كاوشگر مريخ ناسا به نخستين محل توقف خود در اين سياره رسيد
.
"آپورچونيتي" ،كاوشگر مريخ سازمان فضايي آمريكا (ناسا)، به نخستين محل توقف خود در داخل يك شكاف بزرگ در اين سياره رسيده است.

به گزارش پايگاه اينترنتي اسپيس دات كام، قرار است آپورچونيتي در اين مكان از چيزي كه احتمالا بقاياي قديمي سطح اين سياره سرخ است نمونه‌برداري كند.

به گفته مديران اين ماموريت، آپورچونيتي بر روي ديوار "ويكتوريا كراتر" فرود مي‌آيد.

شكاف ويكتوريا، يك شكاف به پهناي حدود ‪ ۸۰۰‬متر بر روي سطح مريخ است كه از مدت‌ها پيش هدف بررسي اين روبات شش چرخ ناسا بوده است.

آنها افزودند، آپورچونيتي از اوايل ماه جاري فرود خود به درون اين شكاف را آغاز كرده است و اكنون در مقابل يك نوار درخشان از ماده قرار دارد كه بر روي ديواره‌هاي ويكتوريا كشيده شده است.

"جان كالاس" مدير طرح كاوشگر مريخ گفت، آنها حدس مي‌زنند كه اين نوار درخشان از ماده سطح قديمي مريخ قبل از تاثيري باشد كه موجب ايجاد ويكتوريا شده است.

وي افزود، اين نوار از سه لايه متمايز تشكيل شده است كه در اين تصوير مي‌توانيم ببينيم.

ويكتوريا بزرگترين شكافي است كه آپورچونيتي در جريان حدود چهار سال زميني كاوش در اين سياره سرخ مشاهده كرده است.

محققان اميدوارند كه با استفاده از حسگرها، دوربين‌ها و ابزارهايي كه براي نمونه برداري از لايه‌هاي مختلف سنگي در كارتر ويكتوريا، بر روي بازوي روباتيك آپورچونيتي نصب شده‌اند، جزئيات جديدي را درباره چگونگي تاثير اتمسفر مريخ بر سطح آن در ميليون‌ها سال پيش كشف كنند.

"استيون اسكويرز" محقق اصلي علوم كاوشگر از "دانشگاه كرنل" در ايتاكا در نيويورك در بيانيه‌اي اعلام كرد، اين اولين توقف آپورچونيتي از چند توقف آن بر روي اين نوار صخره‌اي خواهد بود.

وي افزود، محققان اميدوارند كه با نمونه‌برداري از اين نوار در چند سطح مختلف در داخل اين شكاف، روندهايي را كه موجب تشكيل اين شكاف شد و ظاهر بسيار متمايز آنرا كشف كنند
www.takeoff.ir