برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

????? ?????: ?? 1 ?? 1 ?? 1
dqw
 1. Real Flight ?????? ??
  Real Flight
  هوانورد ارشد-سرهنگ دوم
  December 2009
  گلستان
  767
  تعداد تشکر : 6,053
  Thanked 3,552 Times in 712 Posts

  Post چرا زمین از خورشید دور می‌شود؟!

  سلام.هزاران سال است که پاسبانان آسمان در تلاشند فاصله زمین تا خورشید را اندازه گیری کنند.
  می‌دانیم این فاصله ۴۰۰ برابر بیشتر از فاصله ماه تا زمین است،
  اما تغییر می‌کند!

  درقرن سوم پیش از میلاد، «آریستارخوس»(Aristarchus) که به خاطر طرح دستگاهخورشید مرکزی برای نخستین بار شهرت دارد، فاصله خورشید تا زمین را ۲۰برابر دورتر از فاصله ماه تا زمین برآورد کرده بود. در حالی که میدانیم این فاصله ۴۰۰ برابر بیشتر از فاصله ماه تا زمین است.

  دراواخر قرن بیستم اخترشناسان کنترل بهتری بر این اندازه‌ کیهانی داشتندکه بعدا به واحد نجومی معروف شد. در واقع باید از پرتوهای رادار و ردیابیفضاپیمای بین سیاره‌ای ممنون باشیم که درستی و دقت فاصله خورشید و زمینرا نشان داد که این مقدار برابر است با ۱۴۹/۵۹۷/۸۷۰/۶۹۶ کیلومتر.

  بادر اختیار داشتن چنین مقیاسی در سال ۲۰۰۴، «کراسینسکی» و «وویکتوربرومبرگ» طی محاسباتی دریافتند که خورشید و زمین سالانه ۱۵ سانتی¬متر ازهم دور می شوند. اما چرا؟

  در پاسخ به این پرسش نظریاتی وجود دارد.یک نظریه این است که احتمالا خورشید در اثر همجوشی و توفان‌های خورشیدی،جرم و در نتیجه دام گرانشی خود را از دست می‌دهد. سایر احتمالات عبارتنداز تغییر ثابت گرانشی، گسترش کیهان و حتی تاثیر ماده سیاه. گرچه هیچ یکاز این موارد به درستی ثابت نشده است.

  جزر و مد کوچک

  اما«تاکاهو میورا» از دانشگاه هیروساکی و همکارانش بر این باورند که جواب اینپرسش را می‌دانند. آنها در مقاله‌ای در مجله اروپائی نجوم و اختر فیزیکبیان کردند که خورشید و زمین در واقع به دلیل بر هم کنش کشندی (جزر و مدی)یکدیگر را می‌رانند. این همان روندی است که به تدریج مدار ماه را به سمتبیرون می‌راند. جزر و مدهای ایجاد شده در اقیانوس‌های زمین توسط ماه، بهتدریج انرژی چرخشی زمین را به حرکت ماه انتقال می‌دهد و در نتیجه هر سالهمدار ماه به اندازه ۴ سانتیمتر بزرگتر شده و چرخش زمین به اندازه ۰۰۰۰۱۷/۰ثانیه کندتر می‌شود. همچنین تیم میورا بر این باورند که افزایش ناچیزجرم سیاره ما باعث ایجاد برآمدگی ثابت جزر و مدی در خورشید می‌شود. اینتیم کاهش سرعت چرخش خورشید را ۳ صدهزارم ثانیه در هر قرن ( ۰۰۰۰۳/۰ ثانیهدر هر سال) محاسبه کرده است. بر اساس توضیحات این تیم، افزایش فاصله زمینو خورشید به دلیل کاهش اندازه حرکت زاویه‌ای خورشید است.
  #1 ارسال شده در تاريخ April 25th, 2010 در ساعت 13:06:25

 2. The Following 4 Users Say Thank You to Real Flight For This Useful Post:

  Eshghe Parvaz (April 25th, 2010), irufo (April 25th, 2010), SKY MAN (April 25th, 2010), orasess (April 26th, 2010)

????? ????? ??? ?????

???? ??? ????? ? ??????

 • ??? ????????? ????? ????? ????? ????
 • ??? ????? ????? ???? ?? ??????
 • ??? ????????? ???? ????? ????.
 • ??? ????????? ??? ??? ??? ?? ?????? ????
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0