 4 Users Say Thank You to SKY ANGEL For This Useful Post:

  Dream Bird (May 23rd, 2012), IRIAF F-14A (May 24th, 2012), pilot 747 (May 23rd, 2012), PILOTSAEED (May 23rd, 2012)

???? 1 ?? 2 12 ??????????

????? ????? ??? ?????

???? ??? ????? ? ??????

 • ??? ????????? ????? ????? ????? ????
 • ??? ????? ????? ???? ?? ??????
 • ??? ????????? ???? ????? ????.
 • ??? ????????? ??? ??? ??? ?? ?????? ????
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0