برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

????? ?????: ?? 1 ?? 1 ?? 1
dqw
 1. samira ?????? ??
  samira
  هوانورد عادی - گروهبان سوم
  September 2007
  32
  تعداد تشکر : 0
  Thanked 4 Times in 2 Posts

  ??? ??? فوتون‌هاي كم انرژي‌ گاما سريع‌تر از فوتون‌هاي پر انرژي‌ آن

  [size=medium]ستاره‌شناسان با مطالعه تابش‌هاي رسيده از يك كهكشان دور دريافته‌اند كه پرتوهاي پر انرژي گاما چند دقيقه ديرتر از فوتونهاي كم انرژي تر رسيده‌اند. اين پديده نسبيت اينشتين را زير سوال مي‌برد.

  ستاره‌شناسان با مطالعه تابش‌هاي رسيده از يك كهكشان دور دريافته‌اند كه پرتوهاي پر انرژي گاما چند دقيقه ديرتر از فوتون‌هاي كم انرژي‌تر رسيده‌اند در حاليكه همزمان از یک چشمه تابيده‌اند. اگر اينطور باشد، نسبيت اينشتين كه مي‌گويد تمام فوتون‌ها با يك سرعت حركت مي‌كنند زير سوال مي‌رود.

  تلسکوپ ۱۷ متري مجيک
  اين كشف با استفاده از تلسكوپ جديد MAGIC به معناي تصوير برداري بزرگ پرتوهاي گاماي جوي چرنكوو (Major Atmospheric Gamma-ray Imaging Cherenkove)، صورت گرفته است. MAGIC در يك قله در جزيره قناري نصب شده و با يك آشكارساز ۱۷متري بزرگترين تلسكوپ در نوع خود است.
  جو زمين همچون سدي مانع عبور پرتوهاي گاما مي‌شود، بنابراين، ستاره‌شناسان تدبيري انديشيده‌اند كه بتوانند آنها را از روي زمين مشاهده كنند. هنگامي كه پرتوهاي گاما با جو زمين برخورد مي‌كنند،‌ آبشاري از تابش و ذرات به وجود مي‌آيد. تكنيك چرنكوو اين آبشار را آشكارسازي و به روش معكوس، جهت و سطح انرژي پرتوهاي گاما را محاسبه مي‌كند.
  دانشمندان٬ MAGIC را به سمت كهكشان «ماكاريان ۵۰۱» نشانه رفته‌اند. ماكاريان ۵۰۱ در فاصله ۵۰۰ ميليون سال نوري از ما قرار دارد و داراي يك بلازار است. بلازار سياهچاله بسيار پرجرمي است كه در قالب انفجارهاي تناوبي، پرتوهاي گاما تابش مي‌كند. مقدار موادي كه به درون سياهچاله فرو مي‌ريزند بيشتر از مصرف آن است و سياهچاله اين مواد را به صورت جت‌هايي از ماده متراكم با سرعتي نزديك به سرعت نور از قطب‌هايش به بيرون پرتاب مي‌كند. چيزي كه ستاره‌شناسان به آن بلازار مي‌گويند مربوط به زماني است كه جتهاي يك سياهچاله بسيار پرجرم مستقيما به سوي زمين نشانه رفته باشند.
  دانشمندان فوتون‌هاي گامايي را كه در هر انفجار از بلازار تابش مي‌شوند به ترتيب سطح انرژي مرتب كرده‌اند. چون تمام فوتون‌ها همزمان تابيده‌اند و سرعت نور هم يك مقدار مشخص است، انتظار مي‌رود فوتون‌هاي پرانرژي همزمان با فوتون‌هاي كم انرژي‌تر برسند، اما، آنها حدود چهار دقيقه ديرتر مي‌رسند. چرا؟ كسي به درستي نمي‌داند.
  دانشمندان حدس می‌زنند كه شايد تابش گاما با "حبابهاي كوانتمي" (quantum foam) وارد برهم‌كنش مي‌شود. حبابهاي كوانتمي يك خاصيت تئوريكي فضا است كه توسط تئوري گرانش كوانتمي پيش‌بيني شده است.[/size][/size]
  nojum.ir
  ?????? ????? ??? ?????? ????? ???
  #1 ارسال شده در تاريخ October 9th, 2007 در ساعت 22:55:03

????? ????? ??? ?????

???? ??? ????? ? ??????

 • ??? ????????? ????? ????? ????? ????
 • ??? ????? ????? ???? ?? ??????
 • ??? ????????? ???? ????? ????.
 • ??? ????????? ??? ??? ??? ?? ?????? ????
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0