برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

????? ?????: ?? 1 ?? 3 ?? 3
dqw
 1. SKY MAN ?????? ??
  SKY MAN

  رئیس سایت
  August 2007
  none
  7,234
  تعداد تشکر : 19,755
  Thanked 20,851 Times in 3,723 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 9

  ??? ??? جزئیات بارش شهابی امشب (21 مرداد 88) در آسمان ایران

  دبیر اجرایی شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران با اشاره به بارش باران شهابی در مرداد ماه گفت: اوج این بارش در شامگاه 21 و بامداد روز پنجشنبه 22 مرداد ماه است که از ایران با چشم غیر مسلح قابل رویت است.

  اسدالله قمری نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه بارش‌های شهابی هر سال اتفاق می‌افتد، گفت: زمانی که زمین در مدار خود در حال حرکت است گاهی یکی از مدارهای دنباله دار و یا سیارک‌ها را قطع می‌کند که در این صورت ذرات جدا شده از سیارک‌ها و دنباله‌دارها وارد جو زمین می‌شود.

  وی افزود: این ذرات به دلیل بالا بودن دما، سرعت و اصطکاک در جو زمین شروع به سوختن می‌کنند از این رو هنگامی که در مدار زمین حرکت می‌کند، ردی را از خود بر جای می‌گذارد که ما از آن به عنوان «شهاب» یاد می‌کنیم.

  کانون بارش باران شهاب

  قمری نژاد منشا این بارش را دنباله‌داری به نام «سویفت-تاتل» (Swift-Tuttle) دانست که حدود 130 سال یک بار حرکت، مدار خورشید را کامل می‌کند و اظهار داشت: بهترین شرایط رصدی تعداد شهابها بین 120 تا 200 شهاب است که تاکنون به ندرت تعداد این بارشها به 200 شهاب رسیده است.

  وی بهترین رصد ZHR این دنباله دار که بیشترین بارش را داشته است را متعلق به سال 2004 دانست و گفت: پس از این بارش، در سال جاری (2009) شاهد بیشترین بارش دنباله‌دار سویفت-تاتل هستیم. برای مشاهده مجدد بهترین شرایط بارش این دنباله باید تا سال 2028 منتظر باشیم.

  ZHR تعداد شهاب‌های قابل مشاهده برای رصدکنندگان در مدت زمان یک ساعت در بهترین شرایط ممکن است که کانون بارش در بالای سر ناظر بوده و آسمان ناظر از شرایط خوبی برخوردار باشد.

  اهمیت بارش سویفت-تاتل

  دبیر انجمن نجوم ایران اهمیت این بارش را تعداد بارش، بزرگی و درخشندگی آن ذکر کرد و به مهر گفت: اوج بارش شهاب این دنباله دار در روز 21 مرداد ماه است که در صورت وجود شرایطی چون قرار گرفتن در کانون بارشها، صاف بودن آسمان و عاری بودن آسمان از غبار و بخار می‌توان این پدیده زیبای نجومی را مشاهده کرد.

  به گفته وی علاوه بر بارش سویفت-تاتل، بارشهای برساوشی، اسدی و جوزایی به دلیل تعداد بارش و درخشندگی از دیگر بارش‌های مهم به شمار می‌روند.

  نور بارانی آسمان ایران


  دبیر اجرایی شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران با تاکید بر اینکه این بارش از ایران قابل رویت است، خاطرنشان کرد: این بارش با چشم غیر مسلح قابل رویت است ضمن آنکه می‌توان با نصب آنتن‌هایی اقدام به ثبت رادیویی و ضبط صداهای شهابها کرد.

  وی همچنین ادامه داد: در رصد این پدیده می توان زمان و تعداد شهابها، میزان بارشی که در یک ساعت وارد جو می‌شود، رنگ شهاب‌ها، میزان درخشندگی، طول شهاب‌ها و دود حاصل از شهاب‌ها را رصد و اندازه‌گیری کرد.
  #1 ارسال شده در تاريخ August 12th, 2009 در ساعت 21:04:59

 2. airbus f21 ?????? ??
  airbus f21
  هوانورد ارشد -سرهنگ دوم
  December 2008
  Iran-OIMY
  800
  تعداد تشکر : 935
  Thanked 3,275 Times in 649 Posts

  ??? ??? RE: جزئیات بارش شهابی امشب (21 مرداد 88) در آسمان ایران

  [size=x-large][align=center]آسمان تهران امشب شهاب باران بود [/align][/size]

  صدها جوان و نوجوان تهراني امشب رصد بارش شهابي " بُرساوْش" را رصد كردند.
  محمدجواد اميري، رييس فرهنگسراي" تابستانه اميد" در مصاحبه با خبرنگار ما گفت: اين فرهنگسرا امشب با برگزاري جشنواره نجوم و فراهم آوردن امكانات رصد آماتوري امكان رويت و رصد بارش شهابي "برساوْش" و همچنين ديگر سيارات منظومه شمسي و از جمله سياره مشتري را براي جوانان و نوجوانان علاقمند به نجوم فراهم كرد.
  وي آلودگي نوري شهرها را از جمله عوامل از دست رفتن زيبايي هاي شب در شهرها ذكر كرد و گفت: آلودگي نوري سبب شده است تا درك زيبايي هاي شب در شهرهاي بزرگي مانند تهران امكان پذير نباشد.
  وي اصلاح چيدمان نوري در شهرها را علاوه بر جلوگيري از مصرف نابجاي انرژي ، سبب ايجاد منظره هاي زيباي شب دانست.
  در حاشيه اين جشنواره نمايشگاهي نيز از نقاشي كودكان در باره نجوم و همچنين تئاتر خياباني با محوريت شخصيت هاي تاريخي نجوم برگزار شد.
  در بارش شهابي امشب تهران هر ساعت حدود 120 شهاب از صورت فلکي "برساوش" قابل رويت بود.

  منبع: تهران / واحد مرکزي خبر /علمي و فرهنگي 1388/05/21
  لینک اصلی خبر: http://www.iribnews.ir/VmkNews.aspx?ID=V543581
  #2 ارسال شده در تاريخ August 13th, 2009 در ساعت 07:04:28

 3. airbus f21 ?????? ??
  airbus f21
  هوانورد ارشد -سرهنگ دوم
  December 2008
  Iran-OIMY
  800
  تعداد تشکر : 935
  Thanked 3,275 Times in 649 Posts

  ??? ??? RE: جزئیات بارش شهابی امشب (21 مرداد 88) در آسمان ایران

  لینک تصویری بارش شهابی دیشب: http://www.irinn.ir/Default.aspx?TabId=58&nid=149411
  #3 ارسال شده در تاريخ August 13th, 2009 در ساعت 22:15:07

????? ????? ??? ?????

???? ??? ????? ? ??????

 • ??? ????????? ????? ????? ????? ????
 • ??? ????? ????? ???? ?? ??????
 • ??? ????????? ???? ????? ????.
 • ??? ????????? ??? ??? ??? ?? ?????? ????
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0