سقوط هواپیما وزیر کنگو را مجبور به استعفا کرد
.
درپی سقوط هواپیمای آنتونوف در یک محله مسکونی در کینشاسا پایتخت کنگو ،‌ انتقادها به عملکرد وزارت حمل و نقل این کشور افزایش یافت و سرانجام هنری کوزیو وزیر حمل و نقل مجبور شد استعقا دهد.

شورای وزیران جمهوری دموکراتیک کنگو که به ریاست نخست وزیر این کشور تشکیل شده بود ، وزیر حمل و نقل را متهم کرد به یک شرکت هواپیمایی غیر دولتی و چند شرکت هواپیمایی دیگر اجازه داده است از هواپیماهای آنتونوف خود برای حمل و نقل هوایی استفاده کنند در حالیکه سپتامبر گذشته وزارت حمل و نقل با صدور دستوری شرکتهای هواپیمایی را از استفاده از هواپیماهای انتونوف در حریم هوایی کنگو منع کرده بود.

نمایندگان پارلمان کنگو نیز اعلام کرده اند پیش از تائید استعفای وزیر حمل و نقل باید اظهارات وی را در خصوص عملکرد این وزارتخانه بشنوند اما برخی از آنها معتقدند ؛ نباید همه تقصیرها را به گردن وزیر حمل و نقل انداخت . اداره نظارت بر فعالیتهای بخش حمل و نقل هوایی کنگو هم اعلام کرده است علت اصلی فاجعه اخیر کینشاسا فرسوده بودن هواپیمای آنتونوف بوده است. در این حال برخی منابع دیپلماتیک از جمله نماینده جنبش آدیبخش کنگو که از احزاب مخالف این کشور به شمار میرود فاش کردند که احتمالا وزیر حمل و نقل تحت فشار برخی از مقامات بلند پایه با پرواز مجدد هواپیماهای آنتونوف موافقت کرده است.

مسئولان جناح مخالف خواستار آن شده اند که پیش از هر گونه تصمیمی درباره سانحه هوایی اخیر در این کشور تحقیقی در این زمینه صورت گیرد. براساس اعلام صلیب سرخ کنگو ، در سانحه هوایی کینشاسا که روز پنجشنبه روی داد بیش از 70 نفر کشته و دهها نفر دیگر زخمی شدند. به گفته مسئولان صلیب سرخ کنگو هنوز نیز شماری از قربانیان زیر آوار خانه هایی که بر اثر سقوط هواپیما تخریب شد قرار دارند.
www.takeoff.ir