برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

????? ?????: ?? 1 ?? 8 ?? 8
dqw
 1. SKY MAN ?????? ??
  SKY MAN

  رئیس سایت
  August 2007
  none
  7,234
  تعداد تشکر : 19,755
  Thanked 20,851 Times in 3,723 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 9

  ??? ??? طولاني ترين خورشيد گرفتگي قرن، 31 تيرماه 88

  مسعود عتيقي"، روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار گروه علمي فرهنگي ايرنا ، مدت زمان اين خورشيد گرفتگي را شش دقيقه و 39ثانيه ذکر کرد و گفت که طولاني ترين زمان در ميان اقيانوس آرام يعني 2 هزار و 500 کيلومتري دور تر از خاک چين در جزاير ژاپن خواهد بود.
  وي در خصوص طولاني ترين خورشيد گرفتگي قرن21 ،توضيح داد : اين کسوف از هند شروع مي شود ، نپال و بوتان را طي کرده و پس از گذشت از تبت به چين مي رسد .
  وي با بيان اينکه اين خورشيد گرفتگي بطور جزئي در ايران مشاهده خواهد شد ، افزود: هر چند که اين کسوف موقعيت مناسبي براي رصد در ايران ندارد اما در اولين لحظات پايداري در شرق و جنوب شرق کشور ، خورشيد در حاليکه آخرين بخشهاي ماه از جلوي آن خارج مي شود طلوع کرده و در افقهاي باز امکان رصد بصورت جزئي ميسر است.

  وي گفت :اگر چه چين دور تر از ايران است و مي توانستيم هند را به عنوان مرکزي براي رصد انتخاب کنيم اما به علت وضعيت ابرناکي هوا ،چين موقعيت بهتري دارد، هرچه به شرق چين پيش مي رويم مدت زمان گرفت طولاني تر خواهد شد .
  مديرانجمن نجوم آماتوري ايران با اشاره به اعزام يک گروه متخصص ايراني به منطقه گفت : گروه اعزامي در جايي ميان شانگهاي و هانگزو مستقر خواهد شد که مي تواند زمان 5 دقيقه و 50 ثانيه کسوف کلي را از اين محل رصد نمايند .

  قرار است در تيم اعزامي دکتر علي عجب شيري زاده خورشيد شناس شهير ايراني به همراه مهندس احمد دالکي پدر نجوم آماتوري کشور ، سيد عبدالامير شيرازي دبير و مسعود عتيقي مدير انجمن حضور داشته باشند و با استفاده از فيلترها و تجهيزات ويژه اين گرفت طولاني را رصد کنند.

  به گفته عتيقي همزمان با رصد اين خورشيد گرفتگي در صورت وجود تجهيزات براي ارتباطات گزارش اين رويداد بزرگ قرن را به صورت زنده براي هموطنان ايراني داخل کشور ارسال خواهيم کرد.

  وي گفت :در هر ساروس ( يک دوره خورشيد گرفتگي ) 71 بار گرفت خورشيد تکرار مي شود و با شروع شدن ساروس 139 در سال 2079 ،کسوفهاي طولاني در مناطق مختلف جهان خواهيم داشت .

  مدير انجمن نجوم آماتوري ايران ، گفت : در حال حاضر در دوره سارووس 136 هستيم و با گرفت امسال در چين 37 خورشيد گرفتگي از اين ساروس صورت گرفته است ؛ اين گرفته شامل گرفتهاي جزيي ، حلقوي و طولاني مدت است که معمولا هر 18 سال يکبار کسوف تکرار مي شود.

  وي گفت : تا سال 1529 خورشيدي (2150 ميلادي )هيچ کسوف 7 دقيقه ايي نخواهيم داشت ؛امادر 14 تيرماه همان سال يک خورشيد گرفتگي طولاني به مدت زمان 7 دقيقه و 14 ثانيه را رخ خواهد داد که آنهم در ايران قابل رويت نيست.

  وي گفت : طولاني ترين کسوف در قرن 22 در سال 2186 ميلادي رخ خواهد داد که مدت گرفت آن 7 دقيقه و 29 ثانيه طول مي کشد و در کشور ما نمي توان آن را مشاهده کرد.

  عتيقي در خصوص تجهيزات گروه اعزامي براي رصد طولاني ترين گرفت خورشيد نيز توضيح داد که قرار است يک تلسکوپ 10 اينچ رايانه ايي Meade که داراي دنبال کننده خورشيدي براي گرفتن عکسها خاص ، فيلتر تمام دهانه خورشيدي نصب شده روي تلسکوپ و يک تلسکوپ راهنما در اين ماموريت بکار گرفته شود.

  وي گفت : همچنين تلسکوپ کاسگرين مخصوص تصوير برداري با سي سي دي ( ابزار تصوير برداري از اجرام) که روي تلسکوپ نصب مي شود نيز از سوي متخصصان اعزامي مورد استفاده قرار خواهد گرفت .

  به گفته مدير انجمن نجوم آماتوري ايران ، قرار است گروه براي بازبيني و کنترل منطقه رصد، 25تيرماه به منطقه اعزام و پيش از طلوع خورشيد در منطقه مستقر شود.
  وي گفت: خورشيد ساعت 6 و 30 دقيقه صبح طلوع مي کند و زمان گرفت از ساعت 8 و 21 دقيقه صبح به وقت محلي چين شروع و در ساعت 9 و 36 دقيقه کامل خواهد شد.

  عتيقي خاطر نشان کرد :در طي تصوير برداري از مراحل گرفت از سياره هاي ناهيد ، تير و ... همچنين لايه هاي تاج خورشيد و وضعيت آن با توجه به بيشينه و کمينه وضعيت تاج خورشيدي نيز گزارشها و عکسهايي تهيه خواهد شد.
  مدير انجمن نجوم آماتوري گفت : بعد از خورشيد گرفتگي در چين يک کنفرانس در شهر سوژو در چين برگزار خواهد شد که دکتر عجب شيري زاده نيز مقاله اي در اين برنامه ارائه خواهند کرد.

  برنامه بازديد از رصد خانه هاي پکن و شانگهاي ، راديو تلسکوپ شانگهاي و تبادل نظر با انديشمندان چيني در حوزه نجوم و حضور در کنفرانسهاي پکن وشانگهاي از برنامه هايي است که تيم نجوم ايران در آن شرکت خواهد کرد.
  وي اظهار داشت : با توجه به ابعاد علمي اين پديده منحصر بفرد و منطقه خاص اين رويداد در سال جهاني نجوم ، گروه پژوهش انجمن نجوم آماتوري ايران قبل از اعزام با همراهي اساتيد ،کارشناسان توانمند و با استفاده از تجهيزات تخصصي اقدام به بررسي اين رويداد علمي خواهند کرد.

  عتيقي افزود : علاقمندان آماتور مي توانند براي آگاهي از اين رخداد علمي و همچنين نحوه تصوير برداري از اين رخداد طبيعي در اين برنامه شرکت کنند.

  وي گفت : گروه اعزامي در يک کنفرانس خبري قبل از عزيمت به سوالات خبرنگاران در خصوص رصد اين خورشيد گرفتگي پاسخ خواهند داد و پس از بازگشت از چين نيز همزمان با نهمين سالروز تاسيس انجمن ،دستاوردهاي اين سفر را در همايشي به اطلاع خبرنگاران ، دانشجويان و علاقمندان خواهد رساند.
  #1 ارسال شده در تاريخ July 20th, 2009 در ساعت 02:28:13

 2. SKY MAN ?????? ??
  SKY MAN

  رئیس سایت
  August 2007
  none
  7,234
  تعداد تشکر : 19,755
  Thanked 20,851 Times in 3,723 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 9

  ??? ??? RE: طولاني ترين خورشيد گرفتگي قرن، 31 تيرماه 88

  [size=medium]جزئیات خورشیدگرفتگی فردا/
  زمان خورشیدگرفتگی در آسمان ایران/ معرفی بهترین مناطق کشور برای رصد
  [/size]

  طولانی ترین خورشیدگرفتگی سال جهانی نجوم و قرن بیست و یکم که فردا چهارشنبه 31 تیرماه به مدت 6 دقیقه و 39 ثانیه از کشور هند آغاز می شود در مناطق شرقی کشور ما نیز به صورت جزئی در صبح هنگام طلوع خورشید ساعت 5:27 قابل مشاهده است.
  به گزارش خبرنگار مهر، این خورشیدگرفتگی طولانی ترین کسوف سال جهانی نجوم است که فردا روز 31 تیر ماه از کشور هند آغاز می شود و پس از عبور از کشورهایی چون نپال، بوتان، بنگلادش و چین در جزایر جنوبی ژاپن در اقیانوس آرام به پایان می رسد.

  در مسیر این گرفت هر چه به سمت شرق پیش برویم مدت زمان گرفت کامل افزایش می یابد از این رو در جزایر جنوبی کشور ژاپن بیشترین زمان گرفت دیده می شود و اکثر گروههای رصدی جهان برای رصد این پدیده به شرق آسیا سفر خواهند کرد.

  این پدیده در ایران نیز در بخشهای شرقی کشور به صورت گرفت جزئی قابل رویت است و هرچه به سمت شرق پیش برویم مدت زمان گرفت کاهش می یابد. بیشترین زمان گرفت در ایران در منطقه "کوهک" در مرز ایران و پاکستان خواهد بود و رصد گران برای رصد این پدیده نجومی باید به قسمتهای شرقی کشور سفر کنند.

  این گرفت در ایران در صبح هنگام طلوع خورشید ساعت 5:27 قابل مشاهده است.

  حفاظت از چشم در هنگام رصد برای جلوگیری از نابینایی

  اسدالله قمری نژاد دبیر اجرایی انجمن نجوم ایران در گفتگو با خبرنگار مهر با تاکید بر اینکه مطالعه این پدیده باید با رعایت کامل استانداردها و ایمنی انجام شود، گفت: متاسفانه بسیاری از افراد بدون توجه به جنبه های ایمنی اقدام به رصد خورشیدگرفتگی با چشم غیرمسلح می کنند که نه تنها موفق به رویت پدیده نمی شوند بلکه در برخی موارد مضرات نگاه کردن به خورشید را هم باید متحمل شوند.

  قمری نژاد به مضرات رویت خورشیدگرفتگی با چشم غیرمسلح اشاره کرد و به مهر گفت: بیشترین آسیبها در گرفتهای جزئی اتفاق می افتد چرا که تا دقایقی قبل از گرفت کامل بدون فیلتر نمی توان گرفت جزئی را تشخیص داد و افرادی که در این زمان اقدام به دیدن خورشید می کنند، آسیبهای جبران ناپذیری را متحمل می شوند.

  وی دراین باره توضیح داد: یکی از موارد مهم در رصد گرفت جزئی، نگاه مستقیم به خورشید است. در این حالت به دلیل حساسیت بیش از حد سلولهای بینایی و وضعیت خاص اعصاب بینایی در صورت رویت خورشید با چشم غیر مسلح، آسیبهای جدی به چشم وارد می شود.

  دبیر اجرایی شاخه آماتوری انجمن نجوم با تاکید بر اینکه اعصاب بینایی هیچ دردی را منتقل نمی کنند، اظهار داشت: از این رو 20 تا 30 ثانیه پس از دیدن مداوم خورشید فرد دچار کوریهای موضعی و یا گاه نابینایی های دائمی می شود.

  قمری نژاد ادامه داد: هر چند برای رویت گرفتهای جزئی استفاده از شیشه های دوداندود، ف ی ل ت رهای جوشکاری و یا فلاپی دیسکها توصیه می شود ولی از آنجا که طول موجهای مضر خورشید قابل دیدن نیست از این رو استفاده از این ابزار تنها برای چند ثانیه مفید خواهد بود.

  عضو انجمن نجوم ایران استفاده از عینکهای مخصوص خورشیدگرفتگی و ف ی ل ت رهای "بادر" و یا "مایلار" را برای رصد گرفت جزئی خورشید پیشنهاد و گفت: علاقه مندان به رصد این پدیده می توانند این فیلترها را از فروشگاههایی که ابزار رصدی را عرضه می کنند، تهیه کنند.

  قمری نژاد با تاکید بر اینکه برای رصد این پدیده از استفاده مستقیم تلسکوپها و دوربینهای دو چشمی پرهیز شود، افزود: قبل از رصد این پدیده لازم است این وسایل به ف ی ل ت رهای ویژه مجهز شوند و یا رصد به صورت غیر مستقیم انجام شود. همچنین برای عکسبرداری لازم است تا دوربینهای عکسبرداری مجهز به ف ی ل ت رهای خاصی باشند تا آسیبهای چشمی به حداقل برسد.
  #2 ارسال شده در تاريخ July 21st, 2009 در ساعت 13:15:30

 3. SKY MAN ?????? ??
  SKY MAN

  رئیس سایت
  August 2007
  none
  7,234
  تعداد تشکر : 19,755
  Thanked 20,851 Times in 3,723 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 9

  ??? ??? RE: طولاني ترين خورشيد گرفتگي قرن، 31 تيرماه 88

  [size=medium]نگرانی رصدگران از آسمان ابری شانگهای/ احتمال تغییر مکان برای رصد کسوف[/size]

  در حالی که ساعاتی تا طولانی ترین کسوف قرن باقی مانده است رصدگران بسیاری از کشورهای مختلف دنیا به شانگهای چین آمده اند تا شاهد پدیده زیبای کسوف کامل خورشید در سال جهانی نجوم باشند این در حالی است که آسمان ابری شانگهای رصدگران را نگران کرده است.
  به گزارش خبرنگار مهر، فردا چهارشنبه 31 تیر ماه در آسمان بسیاری از بخشهای آسیا به خصوص چین و هند طولانی ترین خورشید گرفتگی قرن 21 رخ خواهد داد. ابعاد این پدیده منحصر به فرد بی سابقه است به طوری که بیش از دو میلیون نفر از اروپا برای مشاهده این خورشیدگرفتگی عازم هند و چین شده اند. رصدگرانی از کشور ما نیز هم اکنون در چین حضور دارند و برای رصد کسوف لحظه شماری می کنند.

  22 جولای (31 تیر) 5:27 دقیقه بامداد به وقت کشورمان (6:30 به وقت هند) کمی بعد از طلوع آفتاب این خورشید گرفتگی آغاز می شود. سایه این خورشید گرفتگی بیش از 15 کیلومتر را در بر خواهد گرفت و از هند، نپال، بوتان، بنگلادش، بیرمانی، چین و جزایر جنوبی ژاپن عبور خواهد کرد.

  در این پدیده خورشید حداکثر به مدت 6 دقیقه و 39 ثانیه کاملا تاریک خواهد شد. در هند تاریکی کامل بین سه تا چهار دقیقه خواهد بود درحالی که در شانگهای تاریکی در حدود پنج دقیقه است.

  پارک مجسمه در شانگهای رصدخانه ای ایده آل برای مشاهده این پدیده است به طوری که این پارک برای 22 جولای بیش از دو هزار بلیت فروخته است. خورشدگرفتگی در مناطق مختلف شانگهای از ساعت 8:23 صبح به وقت محلی قابل رویت خواهد بود.

  دبیر اجرایی انجمن نجوم ایران که هم اکنون در شانگهای حضور دارد در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به حضور تیمهای نجومی برای رصد طولانی ترین خورشیدگرفتگی سال جهانی نجوم در شانگهای گفت: متاسفانه به دلیل ابری بودن آسمان در حال حاضر امکان رصد آسمان وجود ندارد.

  اسدالله قمری نژاد افزود: در حال حاضر تیمهای نجومی از کشورهای اروپایی و آمریکایی و چند تیم از ایران برای رصد این پدیده نجومی به چین سفر کرده اند ولی متاسفانه امروز (30 تیر) آسمان شانگهای ابری و هوا به شدت شرجی است.

  وی با تاکید بر اینکه امکان رصد پدیده خورشیدگرفتگی در آسمان ابری مسیر نیست، افزود: تا ساعتهای آینده انتظار بارش باران می رود که امیدواریم پس از بارندگی تا فردا آسمانی صاف برای رصدخورشید گرفتگی داشته باشیم.

  قمری نژاد به پیش بینی‌های هواشناسی اشاره کرد و به مهر گفت: برای رصد نمی توان به پیش بینی های هواشناسی تکیه کرد بلکه باید لحظه به لحظه وضعیت آسمان را بررسی کرد. به هر حال امیدواریم تا فردا آسمان صاف شود.

  زمان خورشید گرفتگی در شانگهای

  قمری نژاد در خصوص زمان خورشید گرفتگی اظهار داشت: این خورشید گرفتگی در چین فردا 31 تیر ماه برابر 22 جولای 2009 در ساعت 20/8 به وقت محلی رخ خواهد داد.

  دبیر اجرایی انجمن نجوم زمان خورشید گرفتگی را در شانگهای 5 دقیقه و 30 ثانیه ذکر کرد و خاطرنشان کرد: در صورتی که امکان رصد این پدیده از شانگها فراهم نباشد احتمال تغییر محل وجود دارد.

  وضعیت تیمهای ایران برای رصد خورشید گرفتگی

  قمری نژاد به وضعیت تیمهای ایرانی برای این پدیده بی نظیر سال جهانی نجوم اشاره کرد و ادامه داد: در ساعت 2 بامداد روز 31 تیرماه تیمهای رصدی در محل رصد حاضر می شوند و تلسکوپها و لوازم مورد نیاز را نصب می کنند.

  وی خاطر نشان کرد: در صورت بهبود هوا و صاف شدن آسمان، زمان مناسبی برای رصد گران خواهد بود تا طولانی ترین خورشید گرفتگی را رصد کنند.

  برنامه های جنبی

  دبیر اجرایی انجمن نجوم برگزاری سمینارهای نجومی را از برنامه ها جنبی ذکر کرد و ادامه داد: از روز گذشته سمینارهایی در زمینه نجوم و پدیده های آن برگرار شد که تیمهای نجومی در آن شرکت کردند.

  قمری نژاد بازدید از رصدخانه ها را از دیگر برنامه ها نام برد و گفت: فردا ( 31 تیر ماه) پس از رصد خورشید گرفتگی از برخی رصدخانه ها و رادیو تلسکوپهای شانگهای بازدید می شود.
  #3 ارسال شده در تاريخ July 21st, 2009 در ساعت 13:23:28

 4. IRIAF-TFB4 ?????? ??
  IRIAF-TFB4

  مدیر تالار هوانوردي نظامي
  May 2009
  Tehran--Dezful
  1,081
  تعداد تشکر : 3,361
  Thanked 6,324 Times in 998 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 1

  ??? ??? RE: طولاني ترين خورشيد گرفتگي قرن، 31 تيرماه 88

  اینگونه که گفته میشود تا سال 2150 خورشید گرفتگی این گونه نداریم
  #4 ارسال شده در تاريخ July 21st, 2009 در ساعت 14:50:45

 5. SKY MAN ?????? ??
  SKY MAN

  رئیس سایت
  August 2007
  none
  7,234
  تعداد تشکر : 19,755
  Thanked 20,851 Times in 3,723 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 9

  ??? ??? RE: طولاني ترين خورشيد گرفتگي قرن، 31 تيرماه 88

  حواشی طولانی ترین کسوف/

  [size=medium]باران پول از آسمان کسوف زده آسیا!/ پرواز با بلیط 1200 یورویی برای رصد کسوف[/size]

  میلیونها توریست اروپایی، آسیایی و آمریکایی برای رصد طولانی ترین کسوف قرن به کشورهای هند، چین و بنگلادش سرازیر شده اند که این حجم وسیع توریست به منزله باران پولی است که همراه با این پدیده نجومی از آسمان بر این سرزمینها باریده است.
  100 هزار توریست خارجی در هتل های استان چیناگسو سوزوهو چین

  به گزارش خبرگزاری مهر، هتلهای استان چیناگسو سوزوهو در چین امسال به دلیل بحران مالی جهانی تقریبا خالی از مسافر بود اما خورشیدگرفتگی جانی دوباره بر کالبد این هتلها دمید به طوری که بیش از 10 هزار توریست چینی و تقریبا 100 هزار توریست خارجی در هتلهای این استان اتاق گرفته اند. این تعداد توریست می تواند به اندازه یکسال به هتلهای سوزوهو سود برسانند در عوض تمام 50 هتل مرکز سوزوهو عینکهای مخصوصی را بر رصد خورشیدگرفتگی تهیه کرده اند که به صورت رایگان در اختیار مسافران علاقه مند به این پدیده نجومی قرار می دهند.

  بلیطهای خطوط ریلی و هوایی 30 تیر تمام شد

  در شانگهای و پکن 20 درصد بر تعداد مشتریان برخی از هتلهای زنجیره ای افزوده شده است و خطوط راه آهن و فرودگاهها اعلام کرده اند که تمامی بلیتهای قطار و هواپیما برای 21 جولای (30 تیر) به مقصد این دو شهر پر شده اند.

  [align=center][/align]

  همچنین مراکز شهری کوچک نیز از طریق آگهی‌های اینترنتی از هفته های گذشته به دنبال جذب مسافران گشته اند.

  کاسبی پررونق فروشندگان عینکهای حفاظتی و آینه های مخصوص رصد

  از سویی دیگر در هزاران مغازه در شانگهای و پکن فروش عیکنهای حفاظتی و آینه های مخصوص و تمام وسایلی که به رصد بهتر بزرگترین خورشیدگرفتگی قرن کمک می کنند به فروش می رسند و سود سرشاری را نصیب مغازه داران کرده اند به طوری که در این دوره رکورد اقتصادی جهانی، کسوف به نعمتی برای رشد اقتصادی این مناطق تبدیل شده است.

  درخواست شهردار یک شهر کوچک بنگلادش از شهروندان برای اسکان توریستها

  به گزارش مهر، یک شهر کوچک در بنگلادش به نام "پانچاگار" با موجی از توریستهایی که برای دیدن خورشیدگرفتگی چهارشنبه به این شهر سفر کرده اند روبرو شده است. فرماندار این شهر کوچک از شهروندان خواسته است که جهت اسکان 20 هزار بازدیدکننده ای که به طور بی سابقه ای به این شهر هجوم آورده اند همکاری کنند.

  [align=center][/align]

  فروش بلیط هواپیما برای رصد کسوف با قیمت یک میلیون و 600 هزار تومان

  در هند نیز یک آژانس مسافری یک هواپیمای بوئینگ 737 اجاره کرده است که کمی قبل از طلوع آفتاب برای رصد بهتر خورشیدگرفتگی تا ارتفاع 12 هزار متری پرواز کرده و مسیر این پدیده را به سمت شرق دنبال خواهد کرد. قیمت هر بلیت برای این پرواز ویژه هزار و 200 یورو (بیش از یک میلیون و 600 هزار تومان) است.

  همچنین مرکز حمل و نقل توریست در شانگهای اعلام کرد که سرویس تور رصد خورشید گرفتگی را به قیمت 150 یوان (22 دلار) برای هر نفر ارائه می کند.

  خاموشی مناطق رصد در هنگام خورشید گرفتگی
  از سویی دیگر کمیته بهداشت عمومی و فضای سبز شانگهای تصمیم گرفته است در زمانی که علاقه مندان درحال رصد کسوف هستند چراغهای منطقه رصد را خاموش کنند.

  به گزارش مهر، رصدخانه ملی نجوم در چین نیز برنامه ریزی کرده است مردمی که موفق به رصد مستقیم نشده اند وقوع خورشید گرفتگی را از راه تلویزیون و اینترنت به صورت زنده پخش کند.
  #5 ارسال شده در تاريخ July 21st, 2009 در ساعت 16:02:30

 6. SKY MAN ?????? ??
  SKY MAN

  رئیس سایت
  August 2007
  none
  7,234
  تعداد تشکر : 19,755
  Thanked 20,851 Times in 3,723 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 9

  ??? ??? RE: طولاني ترين خورشيد گرفتگي قرن، 31 تيرماه 88

  تصاویری از طولانی‌ترین کسوف/

  [size=medium]کسوف آسیا را فراگرفت/ طولانی ترین کسوف آینده 123 سال دیگر رخ می‌دهد[/size]

  خبرگزاری مهر - گروه فناوریهای نوین: طولانی ترین خورشدگرفتگی قرن 21 ساعاتی قبل بخشهایی از آسیا به ویژه هند و چین را در شرایطی در برگرفت که میلیونها علاقه مند از اقصی نقاط دنیا برای دیدن این پدیده نجومی به این مناطق سفر کرده بودند.
  به گزارش خبرگزاری مهر، در یک داستان تخیلی برپایه اسطوره های هندی آمده است که کسوف زمانی رخ می دهد که اژدهای دیو سیرت سایه خود را بر خورشید افکند اما واقعیات علمی می گویند که کسوف زمانی اتفاق می افتد که ماه در مقابل خورشید قرار گیرد و سبب شود که سایه اش به روی زمین بیفتد.

  در خورشید گرفتگی امروز (چهارشنبه 31 تیر) در بعضی از بخشهای آسیا طول خورشید گرفتگی کامل به 6 دقیقه 39 ثانیه نیز رسید.

  [align=center][/align]

  توده های انبوه ابر که هند را پوشانده بود زمانی که کسوف آغاز شد خورشید را تاریک کردند باوجود این، ابرها در چندین شهر هند دقایقی قبل از خورشیدگرفتگی کامل کنار رفتند و کسوف از ساعت 6:24 به وقت محلی آغاز شد.

  در بنگلادش کشور همسایه هند مردم در زمان شروع خورشیدگرفتگی در خیابانها ازدحام کردند تا شاهد این پدیده بزرگ نجومی باشند.

  [align=center][/align]

  در این خصوص یکی از شاهدان خورشیدگرفتگی اظهار داشت: "این یک لحظه نادر است. من هرگز فکر نمی کردم که بتوانم در زندگی ام چنین واقعه ای را ببینم. شگفت انگیز بود. ناگهان همه جا مثل شب تاریک شد."

  [align=center][/align]

  یکی از بهترین منظره هایی که بهترین دید را برای رصد خورشید گرفتگی داشت و کانالهای تلویزیونی نیز به طور مستقیم از آن منطقه کسوف را نشان می دادند ساحل رودخانه گنگ بود.

  براساس گزارش آسوشیتدپرس، هزاران هندی در ساحل این رودخانه گرد هم آمده بودند و خورشیدگرفتگی کامل در این منطقه سه دقیقه و 48 ثانیه به طول انجامید.

  [align=center][/align]

  این خورشید گرفتگی علاوه بر چین، هند و بنگلادش در کشورهای نپال، میانمار و بوتان نیز مشاهده شد. در چین، کسوف از ساعت 8:22:20 به وقت محلی آغاز شد.

  طولانی ترین خورشیدگرفتگی پیش از کسوف چهارشنبه 31 تیر در 11 جولای 1991 رخ داد که در آن پدیده گرفتگی کامل 6 دقیقه و 53 ثانیه به طول انجامید و طولانی ترین خورشید گرفتگی آینده در 2132 اتفاق خواهد افتاد.

  [align=center][/align]

  شائو شنی ستاره شناس رصدخانه نجوم شانگهای در خصوص این کسوف اظهار داشت: "ما کمتر از 100 سال در انتظار فرصتی بودیم که بتوانیم یک خورشیدگرفتگی طولانی را رصد کنیم. این کسوف یک فرصت استثنائی بود."

  تیمی متشکل از 10 دانشمند از موسسه فیزیک نجوم هند در بنگلور و نیروی هوایی هند در آسمان این کشور به پرواز درآمدند و از خورشید گرفتگی فیلمبرداری کردند.

  [align=center][/align]

  دانشمندان اظهار داشتند که دهکده "تارگنا" در هند واضح ترین دید را داشت و به همین دلیل هزاران دانشمند، دانشجو و شیفته طبیعت برای رصد آسمان در این دهکده گرد هم آمدند.

  این درحالی است که در بسیاری از مناطق ابر و بارش باران مانع رصد کسوف شد.
  #6 ارسال شده در تاريخ July 22nd, 2009 در ساعت 15:53:27

 7. SKY MAN ?????? ??
  SKY MAN

  رئیس سایت
  August 2007
  none
  7,234
  تعداد تشکر : 19,755
  Thanked 20,851 Times in 3,723 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 9

  ??? ??? RE: طولاني ترين خورشيد گرفتگي قرن، 31 تيرماه 88

  [size=medium]عکس خبری/ خورشیدگرفتگی در گرگان[/size]

  پدیده خورشیدگرفتگی صبح امروز چهارشنبه همزمان با دیگر نقاط دنیا در گرگان نیز قابل مشاهده بود.

  [align=center]

  [/align]
  #7 ارسال شده در تاريخ July 22nd, 2009 در ساعت 15:56:47

 8. SKY MAN ?????? ??
  SKY MAN

  رئیس سایت
  August 2007
  none
  7,234
  تعداد تشکر : 19,755
  Thanked 20,851 Times in 3,723 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 9

  ??? ??? RE: طولاني ترين خورشيد گرفتگي قرن، 31 تيرماه 88

  گزارشی از رصد کسوف در ایران/

  [size=medium]رصد کسوف در شرقی ترین نقطه ایران/ 68 درصد گرفت خورشید در ایران[/size]


  طولانی ترین خورشید گرفتگی قرن بیست و یکم در ایران در منطقه کوهک با 68 درصد گرفتگی انجام شد که رصدگران کشورمان در این منطقه کسوف را رصد کردند.
  علی ابراهیمی عضو تیم رصدی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه کار رصد پدیده خورشید گرفتکی با همکاری گروه انجمن خیام زاهدان انجام شد، گفت: کار رصد از طولانی ترین کسوف سال جهانی نجوم و قرن بیست و یکم در شرقی ترین نقطه ایران به نام "کوهک" در مرز ایران و پاکستان انجام شد.

  وی با اشاره به وجود پدیده "اعوجاج" در افق افزود: پدیده اعواج نوعی اغتشاش جوی است که به دلیل جابجایی هوای سرد و گرم ایجاد می شود و در این منطقه که روزهای گرمی را سپری می کند در بامداد با طلوع خورشید به دلیل جابجایی هوای سرد و گرم اعوجاج عظیمی درافق ایجاد می شود در نتیجه سطح خورشید موجی شکل دیده می شود که این امر کار رصد و روئت کسوف را دشوار می کند.

  ابراهیمی ادامه داد: برای حل این مشکل تیمهای رصدی مختلف را در منطقه مستقر کردیم تا هر تیم در زمانهای مختلف کار رصد را انجام دهد.

  این منجم آماتور زمان گرفت در ایران را 40 دقیقه ذکر کرد و اظهار داشت: در ساعت 5:37:22 خورشید طلوع کرد و با طلوع آن در ایران در ساعت 5:42 کار رصد آغاز شد. در ایران شاهد خورشید گرفتگی جزئی بودیم که 40 دقیقه به طول انجامید (مدت زمان خورشید گرفتگی کامل 6 دقیقه و 39 ثانیه بود).

  ابراهیمی میزان گرفت را در ایران 68 درصد اعلام و خاطرنشان کرد: برای رصد طولانی ترین کسوف قرن بیست و یکم منطقه کوهک انتخاب شد. این منطقه شرقی ترین نقطه ایران است در نتیجه زودترین طلوع را دارد.
  #8 ارسال شده در تاريخ July 22nd, 2009 در ساعت 15:58:07

????? ????? ??? ?????

???? ??? ????? ? ??????

 • ??? ????????? ????? ????? ????? ????
 • ??? ????? ????? ???? ?? ??????
 • ??? ????????? ???? ????? ????.
 • ??? ????????? ??? ??? ??? ?? ?????? ????
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0