برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

????? ?????: ?? 1 ?? 1 ?? 1
dqw
 1. javid.jamali ?????? ??
  javid.jamali
  هوانورد عادی - گروهبان دوم
  March 2010
  تهران
  49
  تعداد تشکر : 1
  Thanked 68 Times in 33 Posts

  Wink بادامک چیست؟

  حرکت*های متداول پیرو

  اولین اقدام در طرح منحنی یک بادامک، رسم دیاگرام تغییر مکان است. لازم است تغییر مکان پیرو به*صورت تابعی از زاویه دوران بادامک تعیین گردد. این تابع ممکن است شکل خاصی داشته باشد یا امکان دارد غیرمشخص باشد. پروفیل یک بادامک معمولاً به*کمک منحنی جابجایی پیرو آن یک*سری پارامترهای مربوط به مکانیزم مورد نظر رسم می*شود. برای اینکه پیرو با حرکتی که از بادامک می*گیرد، کار مورد انتظار را انجام دهد از منحنی*های مختلفی برای دیاگرام جابجایی آن استفاده می*شود. چند نوع از حرکت*های متداول پیرو عبارتند از:

  1. حركت با شتاب ثابت

  2. حرکت با سرعت ترمیم شده

  3. حرکت نوسانی ساده(هارمونیک)

  4. حرکت سیکلوئیدی  انواع دیگر حرکت*های پیرو عبارتند از:

  حرکت بیضوی، منحنی*های چند جمله*ای از درجه پنج، حرکت درجه هشت و ...

  پس از آنکه منحنی جابجایی پیرو مشخص گردید، می*بایست پروفیل بادامک مربوطه را که قرار است منحنی مزبور را تامین نماید، طراحی نمود.

  انواع بادامك*ها :

  بعضی از انواع متداول بادامک*ها عبارتند از:

  1. بادامک*های دیسکی

  2. بادامک*های انتقالی

  3. بادامک*های استوانه*ای

  بادامک*های دیسکی معمولاً با سرعت ثابت دوران می*کنند و مسائل فنی زیادی را می*توان با بادامک*های دیسکی حل و بحث کرد و از نظر ساخت ساده*ترین نوع بادامک*ها بوده و در عین حال موارد استفاده زیادی دارند.

  بادامک*ها را می*توان به سه نوع مختلف دسته بندی نمود:

  1. براساس شكل ظاهري آنها

  2. براساس نمودار حركت پيرو آنها

  3. براساس نوع قيود موجود در پيروي آنها  بادامک*ها را از روی شکل ظاهریشان نیز مي*توان دسته بندی کرد. شکل یک بادامک می*تواند به*صورت*های:

  گوه*ای، استوانه*ای، مارپیچ، مخروطی، کروی، گوی سان، شعاعی، مزدوج، و یا سه بعدی باشد.

  بادامک می*تواند دارای هر یک از حرکت*های دورانی و یا انتقالی باشد. بادامک*های گوه*ای شامل پیرو انتقالی و نوسانی می*باشند.

  طراحی بادامک گوه*ای بسیار ساده است. پیرو چنین بادامک*هایی می*بایست به*طور دائم، با بادامک در تماس باشد، که این عمل را می*توان به-وسیله یک فنر پیش بار گذاری شده، یا ایجاد حرکت مثبت درون شیاری برای پیرو مهیا نمود.

  در بادامک*های شعاعی یا دیسکی، پیرو دارای حرکت شعاعی از مرکز دوران بادامک است.

  پیروها به*وسیله فنرهای پیش گذاری شده با بادامک*هایش در تماس می*باشند. بادامک های صفحه ای یا دیسکی بخاطر سادگی و حجم کم بسیار متداول می*باشند.

  بادامک مزدوج دارای یک زوج بادامک دیسکی می*باشد که به*طور پیوسته با یک پیرو در تماس می*باشند. بادامک*های مزدوج زمانی مورد استفاده قرار می*گیرند که هدف داشتن:

  1. سرعت*های بالا،

  2. بارهای دینامیکی زیاد،

  3. سر و صدای کم،

  4. سایش کم،

  5. و بالاخره قابلیت کنترل بالای پیرو باشد.

  بادامک مارپیچ وار، گونه*ای از بادامک تخت با شیار مارپیچ می*باشد که قادر به کنترل حرکت نوسانی و یا انتقالی پیرو نظیرش می*باشد. کاربرد این نوع بادامک، بخاطر آن که بادامک می*بايست دورانی در خلاف جهت حرکتش *برای قرار دادن پیرو در موقعیت اولیه*اش داشته باشد، محدود می*باشد.

  بادامک گوی*سان یا بشکه*ای حرکت پیرو توسط شیار محیطی بریده شده بر روی سطح بادامک ایجاد می*گردد.

  به*طور کلی دو نوع بادامک گوی*سان (بشکه*ای) وجود دارد، که هر نوع توسط سطح بادامک مشخص می*شود. سطوح مورد نظر می*توانند محدب یا مقعر باشند. بادامک گوی*سان زمانی مورد استفاده قرار می*گیرد که زاویه نوسان پیرو زیاد باشد. بخاطر شیار موجود روی سطح بادامک، کاربرد این نوع بادامک*ها تنها محدود به سرعت*های ملایم می*باشند.

  بادامک بشکه*ای، را اغلب بادامک استوانه*ای نیز می*نامند. این نوع بادامک دارای شیار محیطی بریده شده در روی استوانه می*باشد(بادامک حول محور استوانه دوران می*نماید). به*طور کلی دو نوع بادامک بشکه*ای داریم. نوع بادامک توسط نحوه*ای که حرکت به پیرو منتقل می*گردد، تعیین می*گردد.

  بادامک استوانه*ای شیاری، این نوع بادامک قادر به پذیرفتن حرکت مثبت می*باشد.

  پیرو این بادامک*ها دارای یک فنر پیش*بار گذاری شده است.

  بادامک مخروطی: پیرو این نوع بادامک*ها، مختصری در امتداد خط مولد مخروط حرکت می*کند. بادامک*های مخروطی بخاطر داشتن هزینه زیاد ساخت، استعمال زیادی ندارد.

  بادامک کروی، این بادامک از یک سطح کروی که حرکت را به پیرو نظیرش انتقال می*دهد تشکیل شده است. پیرو حول محوری که عمود بر دوران بادامک می*باشد، نوسان می*کند. بادامک*های کروی نیز همانند بادامک*های مخروطی بخاطر داشتن هزینه زیاد ساخت، کمتر مورد استفاده قرار می*گیرند.

  فایده استفاده از بادامک کروی نسبت به بادامک دیسکی در این است که در بادامک*های کروی، امکان بدست آوردن حرکت نوسانی، حول محوری که با محور دوران بادامک موازی نباشد نیز وجود دارد.
  #1 ارسال شده در تاريخ April 5th, 2010 در ساعت 03:37:33

 2. The Following 2 Users Say Thank You to javid.jamali For This Useful Post:

  Mohammad Tomcat (April 5th, 2010), عبدالاحد (May 13th, 2012)

????? ????? ??? ?????

???? ??? ????? ? ??????

 • ??? ????????? ????? ????? ????? ????
 • ??? ????? ????? ???? ?? ??????
 • ??? ????????? ???? ????? ????.
 • ??? ????????? ??? ??? ??? ?? ?????? ????
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0