برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

????? ?????: ?? 1 ?? 2 ?? 2
dqw
 1. First Officer ?????? ??
  First Officer

  کارشناس هوانوردی
  September 2007
  تهران
  1,188
  تعداد تشکر : 904
  Thanked 5,890 Times in 1,102 Posts

  ??? ??? ایران 140

  نحوه ی انعقاد قرارداد
  قرارداد ساخت اين هواپيما در پي مناقصة انجام شده بين 9 کشور به امضا رسيد. در اين مناقصه 6 شرکت از کشورهاي مختلف آمادگي خود را براي اين منظور اعلام کردند که اين شرکت¬ها عبارت بودند از: شرکت کاساي اسپانيا، شرکت ای تی آر ، شرکت آنتونف اکراين، شرکت کتيک چين و شرکت ايليوشين روسيه.
  هواپيماي چيني¬ها به دليل طراحي بسيار قديمي مورد قبول نبود و هواپيماي روس¬ها¬ نيز نمي¬توانست نيازهاي کشور را برآورده سازد. هواپيماي ای تی آر نيز به دليل عدم توانايي پرواز در کلية مناطق ايران و نيز غير¬منطقي بودن هزينه¬ها از سوي ايران رد شد. هواپيماي کاساي اسپانيا نيز به دليل مسائل تحريم، نتوانست به امضاي نهايي برسد.
  در نهايت، قرارداد ساخت هواپيماي ايران140 در سال 1375 بين ايران و اکراين به امضا رسيد و کار ساخت در سال 1376 شروع شد. به علت توقف اعتبارات در ميان راه، پروژه با تأخير 3.5 ساله مواجه گرديد و اولين فروند اين هواپيما بعد از 3.5 سال توليد گرديد.

  ويژگي¬هاي هواپيماي ايران 140:
  هواپيماي ايران 140 نسبت به هواپيماهاي هم ردة خود داراي ويژگي¬هاي قابل توجهي است:
  آلودگي صوتي پايين در درون کابين
  صداي مجاز درون کابين اين کلاس از هواپيماها بايد 85 دسيبل ¬باشد که صداي داخل کابين در هواپيماي ايران140 از اين اندازه پايين¬تر است. مجموع صداي هواپيما در بيرون آن بايد 281 دسيبل باشد که در هواپيماي ايران140 جمعاً 253 د¬سيبل است. لازم به ذکر است که ميزان آلودگي صوتي اين هواپيما از تمامي انواع مشابه آن مانند F-27 و يا دورنير کمتر است و مي¬توان گفت اين هواپيما از ساکت¬رين توربوپراپ¬هاي دنيا است.
  مصرف سوخت پايين
  مصرف سوخت اين هواپيما براي هر کيلومتر 1.3 کيلوگرم است که از تمام انواع هواپيماهاي رقيب کمتر است.
  استفاده از تجهيزات ناوبري روز دنيا
  ايران 140 از تجهيزاتي استفاده کرده که تا 50 سال آينده بتواند در صحنه باقي بماند. در دو سال گذشته تمامي مقررات جديد در هواپيماي ايران140 اعمال شده است. از آن¬جمله مي¬توان به نصب سامانه¬هاي هوشمند هشدار آتش در کابين مسافر و سامانه¬هاي هوشمند اخطار وقوع يخ¬زدگي در ارتفاعات اشاره کرد. همچنين ميزان تحمل صندلي ازجی 9 به جی16 افزايش يافته است. همچنين سامانة هشدار¬¬دهنده براي جلوگيري از نزديک شدن هواپيما به زمين و تجهيزات جلوگيري از تصادف هوايي نيز بر روي اين هواپيما نصب گرديده است .هواپيماي ايران140 تنها هواپيماي توربوپراپ است که در تمام نقاط ايران و در تمامي ساعات مي¬تواند پرواز کند.

  طراحي داخلي و طراحي صندلي¬ها و تهوية بر اساس مدل غربي
  بر اساس گفتة مسؤولين شرکت هواپيما¬سازي ايران (هسا)، طراحي داخلي کابين اين هواپيما و طراحي صندلي¬هاي آن، تماماً بر اساس مدل غربي است که راحتي و نظر مسافران ايراني در اين زمينه تأمين مي¬گردد. همچنين سيستم تهوية اين هواپيما نيز توسط يک شرکت فرانسوي طراحي شده تا تهوية اين هواپيما نيز به بهترين شکل فراهم گردد.

  سازمان هواپيمايي کشوري ناظر بر توليد ايران140
  تمام مدارک اين هواپيما در اختيار سازمان هواپيمايي کشور قرار داده شده است و بازرسان اين سازمان نيز به کشور اکراين رفته¬ و تمام مراحل را چک کرده¬اند و تمام تست¬ها را تا آزمايش نهايي پي¬گيري نموده¬اند. در حال حاضر سازمان هواپيمايي کشوري در حال ارزيابي نهايي اين هواپيما است تا صحت و تطبيق آن با گواهي¬نامه¬ها را ارزيابي کند و هسا نيز در حال آزمايش اين هواپيما در کلية نقاط کشور مي¬باشد. گفته مي¬شود هواپيماي ايران140 گواهينامة نوع را از طرف سازمان هواپيمايي کشوري دريافت کرده است که به زودي به صورت رسمي اعلام خواهد شد.


  هواپیمای ایران 140با توجه به شرایط اقلیمی وجغرافیایی ایران سازگار می باشد و از احاظ مصرف سوخت ،اقتصادی ومقرون به صرفه است البته در مقایسه با هواپیماهای همکلاس خودش مانند«ای تی آر»
  هواپیمای مذکور محصول دو کشور ایران و اوکراین بوده و در سال 1993 طراحی و در سال 1995 اولین هواپیما ساخته شد وآزمایشات پروازی خود را با موفقیت به پایان رساند.
  تاکنون هواپیمای ایران 140 ساخت داخل ،پروازهایی را به مقصد سنندج ، شیراز ،شهر کرد ،خرم آباد،مشهد ،آبادان ،همدان ، زاهدان ،کیش وتهران (ماموریتهایی برای کمک رسانی به مردم زلزله زده ی استان زنجان ، بم)انجام داده وتست های مربوطه را با موفقیت به پایان رسانیده است
  این هواپیما دارای سیستم های ناوبری جدید از قبیل هدایت ماهواره ای جی پی اس «گلوبال سیستم پوزیتیشنینگ»(سیستم موقعیت یابی جهانی) و سیستم جلوگیری از سانحه ی «تی سی ای اس» و رادار ونشان دهنده ی دیجیتالی مجهز می باشد
  یکی از مزیت های اصلی این و مهم هواپیمای مذکور یک موتور کمکی«ای پی یو»به دلیل تامین برق هواپیما وسیستم تهویه مطبوع و هوای مورد نیاز جهت استارت موتور می باشد و از مخزن سوخت خود هواپیما تغذیه می شود ودر انتهای هواپیما نصب شده است؛به همین دلیل کمترین نیاز را به تجهیزات مجموعه ی فرودگاهی دارد
  در این قسمت به خلاصه ای از مشخصات هواپیمای ایران 140 اشاره می کنیم.
  1-دارای دو موتور ملخ دار «بی ام ای-117-تی وی 3-توربو پراپ انجین»
  2-گنجایش مسافر وبار(این هواپیما دارای حالت مسافری و باری می باشد)
  الف-52نفر-1450کیلوگرم
  ب-36نفر-1650 کیلوگرم + 1840کیلوگرم(در قسمت بار هواپیما)
  ج-28نفر-2650کیلوگرم+1840 کیلوگرم
  د-20نفر-3650کیلوگرم+1840 کیلوگرم
  مختصات هواپیما
  WEIGHTS ton
  Mass Take-off 19.15

  Max Landing Mass 19.1

  Max Zero Fuel Mass 17.8

  Max Payload 6

  Max Fuel Load 4.37

  PERFORMANCE

  T.O.& Landing Field Legth m 1350


  Max Cruise Speed kmph(knot) 315

  Max Range with full Pax 2100
  #1 ارسال شده در تاريخ September 28th, 2007 در ساعت 00:48:39

 2. Ehsan_shirazinia ?????? ??
  Ehsan_shirazinia

  كارشناس هوانوردي
  March 2008
  تهران-شیراز
  341
  تعداد تشکر : 140
  Thanked 1,039 Times in 198 Posts

  ??? ??? RE: ایران 140

  اینجور که گفتین 140 می تونه هواپیمای خوبی باشه و برای پرواز های کوتاه برد در کشورمون می تونه خیلی مفید باشه پس باید منتظر تولید 140 اونم در تعداد زیاد باشیم تا حداقل نیازهای داخلی در پرواز های کوتاه بردمونو برطرف کنیم و ایمنی بیشتری در پرواز هامون بوجود بیاریم و هم سن ناوگان رو پایین بیاریم پس به امید اینکه 140 به زودی به ناوگان هوایی کشور اضافه بشه
  #2 ارسال شده در تاريخ November 24th, 2008 در ساعت 20:11:36

????? ????? ??? ?????

???? ??? ????? ? ??????

 • ??? ????????? ????? ????? ????? ????
 • ??? ????? ????? ???? ?? ??????
 • ??? ????????? ???? ????? ????.
 • ??? ????????? ??? ??? ??? ?? ?????? ????
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0