ژاپن ماه آينده سفينه بدون سرنشين به ماه اعزام مي كند
.
مقامات ژاپني اعلام كردند ژاپن قصد دارد نخستين ماموريت خود را براي فرود كاوشگر بر روي ماه در دهه آينده انجام دهد.

ژاپن با اين اقدام، براي اكتشاف سطح ماه در رقابت با كشورهاي آسيايي چين و هند قرار مي‌گيرد.

به گزارش رويترز، نخستين مدارپيماي ماه متعلق به ژاپن در حال حاضر در حال گردش به دور ماه است. اين كشور براي فرود كاوشگر به سطح ماه در حال رقابت با هند و چين است. تا كنون تنها اتحاد جماهير شوروي سابق و آمريكا به موفق به فرود كاوشگر بر روي ماه شده‌اند.

يك مقام آژانس اكتشاف هوافضاي ژاپن گفت اين كشور قصد دارد اين پروژه را در نيمه دهه ‪ ۲۰۱۰‬اجرا كند. در اين ماموريت ويژگي‌هاي زمين‌شناسي ماه و همچنين منابع طبيعي موجود در آن مورد بررسي قرار خواهد گرفت.

اتحاد جماهير شوروي سابق در سال ‪ ۱۹۶۶‬نخستين كشوري بود كه توانست بر روي ماه فرود بيايد.

تاكنون تنها آمريكا موفق شد يك كاوشگر سرنشين‌دار را در قالب برنامه آپولو بر روي ماه فرود بياورد. اين كشور قصد دارد سال آينده مدارپيماي ديگري را به ماه بفرستد و در حال حاضر نيز در حال كار بر روي ايستگاه دائمي در ماه است.

چين قصد دارد امسال مدارپيماي ماه را پرتاب كند و كاوشگري را در سال ‪ ۲۰۱۰‬بر روي سطح تنها قمر زمين فرود بياورد. هند نيز پرتاب مدارپيمايي به ماه را براي سال آينده و ماموريت سرنشين‌داري به ماه را تا سال ‪۲۰۲۰‬ در سر مي‌پروراند.

بر اساس اعلام مقامات آژانس فضايي ژاپن، نخستين كاوشگر ژاپن كه قرار است بر روي ماه فرود بيايد شامل يك كاوشگر بدون سرنشين، يك ماه‌نورد مجهز به دستهاي روباتيك و يك ماهواره تقويت اطلاعات مي‌شود.

گفته مي‌شود اين پروژه ‪ ۴۷۰‬ميليون دلار هزينه بر مي‌دارد كه مشابه هزينه مدارپيماي كنوني اين كشور است.

"كاگويا" نخستين كاوشگر اكتشافي ماه كه به ژاپن تعلق دارد، ديروز سه‌شنبه يكي از دو ماهواره كوچك خود را با هدف بررسي وضعيت جاذبه ماه در نقطه تاريك آن با موفقيت رها كرد.

در صورتي كه تمامي مراحل با موفقيت به پيش رود، انتظار مي‌رود، اكتشافات در مدار ‪ ۱۰۰‬كيلومتري بالاي سطح ماه، از حدود ‪ ۱۹‬اكتبر (‪۲۷‬ مهرماه) آغاز مي‌شود.

اين كاوشگر، به همراه دو ماهواره كوچك همراه ‪ ۵۰‬كيلوگرمي خود، به ‪۱۴‬ نوع تجهيزات تحقيقاتي مجهز بوده و قرار است از چندين كيلومتر از سطح ماه نقشه‌برداري و از ميدان مغناطيسي، جاذبه سطح آن و ديگر خصوصيات مربوط به ماه اطلاعاتي را جمع‌آوري كند.

ماموريت سازمان فضايي ژاپن در پرتاب كاوشگر به ماه، نخستين طرح اكتشافاتي اين كشور در كره ماه، پس از ماموريت ماهواره "آپولو" آمريكا محسوب مي‌شود.
www.takeoff.ir