معرفي اوج ايـر

باشگاه هوايي اوج اير فعاليت خود را در سال 1375 آغاز كرد . اين باشگاه اولين مركز آموزش تخصصي ( حرفه اي ) پرواز با پاراگلايدر با مجوز رسمي سازمان هواپيمايي كشوري در ايران مي باشد . هم اكنون كه نزديك به يك دهه از تاسيس اين باشگاه مي گذرد ، اوج اير سعي دارد با آموزش هنر جويان بسيار و با ايجاد سايت اختصاصي پرواز ، تحولي جديد در زمينه اين ورزش ايجاد كند .
اين موسسه سابقه همكاري با سازمان هواپيمايي كشوري _ سازمان صنايع هوايي ايران و برخي از موسسات و مراكز وابسته به پرواز ( پاراگلايدر ) در داخل و خارج از كشور را دارد .
اميدواريم با ياري و راهنماييهاي شما عزيزان گامهاي موثري در اعتلاي هر چه بيشتر فرهنگ هوانوردي برداريم .

معرفي موسس :
مهدي معطري : وي از سال 1990 ميلادي پس از طي دوره آموزش پاراگلايدر در كشور اسپانيا ، در سال 1995 به ايران بازگشت و پس از همكاري با سازمان هواپيمايي كشوري و سازمان صنايع هوايي ايران اقدام به تاسيس باشگاه اوج اير كرد .
با تاسيس باشگاه اوج اير فعاليت خود را گسترش داد و عده اي از خلبانان زبده پاراگلايدر در ايران از جمله علي عطارد ، عليرضا اثني عشري و سلمان اميري و ... را آموزش داده است .
به دليل سابقه طولاني او در پرواز ، عده اي وي را پدر پاراگلايدر ايران مي دانند .پرسش : پاراگلایدر چیست ؟
پاسخ : پاراگلایدر یک وسیله سرش در هوا همانند کایت و گلایدر یا همان هواپیمای بدون موتور است . پاراگلایدر در حال حاضر ارزانترین و راحترین وسیله پروازی است که برای برخواستن و فرود آن از پا استفاده میشود . تنها نیروی محرکه آن خلبان است و تنها وسیله پروازیست که وزنش از خلبانی که آنرا کنترل میکند ، سبکتر است .


پرسش : من هم میتوانم پرواز کنم و اصولاً خلبان میبایست دارای چه ویژگیهایی باشد ؟
پاسخ : در حقیقت با آمدن پاراگلایدر همه قادرند پرواز کنند و خلبان پاراگلایدر از هیچ ویژگی خاصی پیروی نمیکند . برای پرواز با پاراگلایدر تصمیم و اراده شما کافیست تا پس از گذراندن یک دوره آموزشی در هوا غوطه ور شوید . وزن و قد نیز در پرواز با پاراگلایدر تأثیری ندارد ، زیرا برای هر وزن یک بال متناسب با آن وزن وجود دارد .


پرسش : مکانهای پرواز کجاست و چه مدتی میتوان در هوا ماند ؟
پاسخ : برای پرواز نیاز به کوهی داریم که از آنجا پرواز را شروع و بطرف پائین سر بخوریم . ولی پس از کسب مهارت میتوان مدتهای مدید در آسمان پرواز و مسافت زیادی را طی کرد . رکورد جهانی مسافت با پاراگلایدر 428 کیلومتر است که در 11 ساعت پرواز بدست آمده است .


پرسش : آیا پرواز با پاراگلایدر خطرناک است ؟
پاسخ : آیا راندن یک خودرو یا موتورسیکلت خطرناک است ؟! همه میدانیم که خطر نسبی است . اگر موتورسیکلت را انسانی میانسال براند ، از آن برای رفتن از یک محل به محل دیگر استفاده میکند . ولی همان وسیله در دستان یک جوان شاید به یک آلت قتاله تبدیل شود . چگونگی استفاده و محلهای پرواز و همینطور شرایط جوی که میتوان در آن پرواز کرد بخوبی مشخص شده است . اصولاً اگر به دستورالعملها به درستی عمل شود نه تنها خطری ندارد ، بلکه وسیله ای بسیار لذت بخش برای تحقق بخشیدن به آرزوی شما یعنی پرواز است .


پرسش : بهترین فصل برای شروع کدام است ؟
پاسخ : در هر فصلی میتوان آموزش را شروع کرد و معمولاً دوره مقدماتی را در زمستان به دلیل آرامتر بودن هوا شروع میکنند . البته اگر شرایط جوی مناسب و برف و باران نبارد . ولی تمام فصول برای پرواز مناسب است.


پرسش : حداکثر مدت هر دوره آموزشی چقدر است ؟
پاسخ : مدت آموزش بستگی به هوا و استعداد هنرجو دارد . این مدت برای اشخاص متفاوت است ولی در صورت مساعد بودن وضعیت جوی ، یک ماهه میتوان آنرا فرا گرفت . ولی این بدان معنا نیست که کار تمام شده بلکه تازه در اول راه هستید و باید با پرواز زیر نظر یک مربی به کسب تجربه در شرایط و موقعیت های مختلف بپردازید .


پرسش : برای شروع میبایست تجهیزات پرواز را تهیه کنم ؟
پاسخ : خیر . در طول مدت آموزش لوازم پرواز را آموزشگاه در اختیارتان میگذارد . ولی پس از اتمام دوره تهیه اکیپ پروازی بعهده هنر جو می باشد . اکیپ پرواز را نمیتوان اجاره کرد زیرا هر بال برای وزن بخصوصی ساخته شده است ضمن اینکه شما باید از صحیح و سالم بودن وسیله اطمینان داشته باشید .


پرسش : هزینه یک اکیپ کامل چقدر است ؟
پاسخ : اکیپ به چهار وسیله اصلی یعنی بال یا همان پاراگلایدر ، صندلی یا هارنس ، کمکی یا چتر نجات و کلاه ایمنی اطلاق میشود . البته میتوان به آن پوتین ، دستکش و ارتفاع سنج را نیز اضافه کرد که بالطبع گرانتر خواهد شد . در حال حاضر با توجه به مارکهای موجود در بازار ایران ، شما میتوانید اکیپی بین دو میلیون و هشتصد تا چهار میلیون تومان تهیه کنید .


پرسش : آیا در تمام فصول سال میتوان پرواز کرد ؟
پاسخ : بله . پاراگلایدر ، ورزشی مختص چهار فصل است و با آن در صورت مساعد بودن هوا میتوان در تمام فصول سال پرواز کرد .


پرسش : آیا پس از فراگیری پرواز در همه جا میتوان پرواز کرد ؟
پاسخ : بلی . شما پس از یادگیری پرواز قادر به پرواز در تمام سایتهای شناخته شده برای پرواز با پاراگلایدر میباشید . در صورتیکه در محل جدیدی بخواهید پرواز کنید باید از مناسب بودن محل برخواست و فرود و همینطور شرایط هوایی منطقه آگاه باشید . این امر هم مستلزم داشتن تجربه کافی است . ولی در سایتهای شناخته شده که خلبانان دیگر پرواز میکنند مشکلی نخواهید داشت .


پرسش : سئوال دیگری دارم که اینجا ذکر نشده است .
پاسخ : میتوانید با تلفن یا پست الکترونیک با ما تماس گرفته تا در اسرع وقت جواب سئوالتان را دریافت نمائید .


پرسش : کجا و کی میتوانم ثبت نام کنم ؟
پاسخ : شما همین حالا و با تماس با ما میتوانید آموزش خود را شروع کنید . قبل از تماس حتماً از صفحه آموزش پاراگلایدر > مقدماتی بازدید کنید .


پرسش : چند توصیه مهم :
پاسخ : امنیت شما نباید فقط متکی به اطلاعاتی باشد که پیدا میکنید . بلکه می بایست بر منطق و درایت خودتان و بر اساس آمادگی متناسب با تجربه شما باشد . هیچ جایگزینی برای مشاوره شخصی یک مربی کاملاً با تجربه برای یادگیری تکنیکهای پرواز ایمن وجود ندارد . سوء تعبیر مسائل میتواند باعث حوادث بدی شوند .


پرسش : امنیت در پـرواز
پاسخ : پرواز با پاراگلایدر و پاراموتور بسیار زیبا و لذت بخش است و یک رقابت شخصی همیشگی است . پرواز با آنها تلفیقی از حرکات بدن و کنترل مغز است که در یک بازی فوق العاده با هم مخلوط میشوند . اما پرواز میتواند خطرناک باشد و پرندگان آینده باید این خطر را بپذیرند . همانند راندن یک خودرو ، تجربه و عقل عواملی هستند که میتوانند این خطر را به حداقل برسانند . یک گروه از پرندگان مشتاق و بی تجربه میتوانند عامل بالقوه یک حادثه باشند . شناخت خطرات بالقوه کلید به حداقل رساندن خطرات است . اشتباهات ، بی توجهی ها و خود را نشان دادن میتوانند باعث حادثه شوند . احتیاط کنید و آهسته شروع کنید . متخصصان مورد اطمینان را انتخاب کنید . چراکه در هر صورت زندگی شما در شروع پرواز در دستان وی است . دوره هایی را که نیاز دارید حتماً بگذرانید قبل از آنکه خودتان دست به ماجراجویی بزنید .

مربيگـري

این دوره مخصوص خلبانانی است که پس از گذشت مدتی از انجام پروازهای متمادی و بدست آوردن تبحر و تجربه فراوان ، تمایل دارند که دانسته ها و تجربه های خود را در اختیار دیگر علاقمندان به فراگیری پرواز قرار دهند .


مقــدمــاتي

يكي از مهمترين مراحل آموزش در پاراگلايدر مي باشد . زيرا تمامي ملزومات پرواز در اين مرحله آموزش داده مي شود . لذا كساني قادر به پروازهاي طولاني ، بلند و ايمن هستند كه دوره مقدماتي كامل و بهينه اي را گذرانده اند . كم نيستند هنر جوياني كه در همان ابتدا بعلت عدم آموزش صحيح و وارد شدن صدمات جسمي از ادامه كار صرف نظر كرده اند .
به همين دليل دوره مقدماتي در اوج اير از اهميت بسزايي بر خوردار است . نگاهي اجمالي به بلند پروازان آسمان ايران ثبات اين مدعاست .

متـوسـطه

دوره متوسطه در واقع ، مهمترين قسمت آموزش پرواز ميباشد . هنر جوياني كه دوره مقدماتي را به اتمام مي رسانند به دو دسته تقسيم مي شوند : دسته اول كساني كه فكر مي كنند بدون نياز به مربي و طي دوره متوسطه ، فقط با نگاه كردن و تجربه كردن مي توانند در پرواز پيشرفت كنند اكثر اين افراد پس از مدتهاي مديد پيشرفتي نداشته و در همان سطح باقي مي مانند ، كه اغلب به كنار گذاشتن پرواز منجر مي شود . ولي دسته دوم پس از آموزش مقدماتي پرواز را زير نظر يك مربي با تجربه ادامه داده و ضمن كسب تجربه سالهاي متمادي پروازهايي بلند و مفرح انجام مي دهند . اين دوره مخصوص دسته دوم است .

پيشـرفته

اين دوره مخصوص خلباناني است كه پس از طي دوره هاي قبلي و كسب مهارتهاي لازم در پرواز ، ميخواهند با پاراگلايدرشان به راحتي براي مدت طولاني تري در آسمان باشند .
در واقع از منطقه اي بلند شده و پس از طي مسافتي چندين كيلومتري و چشيدن لذت سفر در آسمان ، در منطقه اي دورتر از محل هميشگي ، فرود بيايند .
لزوم وارد شدن به اين دوره ، تجربه فراوان و موفق در پروازهاي دوره هاي قبل ميباشد.


خلبــاني تــاندم

پس از گذشت مدتي از پرواز هاي مختلفي كه در شرايط گوناگون تجربه كرده ايد و از آنها لذت برده ايد ، دوست داريد يكي از نزديكانتان را در اين لذت شريك كنيد . مثلا دوست ، فرزند و يا هر يك از آشنايان خود را به وسيله يك بال دونفره ، در پرواز خود همراه كنيد . انجام پروازهاي دو نفره و به عهده گرفتن مسئوليت ديگري حين پرواز ، مستلزم گذراندن دوره خاص اين پرواز ها ميباشد .
اين دوره ميبايست زير نظر يك مربي با تجربه انجام بگيرد . پس از طي اين دوره مي توانيد با خيال راحت امنيت خاطر خود و همراهتان را فراهم آوريد .


از تمامي پرندگان پاراگلايدر كه پرواز را در اوج ايـر فراگرفته اند ، تقاضا ميشود جهت دريافت گواهينامه پروازي خود با اوج ايـر تماس بگيرند تا نسبت به صدور گواهينامه اقدامات لازم صورت گيرد .
پست الكترونيكي : owj@owjair.com
وب سایت: http://www.owjair.com/
تلفن تماس : 09121974060