نخستين كاوشگر ژاپني ماه، تصاويري از فراز زمين تهيه كرد
نخستين كاوشگر ژاپني ماه، تصاوير شفافي را از زمين با استفاده از دوربين‌هاي پيشرفته تلويزيون سراسري ژاپن (ان.اچ.كي) كه در اين كاوشگر نصب شده است، تهيه كرد.

به گزارش روز سه‌شنبه تلويزيون سراسري ژاپن (ان.اچ.كي)، كاوشگر ماه "كاگويا" نخستين تصاوير خود را از زمين روز شنبه از فراز ‪ ۱۱۰‬هزار كيلومتري زمين تهيه كرد.

به گزارش ايرنا به نقل از "ان.اچ.كي"، اين يكي از دورترين فاصله‌ها از زمين است كه تاكنون عكس‌هاي با شفافيت بالا از آن تهيه مي‌شود، هر چند كه تصاوير مشابهي نيز پيش از اين توسط فضا پيماهاي ديگر و پايگاه فضايي بين‌المللي نيز تهيه شده بود.

به گزارش "ان.اچ.كي"، تصاوير شگفت انگيز جديد از زمين نشان مي‌دهد كه نورخورشيد به يك سوم از سياره آبي زمين در قاره آمريكا مي‌تابد و در مقابل آن فضاي تاريك قرار دارد.

اين گزارش مي‌افزايد كارشناسان ژاپني ابراز اميدواري كرده‌اند كه كاوشگر كاگويا روز پنجشنبه به اطراف مدار ماه برسد و آماده شود تا از اواخر ماه نوامبر مشاهدات خود را انجام دهد.

انتظار مي‌رود كه اين كاوشگر تصاوير با وضوح بسيار بالايي را از كره زمين،از افق ماه و از نقاط مختلف ماه كه از سطح زمين قابل مشاهده نيستند، تهيه كند.

اين كاوشگر ‪ ۵۵‬ميليارد يني، ماموريت كاوش ماه را برعهده دارد و در ‪۱۴‬ سپتامبر( ‪۲۳‬شهريور) از پايگاه فضايي ژاپن در تانه‌گاشيما به فضا پرتاب شد.

كاوشگر ژاپني كاگويا ساعت ‪۱۰‬و ‪ ۳۰‬دقيقه روز ‪ ۱۴‬سپتامبر با استفاده از موشك ملي "اچ..‪۲‬اي" ژاپن از پايگاه‌فضايي تانه‌گاشيما در استان كاگوشيما در جنوب اين كشور به فضا پرتاب شد و با موفقيت در مدار خود قرار گرفت.

آژانس اكتشافات فضايي ژاپن (جاكسا) اعلام كرد: پرتاب موفقيت آميز نخستين ماهواره اكتشافي ماه (كاوشگرماه) از اين كشور، درها را بر روي ماموريت جهاني براي اكتشاف ماه از زمان انجام برنامه آپولوي آمريكا در دهه‌هاي ‪۶۰‬ و ‪ ۷۰‬به اين سو، فراهم كرد.

قرار بود اين كاوشگر ژاپني شانزدهم ماه ميلادي آگوست ( ‪۲۵‬مرداد) به فضا پرتاب شود كه به دليل بروز نقص فني در آن، پرتاب به تاخير افتاد.

ماهواره اكتشافي كاگويا داراي سه تن وزن، دو متر و ‪ ۱۰۰‬سانتيمتر عرض، دو متر و ‪ ۱۰۰‬سانتيمتر طول و چهار متر و ‪ ۸۰‬سانتيمتر ارتفاع است.

دو ماهواره كوچك همراه اين ماهواره اكتشافي هر كدام ‪ ۵۰‬كيلوگرم دارد.

اين كاوشگر به همراه دو ماهواره كوچك همراه آن مجهز به ‪ ۱۴‬نوع تجهيزات تحقيقاتي است و قرار است از چندين كيلومتر از سطح ماه نقشه‌برداري و از ميدان مغناطيسي، جاذبه سطح آن و ديگر خصوصيات مربوط به ماه‌اطلاعاتي جمع آوري كند.

ماموريت سازمان‌فضايي ژاپن در پرتاب كاوشگر به‌ماه،نخستين طرح اكتشافاتي اين كشور در كره ماه، پس از ماموريت ماهواره "آپولو" آمريكا محسوب مي‌شود.
irna