برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

???? 1 ?? 3 123 ??????????
????? ?????: ?? 1 ?? 10 ?? 22
dqw
 1. بهرام 0098 ?????? ??
  بهرام 0098

  هوانورد ارشد-سرهنگ
  July 2009
  تهران
  941
  تعداد تشکر : 4,332
  Thanked 3,811 Times in 812 Posts

  ??? ??? 10 اردیبهشت روز ملی خلیج همیشه فارس گرامی باد

  به نام خدا

  سابقه استعمار انگلیس در خلیج فارس

  سابقه حضور استعماری انگلیس در خاورمیانه و خلیج فارس به اوایل قرن 19 بازمی گردد. در سالهای 1820 در بحبوحه جنگ های ایران با روسیه، دولت انگلستان به بهانه مبارزه با دزدهای دریایی سواحل جنوبی خلیج فارس را اشغال نموده و با حكام محلی قرارداد تحت الحمایگی امضاء كرد.

  اگر چه در دوران گذشته ازجمله صفویه انگلیسی ها در ایران حضور داشته اند، اما در آن زمان به علت اقتدار دولت مركزی فقط به كار تجارت اشتغال داشتند و در زمان قاجاریه و تضعیف ایران به خاطر جنگ با روسیه است كه انگلستان از فرصت پیش آمده جهت اشغال نظامی برخی مناطق خلیج فارس كه تحت نفوذ ایران بودند، استفاده كرد.
  انگلستان در راه سلطه كامل خود بر منطقه در سال های آخر قرن 19، ضمن سایر اقدامات، از سیاست «تفرقه بینداز و حكومت كن» استفاده می كرد و با تشدید اختلافات مرزی بین شیخ نشین ها، باعث تضعیف هرچه بیشتر آنها می شد. و اوضاع منطقه را متشنج می كرد.


  در این مرحله انگلستان توانست، شیخ نشین های بحرین، قطر، دبی، شارجه، ابوظبی، مسقط، عمان و... را به زیر سلطه خود درآورد.
  سپس در طی نیمه دوم قرن 19، انگلستان بعد از تثبیت موقعیت خود در شیخ نشین های خلیج فارس كوشش بیشتری در جهت تضعیف دولت ایران و عثمانی به عمل آورد و با تحمیل جنگ های متعدد به این دولتها و انتزاع سرزمین های مختلف از آنها، توانست سلطه و نفوذ خود را هر چه بیشتر در این 2 كشور گسترش دهد.


  در مورد دلیل توجه زیاد انگلستان به منطقه خلیج فارس دلایلی را می توان ذكر كرد:
  1- اهمیت اقتصادی: در این منطقه از زمانهای گذشته تجار از نواحی مختلف جهان فعالیت داشته اند. خلیج فارس در سر راه تجارت كالا ازهند، چین و شبه جزیره هندوچین به عثمانی و اروپا بود. انگلیسی ها مانند سایر اروپائی ها كه وصف ثروت بی نهایت این منطقه را شنیده بودند با ناوگان نظامی وارد شدند. ابتدا سایر دولت های استعمارگر اروپایی مثل پرتغال و هلند را شكست دادند و بعد از تضعیف دولتهای بزرگ منطقه، سلطه خود را بر این منطقه ثروتمند وغنی گسترش دادند.


  2- دلیل دیگر علاقه انگلیس به خلیج فارس در آن مقطع زمانی، استفاده از خلیج فارس در جهت كنترل هندوستان بود. آنها نگران بودند كه قدرت های اروپایی نفوذ خود را در خلیج فارس گسترش دهند و از آنجا به هندوستان یورش ببرند و هم اینكه، دولت های بزرگ منطقه مثل ایران و عثمانی با افزایش قدرت منافع انگلستان را در هند تهدید كنند. لذا انگلستان به حفظ خلیج فارس اهمیت زیادی می داد و با سیاست تفرقه افكنی سعی داشت تا كشورهای این منطقه را همچنان ضعیف نگاه دارد.


  3- نفت: در اوایل قرن 20 به اهمیت خلیج فارس یك ارزش دیگر نیز افزوده شد و آن كشف و استخراج نفت در ایران در سال 1908 بود، و سپس به تدریج در كشورهای دیگر خلیج فارس نیز نفت كشف شد.
  دولت انگلستان در سال 1913 تصمیم گرفت كه قوه محركه كشتی های جنگی خود را از سیستم ذغال سوز به موتورهای نفت سوز تبدیل كند تا هم هزینه هایش كاهش یابد و هم قدرت مانور و سرعت كشتی ها بالا برود. با این تصمیم اهمیت نفت ایران افزایش یافت چون در غیر اینصورت مجبور بود از سایر كشورها از جمله آمریكا و مكزیك و... نفت بخرد. لذا به فكر سلطه كامل بر نفت ایران به عنوان منبع مطمئن سوخت كشتی های جنگی خود افتاد.


  برای تحكیم سلطه خود بر ایران بود كه كودتای 1299 را صورت داد، و ایران را به كشور نیمه مستعمره تبدیل كرد. بعدها با كشف نفت در كشورهای دیگر خلیج فارس نیز سلطه خود بر آن كشورها از جمله كویت و عربستان را تحكیم كرد. و سیاست این كشورها را در جهت منافع خود سازماندهی می كرد.


  وقوع جنگ جهانی اول (1918-1914) نیز نه تنها سلطه انگلیس را با تهدیدی مواجه نكرد بلكه با پایان جنگ و با حذف قدرتهایی چون عثمانی و روسیه، موقعیت انگلستان در منطقه خلیج فارس بسیار قوی تر از دوران قبل از جنگ شد و توانست سلطه خود را بر عراق نیز گسترش دهد و این كشور را به مستعمره خود تبدیل كند.
  البته قبل از آن هم انگلستان تلاشهایی را جهت اشغال عراق انجام داده بود، ازجمله در اوایل قرن 19 در آن زمان كه تسلط بر عراق از اهمیت ویژه ای در محاسبات سوق الجیشی انگلستان برخوردار بود، این كشور را واداشت تا به فعالیت خود در عراق بیفزاید، ولی پس از كشمكش های متعدد، بالاخره در سال 1820، سلطان محمود عثمانی به عراق لشكر كشید و سلطه حكومت عثمانی را در این كشور احیاء كرد. پس از این اتفاق، انگلستان توجه خود را به سواحل جنوبی خلیج فارس معطوف كرد.
  ولی با وقوع جنگ جهانی و اعلام جنگ از طرف عثمانی به انگلیس، دولت بریتانیا با استفاده از فرصت پیش آمده به عراق لشكر كشید و پس از شكست دادن نیروهای عثمانی و آلمانی در نبرد كوت العماره عراق را به زیر سلطه خود درآورد.


  بدین شكل در فاصله جنگ جهانی اول و دوم، انگلستان موقعیت خود را در خلیج فارس حفظ كرده و به عنوان صحنه گردان اصلی سیاست خلیج فارس و خاورمیانه در این مقطع تاریخی تبدیل شد. و این وضع تا وقوع جنگ جهانی دوم ادامه داشت.
  جنگ جهانی دوم، اقتدار انگلستان در منطقه را متزلزل كرد. در این جنگ خسارات زیاد انسانی و مالی به انگلیس وارد شد. بخش های زیادی از كشاورزی و صنعت انگلیس نابود شد، قسمت اعظم نیروی دریایی آن كشور در طی جنگ جهانی دوم از بین رفت، انگلیس دچار ضعف اقتصادی شد و كسری تراز پرداختها، این كشور را به یك كشور مقروض تبدیل كرد.


  به دنبال تحولات پس از جنگ جهانی دوم، به تدریج پایه های قدرت انگلستان در منطقه رو به ضعف نهاد تا جائیكه در سال 1347 (1968) اعلام كرد كه در سال 1350 (1971) نیروهای خود را از شرق سوئز كه شامل خلیج فارس نیز می شد خارج می كند.
  در آنزمان تعداد نیروهای نظامی در شرق سوئز شامل 000/27 نیروی زمینی و 000/18نیروهای هوایی و دریایی بود.
  دولت انگلیس در آن زمان دلیل خروج خود از منطقه را صرفه جویی در هزینه ها ذكر كرد، اما نگاهی دقیقتر به اوضاع منطقه در آن زمان، نشان می دهد كه خروج انگلستان از منطقه دلایل عمیق تری داشته است.


  در آن زمان وقایعی برضد منافع انگلستان در منطقه رخ داد، مثل استقلال هند و پاكستان، پایان دوره قیمومیت انگلیس بر فلسطین و اردن، ملی شدن نفت ایران در 1951، كه منجر به شریك شدن آمریكا در منافع نفتی ایران شد، وقوع انقلاب افسران آزاد در 1952 در مصر، ملی شدن كانال سوئز در 1956 و موضع گیری آمریكا و شوروی علیه انگلیس و فرانسه در آن حادثه، كودتای سال1958 عراق كه حكومت سلطنتی (فیصل) سقوط كرد و یكی از پایه های نفوذ و تسلط انگلستان در منطقه را فروریخت. جنگ 1967 و بسته شدن كانال سوئز و خشم اعراب علیه اسرائیل و حامیانش، استقلال كویت در 1961، شورش های عظیم در بحرین علیه نظامیان انگلیس، شركت مردم در جنبش های ضد استعماری انگلیس در قطر، شارجه، دوبی، ابوظبی و رأس الخیمه، شورش های مردم عمان برای طرد انگلیسیها كه طی آن در سال1968، 1700 نظامی انگلیسی در عمان كشته و زخمی شدند.


  علی رغم دلایل ذكر شده، این سؤال پیش می آید كه انگلستان باتوجه به منافع عظیم اقتصادی خود در منطقه آیا حاضر شده است كه به راحتی از منطقه چشم پوشی كند؟
  در آنزمان، انگلیس، حدود 64% از نیازهای نفتی خود را از نفت منطقه خاورمیانه تأمین می كرد. (حوزه های نفتی در انگلستان هنوز كشف نشده بود). و نیز سرمایه گذاری های انگلیس در كشورهای حوزه خلیج فارس 1940میلیون پوند و سود حاصله از آنها 250میلیون پوند بوده است. همچنین صادرات انگلستان به منطقه در 1966، 1400میلیون پوند بوده است.


  انگلستان علی رغم اینكه نیروهای نظامی خود را از منطقه خارج كرد، ولی به راحتی حاضر نبود از منافع خود در منطقه چشم پوشی كند، لذا به فكر راه هایی برای ادامه نفوذ بر منطقه بوده است و گاهی سران حكومتی انگلستان نیز به آن اعتراف می كرده اند- از جمله «ادوارد هیث» نخست وزیر انگلستان در سال1972 هنگام سخنرانی در اجلاسیه وزیران سنتو گفته بود: «بیرون رفتن نظامیان ما، بدان معنی نیست كه دیگر توجهی به این منطقه بسیار حائز اهمیت نداریم ما تنها مناسبات خود را با زمامداران دولتهای عرب، امروزی تر كرده ایم.»


  از جمله این اقدامات برای تضمین نفوذ انگلستان، سركار آوردن دولتها و زمامداران طرفدار خود در خاورمیانه و خلیج فارس بود مثل ایجاد دولت امارات متحده عربی كه اتحادیه ای از شیوخ دوبی، ابوظبی، شارجه، رأس الخیمه و... بود.
  انگلستان از زمامداران طرفدار خود در عمان، كویت، بحرین، قطر، اردن و... حمایت می كرد، كه البته با قدرت یافتن آمریكا، این دولت ها به سمت آمریكا متمایل شده و نفوذ انگلستان كاهش یافت. یكی دیگر از اقدامات انگلستان، تحت نفوذ در آوردن برخی گروه های اجتماعی در كشورهای اسلامی بود مثل برخی گروه های سیاسی، دانشجویان، اساتید، تجار، روحانیون و... كه این رابطه نیز پیوسته در فراز و نشیب بوده است.
  در نگاه كلی نفوذ و تسلط انگلستان بر منطقه پس از خروج در سال1972 پیوسته رو به كاهش بوده است به طوری كه در برخی مقاطع احساس می شود كه نفوذ آن قطع شده است.


  ولی به دنبال تحولات اخیر (11سپتامبر)، به یكباره مانند عصر استعمارگری، با هجوم نظامی به دو كشور منطقه یعنی افغانستان و عراق در منطقه خاورمیانه دوباره حضور نظامی می یابد. پس از 32سال غیبت انگلستان از خلیج فارس باز شاهد حضور نظامی آن هستیم. دلیل این حضور دوباره چه می تواند باشد.


  دلایل شركت انگلیس در حمله به عراق
  پس از پایان جنگ جهانی دوم بحران های داخلی جامعه انگلستان را فراگرفت. از دست رفتن مستعمرات، ضعف روزافزون اقتصادی و بحران های اجتماعی، دولت های پس از جنگ را با مشكلات زیادی مواجه كرده است، و هیچ یك از دولت های محافظه كار و كارگر نتوانسته اند این مشكلات را حل كنند. این روند، منجر به زیر سؤال رفتن 2 حزب بزرگ انگلستان، یعنی حزب كارگر و حزب محافظه كار شد. تمایل رأی دهندگان نسبت به آنها كاهش یافته است به طوری كه نظام 2حزبی انگلیس در آستانه فروپاشی قرار گرفته است. این روند موجب شده است كه تمایل به احزاب كوچك بیشتر شود. در این بین حزب كارگر انگلستان به رهبری تونی بلر، در شرایط نامناسبی قرار گرفته است انشعابات درونی حزب را در وضعیت ضعف قرار داده است. باتوجه به این مشكلات، انگلستان و حزب كارگر نیاز داشت تا با یك عملیات خارجی، دوباره وحدت را ایجاد كند و با متوجه كردن مردم به خارج از مرزها، آنها را از مشكلات داخلی منحرف كند و اعتبار حزب كارگر را در انگلستان باز به آن بازگرداند.


  دلیل دیگر برای همراهی انگلستان در حمله به عراق، چشم طمع داشتن به منافع اقتصادی این حمله می باشد. انگلستان در دهه های اخیر با بحران اقتصادی مواجه شده است. اعتصابات كارگری و بیكاری پیوسته ادامه دارد. این بحران های اقتصادی در دهه 90-1980 میلادی باعث چندین شورش شهری در انگلستان شد. لذا انگلستان امید دارد با شریك شدن در حمله به عراق در منافع اقتصادی آنجا سهیم شود، برخی امتیازات نفتی بدست بیاورد و به علاوه شركت های اقتصادی و تجاری خود را در فعالیت های اقتصادی عراق درگیر كرده و كسری تراز تجاری خود را بدین شكل جبران كند.


  به علاوه با قراردادن عراق به عنوان پایگاه می تواند در سایر كشورهای منطقه نیز به فعالیت اقتصادی بپردازد و با مبادله كالا با كشورهای ثروتمند و نفت خیز منطقه، سیل كالاهای خود را به سمت آنها سرازیر كند.
  دلیل دیگری كه برای شركت انگلیس در طرح حمله به عراق می توان ذكر كرد. اعاده سلطه گذشته بر منطقه و حیات بخشیدن به امپراتوری قدیمی بریتانیا و نقش فعال تر بازی كردن در سیاست های منطقه خاورمیانه می باشد در سال 1968، در زمان دولت كارگری «ویلسون» نخست وزیر انگلستان اعلام شد كه انگلستان از منطقه شرق سوئز و خاورمیانه خارج خواهد شد. منطقه خاورمیانه كه به مدت 2قرن اسیر سیاست بازی های انگلستان شده بود، از شنیدن این خبر نفس راحتی كشید. همگان فكر می كردند كه خاورمیانه دیگر از چنگال استعمارگر پیر رهایی یافته است اما در آغاز قرن 21، دوباره صدای گام های بازگشتش به گوش می رسد و خاطره دوران سیاه تفرقه افكنی ها و خدعه ها و ریاها زنده شده است.


  همانطور كه در زمان حكومت حزب كارگر اعلام شد كه انگلستان قصد خروج از منطقه رادارد باز در زمان همان حزب كارگر اعلام شد كه انگلستان به خاورمیانه بازگشته است و باز باید كشورهای خاورمیانه منتظر حیله گری های این روباه پیر استعمار باشند. از آغاز قرن 18 كه انگلستان سلطه خود را در منطقه گسترش داد تا دهه 1970 كه از خاورمیانه خارج شد، صحنه گردان اصلی سیاست خاورمیانه به شمار می رفت. از سیاست تفرقه بینداز و حكومت كن استفاده می كرد، كشورها و ملت ها را به جان هم می انداخت و سلطه خود را تثبیت می كرد.


  ولی به علت مشكلات اقتصادی و سپس قیام های كشورهای منطقه مجبور شد كه نیروهای خود را از خاورمیانه خارج كند.و در سال های بعد نیز گرفتار مشكلات داخلی خود بود به طوری كه كمتر فرصت پرداختن به مسایل مناطق دیگر را داشت. این مشكلات به قدری انگلستان را ضعیف كرد كه دیگر به تنهایی قادر نبود به لشكركشی به سایر كشورها بپردازد.
  تا اینكه، آمریكا بعد از حملات 11سپتامبر به فكر اجرای طرح های كلان و بلند مدت خود در مناطق مختلف جهان افتاد، و انگلستان نیز در این زمان فرصت را مغتنم شمرد و دنباله روی خود ازسیاست های آمریكا را اعلام كرد. و هر 2كشور با همكاری یكدیگر جنگ خیالی با تروریزم را آغاز كردند.


  بعد از افغانستان، عراق را طعمه مناسبی تشخیص دادند، چند اتهام مثل حمایت ازتروریسم و تكثیر سلاحهای كشتار جمعی به آن نسبت دادند و سپس حمله خود را آغاز كردند.انگلستان كه زمانی نه چندان دور، عراق را مستعمره خود می دانست و سیاست و اقتصاد آن را دردست داشت بهتر و سریعتر از آمریكا می تواند سلطه خود را بر عراق اعمال كند. انگلستان كه در سال 1958 درپی كودتای عبدالكریم قاسم از عراق رانده شد اكنون پس از 55سال دوباره به آنجا بازمی گردد تا مستعمره سابق را با شكلی جدیدتر استعمار كند و دام های خود را در آنجا بگستراند. البته عراق، تنها هدف آنها نیست بلكه به كشورهای دیگر خاورمیانه نیز چشم طمع دارند و كشورهای آزاد منطقه راكه با سیاست های مستقل خود، غرب را ناخشنود كرده اند سعی دارند باحمله نظامی باردیگر به زیر سلطه خود درآورند.


  البته باید توجه داشت كه در این بازی جدید، انگلستان بیشتر نقش دنباله رو و پشت پرده را بازی می كند و آمریكا نوك حمله و سپر بلای انگلستان است كه حتماً درصورت پیچیده تر شدن و به بن بست رسیدن طرح های جدید، خود را با مهارت كنار كشیده و آمریكا را در میان بحران ها و در بین دشمنان خود تنها می گذارد.

  کانون پژوهشهای دریای پارس
  شهید جواد فکوری فرمانده وقت نیروی هوایی ارتش و طراح عملیت غرور افرین کمان 99.

  #1 ارسال شده در تاريخ April 29th, 2010 در ساعت 20:37:59

 2. The Following 9 Users Say Thank You to بهرام 0098 For This Useful Post:

  AlirezA.A (May 1st, 2012), black-pilot (April 30th, 2010), Dream Bird (April 29th, 2012), Eshghe Parvaz (April 30th, 2010), IR Blue SKY (April 29th, 2012), SKY MAN (April 30th, 2010), Real Flight (April 29th, 2010), بلای آسمانی (April 30th, 2010), دارا (April 29th, 2012)

 3. بهرام 0098 ?????? ??
  بهرام 0098

  هوانورد ارشد-سرهنگ
  July 2009
  تهران
  941
  تعداد تشکر : 4,332
  Thanked 3,811 Times in 812 Posts

  ??? ??? پاسخ : به بهانه 10 اردیبهشت روز ملی خلیج همیشه فارس:سابقه استعمار انگلیس در خلیج فارس

  شهید جواد فکوری فرمانده وقت نیروی هوایی ارتش و طراح عملیت غرور افرین کمان 99.

  #2 ارسال شده در تاريخ April 29th, 2010 در ساعت 20:45:41

 4. The Following 8 Users Say Thank You to بهرام 0098 For This Useful Post:

  AlirezA.A (May 1st, 2012), black-pilot (April 30th, 2010), Dream Bird (April 29th, 2012), Eshghe Parvaz (April 30th, 2010), IR Blue SKY (April 29th, 2012), SKY MAN (April 30th, 2010), بلای آسمانی (April 30th, 2010), دارا (April 29th, 2012)

 5. بهرام 0098 ?????? ??
  بهرام 0098

  هوانورد ارشد-سرهنگ
  July 2009
  تهران
  941
  تعداد تشکر : 4,332
  Thanked 3,811 Times in 812 Posts

  ??? ??? پاسخ : به بهانه 10 اردیبهشت روز ملی خلیج همیشه فارس : سابقه استعمار انگلیس در خلیج فارس

  جعل نام "خلیج فارس" از لندن آغاز شد  عصر ایران ؛ حسن هانی زاده - خلیج فارس همواره مانند خونی است که در رگهای ایرانیان جریان دارد وهر گونه اختلال در این فرایند می تواند پیکره ملت ایران را دچار وهن و ضعف کند.

  بررسی تاریخچه 4 هزار ساله این آبراه استراتژیک نشان می دهد که خلیج فارس پیوسته عامل وحدت وهمگرائی ملی بوده وبه همین دلیل استعمارگران برای ایجاد یک جنگ روانی علیه ایرانیان آزاده ،تلاش کرده اند تا نام های مجعولی بر خلیج فارس بگذارند.

  اگر چه مورخان وجغرافی دانان بزرگی مانند هردوت ،ننار خوس ،استرابون ونیز استخری ، مسعودی ومستوفی در تذکره ها ودست نوشته های خود ازاین آبراه مهم به نام خلیج فارس یاد کرده اند اما نخستین بار روزنامه تایمز لندن در سال 1962در یک مقاله سؤال برانگیز ومشکوک واژه غریب ومجعولی بر این آبراه اطلاق کرد.

  طبیعی است در آن زمان جعل نام زیبای خلیج فارس توسط یک روزنامه انگلیسی واکنش شدید ملت ایران را به دنبال داشت اما جعل این نام ،موجب شد که برخی مدعیان قومیت عربی این واژه مجعول را محملی برای ایجاد تقابل بین ملت ایران وهمسایگان عرب خود قرار دهند.

  جمال عبدالناصر رئیس جمهوری وقت مصر که از رهگذر تشدید جریان کاذب قومیت عربی تلاش داشت تا یک جبهه عربی علیه ملت ایران ایجاد کند بارها از واژه مجعول دیگری در مورد خلیج فارس استفاده کرد.

  تشدید جریان سازی های سیاسی ورسانه ای جمال عبدالناصر علیه ایران موجب شد تا روابط سیاسی ایران و مصر از سال 1962 تا سال 1970 بکلی قطع شود وحتی دو کشور تا مرز لشکر کشی پیش رفتند.

  پس از مرگ ناصر در سال 1970 میلادی وروی کار آمدن انور سادات به دلیل تغییر زاویه نگاه رئیس جمهور جدید مصر وگرایش وی از شوروی به غرب ،روابط دو کشور به تدریج رو به بهبودی گذارد.

  به دلیل نزدیکی دیدگاه های مصر و ایران کشورهای استعمار گر برای تشکیل جبهه جدیدی علیه ملت ایران اقدام به ایجاد نظام های مصنوعی در کرانه دیگر خلیج فارس کردند.

  برخی سران قبایل عرب مانند آل سعود وبویژه آل نهیان ، آل ثانی ، آل خلیفه وآل صباح که تا قبل از آن بصورت قبایل بدوی در کوچ دائم بودند با حمایت انگلیس دست به تشکیل نظام های جدیدی زدند.

  هدف انگلیس مهار قدرت فرامرزی ایران و ایجاد یک جبهه عربی در برابر ملت ایران بود تا استعمار گران بتوانند منافع نفتی خود را در حاشیه جنوبی خلیج فارس تضمین کنند.

  متاسفانه شرایط بین المللی ومنطقه ای وتلاش امریکا وغرب برای دلجوئی از اعراب پس از شکست در جنگ ژوئن 1967 ونیز ضعف سیاسی وداخلی رژیم شاه ،به تثبیت قدرت قبایل عرب آن سوی خلیج فارس به عنوان نظام های نوپا ،منجر شد.

  در جنگ ژوئن 1967 ارتش های عربی متحمل شکست سختی از رژیم صهیونیستی شدند بگونه ای که رژیم اسرائیل در کمتر از 6 روز 80 هزار کیلومتر مربع از زمین های صحرای نقب، کرانه غربی ،غزه ، بیت المقدس شرقی ، وادی عربه ، جولان ، صحرای سینا والعریش را اشغال کرد.

  طبیعی است این شکست بر روحیه اعراب تاثیر منفی باقی گذاشت اما انگلیس وامریکا برای ترمیم روحیه اعراب وتهیه زمینه جدید شکل گیری یک دشمن فرضی بجای اسرائیل ،به تقویت رژیم های قبیله ای در بخش جنوبی خلیج فارس پرداختند.

  بنا بر این شکل گیری این رژیم های مصنوعی که فاقد پیشینه تاریخی هستند صرفا در راستای ایجاد مزاحمت برای ملت ایران قابل تجزیه وتحلیل است.

  کشورهای حوزه خلیج فارس بر خلاف پروتکل های متعارف بین المللی هنوز مرزهای طبیعی خود را مشخص نکرده اند وهیچ نقشه جغرافیائی که هویت مرزهای طبیعی این کشورها را روشن کند تحویل دبیر خانه سازمان ملل نشده است .

  بنا بر این همه کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس از قوانین مرزهای "تحمیلی " استفاده می کنند و نه تنها مرزهای طبیعی آبی و خاکی این کشورها شفاف نشده بلکه ترکیب جغرافیای انسانی این کشورها به دلیل تداخل دینی ،قومی وگویش ها نیز دستخوش فرسایش شده است

  اما به دلیل حضور گستاخانه غرب وامریکا در جنوب خلیج فارس ونیز شرایط منطقه ای وبین المللی ایران برخی رهبران کشورهای حوزه خلیج فارس دچار توهم شده اند .

  مقامات این کشورها به اتکاء امریکا وغرب ادعاهای موهوم و خیال پردازانه ای مطرح می کنند ونه تنها به جعل مکرر نام خلیج فارس می پردازند بلکه حاکمیت ایران بر 3 جزیره تنب بزرگ تنب کوچک وابو موسی را نیز مورد تردید قرار می دهند.

  امروز پهنه خلیج فارس به دلیل حضور 4 هزار ساله ایرانیان در این آبراه شاهد غیر قابل انکاری بر حاکمیت مطلق ایران بر این آبراه استراتژیکی است.

  بهمین دلیل خلیج فارس در فراز وفرودهای تاریخ همواره هویت بی بدیل خود را حفظ کرده وخواهد کرد و ملت ایران تحت هیچ شرایطی کوچکترین تغییری را دراین آبراه حیاتی بر نخواهد تافت.

  خلیج فارس ، برغم تحریکات بیگانگان وتلاش قدرت های فرا منطقه ای ورژیم های غیر دموکراتیک عربی برای ایجاد واگرائی ،بی شک کانون همزیستی وصلح ودوستی میان ملت های دوسوی ساحل این آبراه باقی خواهد ماند .

  اما اگررهبران رژیم های ضعیف وشکننده خلیج فارس اگر بخواهند به به سنگ اندازی های خود علیه ملت ایران ادامه دهند بطور در آن صورت تعامل به تخاصم مبدل خواهد شد ومردم ایران به کسانی که به حقوق مسلم آنان تعدی کنند ، پاسخ دندان شکنی خواهند داد

  http://www.asriran.com/fa/news/11134...2-%D8%B4%D8%AF
  شهید جواد فکوری فرمانده وقت نیروی هوایی ارتش و طراح عملیت غرور افرین کمان 99.

  #3 ارسال شده در تاريخ April 30th, 2010 در ساعت 10:04:13

 6. The Following 8 Users Say Thank You to بهرام 0098 For This Useful Post:

  AlirezA.A (May 1st, 2012), black-pilot (April 30th, 2010), Dream Bird (April 29th, 2012), Eshghe Parvaz (April 30th, 2010), IR Blue SKY (April 29th, 2012), SKY MAN (April 30th, 2010), orasess (April 30th, 2010), دارا (April 29th, 2012)

 7. black-pilot ?????? ??
  black-pilot

  هوانورد فعال-سرهنگ
  December 2009
  زمین
  1,073
  تعداد تشکر : 1,025
  Thanked 3,419 Times in 1,039 Posts

  hot پاسخ : به بهانه 10 اردیبهشت روز ملی خلیج همیشه فارس : سابقه استعمار انگلیس در خلیج فارس

  اگرب ه بندر ها و جزیره های خلیج فارس سری بزنید حتما قلعه انگلیسی ها رو می بینید.
  تا ایران هست خلیج ،پارس می ماند
  (متن بالا رو از پشت قوطی کبریت کش رفتم)
  روز خوش
  ?????? ???? black-pilot : April 30th, 2010 ?? ???? 13:09:11
  ...ANY TIME BABY
  #4 ارسال شده در تاريخ April 30th, 2010 در ساعت 13:06:24

 8. The Following 8 Users Say Thank You to black-pilot For This Useful Post:

  AlirezA.A (May 1st, 2012), Dream Bird (April 29th, 2012), Eshghe Parvaz (April 30th, 2010), IR Blue SKY (April 29th, 2012), SKY MAN (April 30th, 2010), orasess (April 30th, 2010), بهرام 0098 (May 1st, 2010), دارا (April 29th, 2012)

 9. reza dezfuli ?????? ??
  reza dezfuli
  هوانورد فعال-سرگرد
  April 2010
  کیش
  477
  تعداد تشکر : 5,017
  Thanked 3,313 Times in 494 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 9

  ??? ??? پاسخ : 10 اردیبهشت روز ملی خلیج همیشه فارس گرامی باد


  ثبت ملي خليج فارس ترسيم درستي از صحنه امروز جهاني است

  منطقه آزاد کيش- رييس جمهوري در همايش ملي روز خليج فارس گفت:

  ثبت ملي خليج فارس يک غبارروبي و يادرآوري است و همچنين يک ترسيم درست از صحنه امروز جهان است.همانطور که اصل انقلاب اسلامي غبار روبي از يک حقيقت و تاريخ بود، خليج فارس هم يک غبارروبي براي ترسيم افق روشني در برابر بشريت است.  به گزارش خبرنگار اعزامي ايرنا، "محمود احمدي نژاد" که روز جمعه در همايش روز ملي خليج فارس در تالار همايش هاي بين المللي کيش سخن مي گفت،افزود: برخي تصور مي کنند ثبت ملي خليج فارس يک عکس العمل و يا جدالي بر سر نامش است درحالي که اين مسايل بسيار کوچک تر ازان است که در دستور کار ملت ايران قرار گيرد.
  رييس جمهوري با بيان اينکه مساله نام مساله خاک، جغرافيا، و قوم و قبيله نيست خاطرنشان کرد: برافراشتن نام ايران و خليج فارس تعصب قومي و قبيله اي نيست چراکه اقوام گوناگون ايران همه وجود و هستي خود را در نام مقدس ايران و سرزمين خود مي بينند.
  وي ادامه داد: گرچه همه اقوام زير پرچم ايران عزيز و سربلند مي زيسته اند ولي روح جمعي برآمده از اقوام ايراني است که هويت، گذشته و آينده ملت ما و بشريت را رقم خواهد زد.
  احمدي نژاد با تاکيد براينکه جدال ما با دنيا بر سر نام نيست تصريح کرد: نام تنها نشانه، پيکان و راهنما است، ما به دنبال افقي هستيم که به پيکان جهت و هدايت مي دهد.امروز در دنيا دو جبهه کاملا متفاوت در برابر هم صف آرايي کرده اند گرچه مثل هميشه دشمنان حقيقت با فريب و جعل، موضوع را از جايگاه خود خارج مي کنند و تنش دارند که اصل مبارزه و درگيري را به يک نقطه فرعي و جعلي منتقل کنند، اما دعواي منطقه اي ما با مستکبران عالم به دليل امنيت و انرژي نيست.
  احمدي نژاد با اشاره به اينکه در تاريخ هيچگاه موضوع اصلي منطقه ما امنيت و انرژي نبوده است اظهار کرد: امنيت و انرژي تنها جزيي از عوامل تمدن ساز بوده است. جدال بر سر فرهنگ است البته فرهنگي که بايد در جهان حاکم باشد. همچنين بر سر نوع مديريت است، البته مديريتي که بايد در جهان حاکم باشد. بنابراين دعواي ما با مستکبرين بر سر ادب، اخلاق و انسانيت است.
  وي درباره طراحي هاي دشمن در منطقه خليج فارس بيان کرد: دشمنان قصد دارند موضوع را به گونه اي جلوه دهند که منطقه خليج فارس ناامن بوده و حال موقعيتي فراهم شده که دروغگويان و سلطه گران براي تامين امينيت به اين منطقه بيايند در حالي که آنها از فرهنگ و تمدن خفته در منطقه وحشت دارند.
  دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي با اشاره به دوره فرمانروايي کوروش گفت: دو هزار500 سال قبل کوروش فرمانرواي ايران، فرماني صادر کرد. دستور اول اين فرمان لغو برده داري بود. اين درحالي است که آمريکايي ها 180سال پيش پس از جنگها و خونريزي هاي بسيار به موضوع لغو برده داري رسيدند.
  وي افزود: دستور دوم اين فرمان آزادي همگان، مذاهب و انديشه ها بود.در حدود دو هزار و 500 سال پيش هيچ درگيري مذهبي و تعصبات مذهبي درايران مشاهده نشده بود اما امروز مدعيان حقوق بشر، آزادي و گردش آزاد اطلاعات در هر سرزميني که وارد مي شوند با به اسارت گرفتن مردم، جنگها و درگيري ها را به اوج مي رسانند.
  وي مردم عراق را نشاني ازايجاد اين درگيري ها از سوي مستکبران دانست و گفت: مستکبران در ميان مردم عراق اعم کرد، ترک، شيعه ، سني و آشوري تفرقه انداختند، حتي قانون اساسي که آمريکايي ها براي عراق نوشته اند طايفه اي است. در حالي که هيچ درگيري مذهبي درطول تاريخ ايران ثبت نشده است.
  رييس جمهور با اشاره به توانمندي هاي ايران براي مديريت جهاني اظهار کرد: اگر غبار از روي ملت ايران کنار برود و حقيقت ملت ايران براي دنيا معرفي شود جايي براي دغلکاري مستکبران باقي نمي ماند و در اين صورت همه ملت ها فوج فوج به سمت ملت ايران حرکت خواهند کرد.
  وي درباره موفقيت هاي ايران در زمنيه علم و انديشه گفت: در طول تاريخ همواره ملت ايران در عرصه علم و انديشه همواره موفق بوده است. به عنوان مثال همواره يک داستان تکراري را درباه حرکت انتقالي زمين و گردش زمين به دور خورشيد مطرح کرده اند و گفته اند يک دانشمند ايتاليايي اين موضوع را کشف کرد.
  وي افزود: اسناد علمي ما در هزار سال قبل ثابت مي کند در انديشه هاي ابوريحان و ابن سينا حرکت زمين به عنوان يک امر مسلم پذيرفته شده است به طوري که همه محاسبات نجومي آنها هم بر همين اساس بوده است. اگر به تقويم جلالي دقت کينم متوجه خواهيم شد اين تقويم هر هزار سال يک با ر اصلاح مي شود.
  احمدي نژاد با اشاره به داستان قانون جاذبه که همه مردم از آن اطلاع دارند تصريح کرد: قانون جاذبه در يک هزار و 200 سال پيش براي ايرانيان به عنوان يک امر مسلم پذيرفته شده بود .
  وي درباره ظرفيت هاي بالاي ادبيات ايران اذعان کرد: در موضوع ادبيات اگر همه مردم دنيا جمع شوند و همه ذخاير خود را بياورند نمي توانند افرادي مانند مولوي، سعدي، حافظ و بهزاد را تحويل دهند.
  رييس شوراي عالي امنيت ملي کشور با اشاره به شجاعت تاريخي ملت ايران گفت: در هيچ کجاي دنيا شجاعت و رشادت مردم ايران را پيدا نمي کنيد. آنها در مبارزات رزمي خود با يک گروه 50 نفري، يک لشکر پنج هزار نفري را شکست مي دادند البته امروز نام اين مبارزه را در دنيا "پارتيزاني" مي گويند درحالي که اين کلمه از پارت مي آيد يعني ايراني است.
  وي با اشاره به فيلم سيصد که عليه تاريخ ايران ساخته شده است بيان کرد: فيلمي را براي تخريب ايران ساخته اند. دشمنان خود اذعان کرده اند در عرصه فرهنگي و سياسي نمي توانيم حريف ملت ايران نمي شويم به همين دليل بايد تاريخ آنها را از بين ببريم، البته يکي از دوستان من در اين خصوص گفت: در اين فيلم اينطور جلوه داده اند که ايران با زور تنها 28 کشور را در حاکيمت خود قرار داد درحاليکه 42 کشور در حاکميت ايران زندگي مي کرند.
  وي افزود: جدال ايران با کشورهاي ديگر در خاور ميانه بر سر ادب، فرهنگ و عدالت است به همين دليل بازيهايي را مانند دستبرد هواپيما به برجي را به راه مي اندازند تا به بهانه اي به افغانسان حمله مي کنند و مي گويند مي خواهيم تروريست بيگريم در حاليکه از روزي که به منطقه آمده اند تنها يک ميليون 450 هزار انسان را کشته و چهارميليون انسان را آواره کرده اند، همچنين از اورانيوم ضعيف شده عليه ملت عراق استفاده کرده اند.
  وي با اشاره به اعترافات عبدالمالک ريگي تصريح کرد: مدعيان خلع سلاح، خود از سازمانهاي تروريستي دنيا حمايت مي کنند به طورکه اين موجود مفلوک بدون هيچ حادثه اي به دام عدالت افتاد و در اعترافات خود به حمايت هاي رژيم صهوينيستي، آمريکا و برخي از دولتي هاي منطقه و برخي از کشورهاي عضو ناتو اعتراف کرد. حتي در اعترافات خود گفت به من گفتند موضوع ما افغانستان و عراق نيست ،ما مي خواهيم فقط به ايران ضربه بزنيم.
  احمدي نژاد ادامه داد: آنها مي خواهند در خاور ميانه مستقر شوند به دليل اينکه خاو ميانه مرکز تمدن فرهنگ و سياست جهان است بنابرايي مي خواهند با غبار آلود کردن فضا، ملتهاي دنيا را از رسيدن به اهدافشان ناکام کنند.
  وي همچنين از دلايل اقتدار ايران گفت و افزود: اقتدار ايران به دليل جنگ تهديد هسته اي نيست بلکه اقتدار ملت ايران اخلاقي و انساني است.
  احمدي نژاد گفت: ملت ايران يک ملت پاک، موحد، شجاع، تاريخ ساز و تمدن ساز است و در آينده جهان نقش محوري و کليدي دارد

  #5 ارسال شده در تاريخ April 30th, 2010 در ساعت 17:55:12

 10. The Following 8 Users Say Thank You to reza dezfuli For This Useful Post:

  AlirezA.A (May 1st, 2012), Dream Bird (April 29th, 2012), Eshghe Parvaz (April 30th, 2010), IR Blue SKY (April 29th, 2012), SKY MAN (April 30th, 2010), orasess (April 30th, 2010), بهرام 0098 (May 1st, 2010), دارا (April 29th, 2012)

 11. reza dezfuli ?????? ??
  reza dezfuli
  هوانورد فعال-سرگرد
  April 2010
  کیش
  477
  تعداد تشکر : 5,017
  Thanked 3,313 Times in 494 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 9

  ??? ??? پاسخ : 10 اردیبهشت روز ملی خلیج همیشه فارس گرامی باد

  با افراشتن پرچم ايران

  زنجيره‌ي انساني 200 دانشجو بر فراز نقشه‌ي خليج‌ فارس تشكيل شد  زنجير انساني بر فراز نقشه خليج‌فارس در منطقه سنگ مرغان جزيره هرمز دهم ارديبهشت ماه با حضور 200 تن از دانشجويان بومي و مسؤولان فرهنگي كشور تشكيل شد.

  به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، مراسم بزرگداشت «روز ملي خليج‌فارس» در جزيره هرمز درحالي برگزار شد كه امروز - دهم ارديبهشت ماه - 200 تن از دانشجويان بومي همراه با مردم منطقه بر فراز موج‌هاي خروشان خليج‌فارس، نواي هميشه فارس بودن را با تشكيل زنجيره انساني سر دادند.
  اين در حالي بود كه تصويربرداران و عكاسان اعزامي از اين مراسم جا ماندند و آيين بزرگداشت صبح دهم ارديبهشت ماه با افراشتن پرچم ايران و پرچم روز ملي خليج فارس و عكس يادگاري به پايان رسيد.

  در اين مراسم هنرمندان و مديراني هم‌چون ايرج افشار سيستاني محقق و پژوهشگر، جمال شورجه كارگردان، امير احمدي مشاور ارشد وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، بابك رضايي رييس انجمن موسيقي ايران، فرماندار قشم، فرماندار جزيره هرمز و ... حضور داشتند.

  قرار است شامگاه دهم ارديبهشت ماه نمايشگاه عكس، تايپ‌گرافي و نقشه‌هاي كهن خليج‌فارس در تالار شهيد آويني هرمزگان با حضور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي برگزار شود.
  هم‌چنين در مراسم روز ملي خليج‌فارس در شهر بندرعباس دو سمفوني با موضوع خليج‌فارس با عناوين «چكامه خليج فارس» در سه اپيزود شامل شعر و ملودي‌هاي علي امير احمدي به خوانندگي وي و محمد عبدالحسيني و امير كهكشان اجرا مي‌شود كه تنظيم و اجراي آن توسط محمد محمدعلي و ميثم مروستي خواهد بود.
  سمفوني ديگر نيز پوئم سمفوني خليج‌فارس اثر دكتر قره‌باغي است.


  #6 ارسال شده در تاريخ April 30th, 2010 در ساعت 18:01:03

 12. The Following 8 Users Say Thank You to reza dezfuli For This Useful Post:

  AlirezA.A (May 1st, 2012), Dream Bird (April 29th, 2012), Eshghe Parvaz (April 30th, 2010), IR Blue SKY (April 29th, 2012), SKY MAN (April 30th, 2010), orasess (April 30th, 2010), بهرام 0098 (May 1st, 2010), دارا (April 29th, 2012)

 13. reza dezfuli ?????? ??
  reza dezfuli
  هوانورد فعال-سرگرد
  April 2010
  کیش
  477
  تعداد تشکر : 5,017
  Thanked 3,313 Times in 494 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 9

  ??? ??? پاسخ : 10 اردیبهشت روز ملی خلیج همیشه فارس گرامی باد

  به مناسبت روز ملی خلیج فارس

  نام «خليج‌فارس» در درازاي تاريخ  دکتر پيروز مجتهدزاده
  درسال 1384 بود که گروه اينترنتی" خليج فارس روی خط" Persian Gulf on line به منظور جلب توجه جهانی به اهميت خليج فارس و اهميت تثبيت نام تاريخی اين دريا که تضمين کننده هويت تاريخی منطقه است پيشنهاد تعيين روزی روز تقويم ملی ايران به عنوان "روز خليج فارس" را به دولت ايران داد و بنا بر خواست دولت مجلس شورای اسلامی ايران روز 10 ارديبهست را به عنوان روز خليج فارس تصويب و تاييد کرد. در پنجمين سالگرد تعيين اين روز تاريخی برای نگارنده که از فعالان بثمر رساندن پيشنهاد ياد شده بوده ام، جای مباهات دارد که نوشته پژوهشی کوتاهی را در چگونگی پيدايش، تطور و تکوين اين نام تاريخی تقديم خوانندگان ارجمند اين سايت خبری کنم.

  پيشينه ها

  خانوده بشر، از آغاز تاريخ‌نويسي و جغرافيا نگاری علمی تاکنون، دريای جداكننده فلات ايران از شبه جزيره عرب را به نامی جز "درياي فارس" يا "خليج‌فارس" نشناخته است، جز امروز که برخی محافل دلبسته به ناسيوناليزم افراطی عربی، به دلايل خاص خود در تلاش تغيير اين نام افتاده و ضرورت مقابله با اين تلاش را نزد همه صاحبان انديشه و دانش، به ويژه تاريخ دانان و جغرافيا نويسان تحريک کرده اند.

  دانشمندان خاور و باختر جهان متمدن ، بابليان را قديمترين قومی دانسته اند که مطالعات اوليه چهره زمين را به گونه ای جدی آغاز کردند. آنان در آثاری که از سه هزار سال پيش برجای نهاده اند، چهره زمين را عرصه مسطحی فرض کردند محاط در دريای پارس که آن را به شيوه آشوريان نارمراتو nar marratu يا "رودخانه آب شور" نام نهادند. پس از بابليان، پژوهش های علمی به دست يونانيان و ايرانيان رونق تازه ای پيدا کرد.

  ابوريحان محمد ابن احمد البيرونی الخارزمی در کتاب "التفهيم لاوائل صناعت التنجيم" ضمن شرح تقسيم بندی هائی که تا آن زمان در مورد چهره جغرافيائی زمين متداول بود، در باره تقسيم بندی های يونانيان می گويد که آنان خشکی های جهان را به قاره ايسيا "آسيا"، لوبيه يا ليبيه "آفريقا" و اوربی "اروپا" تقسيم کرده و آبهای زمين را عبارت از يک اقيانوس کناری دانستند که کره خشکی را دور زده و چهار دريا به شرح زير و با نام های زير از آن به داخل صفحه مسطح خشکی پيش رفته اند:

  1- دريای متوسط Mediterranean که در عصر روميان خليج روم Roman Gulf نام گرفت.

  2- دريای خزر Caspian Sea که دريائی باز و متصل به اقيانوس کناری فرض می شد.

  3- خليج پارس Sinus Persicus که در عصر روميان، به شيوه ايرانيان "دريای پارس =Mare Persicum نام گرفت.

  4- خليج عربی يا Sinus Arabicus که به دريای سرخ کنونی اطلاق می شد.

  آثار باقی مانده از يونان باستان ترديدی بر جای نمی گذارد که اين گونه تقسيم بندی ميان همه تاريخ و جغرافيا نويسان يونان باستان مانند تالس ملتی Thales of Melitus (546 تا 640 پيش از ميلاد)، آناکسی ماندر Anaximender (546 تا 612)، کوسماس اينديکوپلوتس Indicopleutes (حدود 535 پيش از ميلاد)، هکاتوس Hecataus (حدود 500 پيش از ميلاد)، اراتوستن Eratosthenes (حدود 200 پيش از ميلاد)، و استرابو Straboکه مقارن تاريخ ميلادی می زيست، متداول بود.

  با توجه به آثار بسيار اندکی که از ايران باستان برجای مانده است، از جمله کتيبه "حجر الرشيد" که از داريوش بزرگ هخامنشی در محل زقازيق نزديک کانالی که ميان رود نيل و دريای سرخ در مصر حفر شد، ايرانيان باستان از عصر هخامنشی اين بدنه پراهميت آبی را "دريای پارس" می خواندند.

  داريوش شاه هخامنشی در اين کتيبه اشاره دارد: درايا تيا هچا پارسا آيتی = draayaa tyaa hachaa paarsaa aayiti يعنی دريايی که از پارس به اينجا می آيد. همين جمله از داريوش شاه اشاره به اين فرض دارد که برخلاف ديدگاه يونانيان باستان که آبهای داخلی جهان را چهار گانه دانسته و يکی از آن ها را "خليج فارس = Sinus Persicus" می خواندند، ايرانيان باستان آب های داخلی کره خاکی را دو گانه فرض می کردند: "دريای پارس" و "دريای غرب" که بعدها دريای متوسط و دريای روم و سرانجام مديترانه نام گرفت که به همان معنی "وسط خشکی ها" است.

  اين فرضيه هنگامی جامه واقعيت می پوشد که توجه کنيم آثار تاريخی و جغرافيائی عصر اسلامی بحث گشترده ای در اطراف تقسيم آب هاب داخلی کره خاکی به دو دريای فارس و روم ارائه می دهند.
  در اين برخورد آثاری مانند "صور الاقاليم" از ابوزيد بلخی (حدود 321 هجری)، "المسالک و الممالک" از ابو اسحق ابراهيم بن محمد استخری (حدود 346 هجری)، "صوره الارض" از ابوالقاسم محمد بن حوقل النصيبی البغدادی (حدود 367 هجری)، و شمار ديگری از آثار معتبر قرون اوليه اسلامی به تفصيل فرضيه ايرانی دوگانه بودن آب های درونی کره خاکی و به "پارس" موسوم بودن بدنه عظيم آب های خاوری جهان که امروز اقيانوس هند و منشعباتش شناخته می شوند شرح مفصلی را ارائه می دارند.

  فرضيه ايرانی دوگانه بودن آب های درونی کره خاکی حتی در قرآن کريم مورد اشاره است، چنان که ابوبکر احمد ابن محمد معروف به ابن الفقيه در صفحه 9 "مختصر البلدان" که در سال 279 هجری تاليف شد، منظور از دو دريايی که در آيات شريفه 20 و 21 و 22 سوره مبارکه الرحمن را دو دريای فارس و روم می داند و می گويد: "قال الله عز و جل: مرج البحرين يلتقيان...
  يروی عن الحسن قال بحر فارس و الروم... ".

  جغرافيا نويسان ياد شده از قرون اوليه اسلامی، به ويژه دانشمندانی مانند ابن حوقل و استخری (الاصطخری) در مجموع دليل ناميدن خليج فارس را شکوه و عظمت سرزمين فارس دانسته اند.

  شهاب الدين احمد بن عبدالوهاب النويری، از جغرافيانويسان عصر اسلامی در کتاب نهايت الارب نيز نظر ابن الفقيه را تاييد کرده و می گويد: يتفرع من البحر المحيط خليجان: احدهما من جهت المغرب و يسمی الرومی و الاخر من جهت المشرق و يسمی البحر السينی و هندی و الفارسی و اليمنی و الحبشی بحسب مايمر عليه من البلاد.

  يعنی: از اقيانوس کناری جهان دو خليج منشعب می شوند: يکی از آنها دريای روم است و آن ديگری موسوم به دريای چين و هند و فارس يمن و حبشه به اعتبار سرزمين هائی که اين دريا از کنارشان می گذرد.

  اين بحث النويری که در اواسط قرون اوليه اسلامی مطرح شده است نشان از آن دارد که نام همه درياهای خاور گيتی مورد اشاره در سوره مکرمه الرحمن از قرآن مجيد که در قرون اوليه اسلامی به پيروی از جغرافيا نگاری ايران باستان "دريای فارس" شناخته می شد، به مرور زمان تغيير وضعيت داده و به گفته مقدسی البشاری در قرن چهارم هجری کلمه "فارس" شامل بدنه آبی می شد که از فارس تا يمن ادامه داشت.

  اين وضعيت در نامگذاری درياها درونی جهان تا قرن بيستم ادامه يافت و در حالی که باختر زمين به پيروی از جغرافيا نگاری يونانی و روم باستان دريای جدا کننده فلات ايران از شبه جزيره عرب را "خليج فارس = Sinus Persicus" می خواند، خاور اسلامی به پيروی از جغرافيا نگاری ايران باستان و قرون اوليه اسلامی آن را "البحر الفارسی = دريای پارس" خوانده است. از آغاز قرن بيستم رفته رفته کلمه "خليج فارس = Persian Gulf" در ادبيات جغرافيائی شرق اسلامی مانند ديگر نقاط جامعه بشری به جای "البحر الفارسی = دريای پارس" می نشيند و متداول می شود.

  اگرچه در دهه 1930 سر چارلز بلگريو Sir Charles Belgrave ، نماينده سياسی دولت بريتانيا در خليج فارس، پس از تبديل طوايف جنوب خليج فارس به امارات عربی و تکميل برنامه ايران زدائی جنوب خليج فارس که از تاريخ ورود استعمار بريتانيا به منطقه در سال 1820شروع شده بود، پرونده ای را برای دگرگون کردن نام اين دريا به "خليج عربی" تهيه کرد که مورد توجه دولت بريتانيا قرار نگرفت، و در سال 1956 به عنوان مشاور حاکم بحرين شيخ سلمان الخليفه را وادار کرد که از نام عربی به جای خليج فارس استفاده کند، در حقيقت پيروزی کودتاهای 1958 و 1968بعثی در عراق سرآغاز اقدامات جدی بوده است برای تغيير اين نام جغرافيائی که جنبه ای کاملا نژاد پرستانه داشته است و بعث عراق در توضيحات خود جای ترديدی بر جای نگذارده است که هدف اصلی از تغيير نام های جغرافيائی و ادعاهای سرزمينی عليه ايران در منطقه خليج فارس ابراز انزجار ايدئولوژيک نسبت به ايران بوده است.

  برخلاف تلاش های گسترده مالی و تبليغاتی رژيم بعثی پيشين عراق و برخی از شيوخ عربی جنوب خليج فارس در تبليغ منطقه ای و بين المللی اين تغيير نام که نخستين و آخرين نمونه از تغيير اسامی جغرافيائی به دلايل سياسی است، اين اقدام خلاف مغررات و اصول علمی نتوانسته است مقبوليت ضروری را درميان ملل جهان کسب کند. نه تنها ‘گروه متخصصان سازمان ملل متحد برای يکسان سازی اسامی جغرافيائیUNGOGN پيوسته فارسی بودن نام خليج فارس را تاييد می کند، بلکه دبيرخانه سازمان ملل متحد در چند بيانيه (دستور العمل) رسمی در سال های مختلف نام خليج فارس را مورد تاکيد قرار داده است.
  #7 ارسال شده در تاريخ April 30th, 2010 در ساعت 18:17:02

 14. The Following 8 Users Say Thank You to reza dezfuli For This Useful Post:

  AlirezA.A (May 1st, 2012), Dream Bird (April 29th, 2012), Eshghe Parvaz (April 30th, 2010), IR Blue SKY (April 29th, 2012), SKY MAN (April 30th, 2010), orasess (April 30th, 2010), بهرام 0098 (May 1st, 2010), دارا (April 29th, 2012)

 15. reza dezfuli ?????? ??
  reza dezfuli
  هوانورد فعال-سرگرد
  April 2010
  کیش
  477
  تعداد تشکر : 5,017
  Thanked 3,313 Times in 494 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 9

  ??? ??? پاسخ : 10 اردیبهشت روز ملی خلیج همیشه فارس گرامی باد

  واکاوی علت تحریف ها و ادعاهای شیوخ عرب

  قدمت چنارهای خیابان "ولی عصر" بیش از کشورهای جنوب خلیج فارس

  عصرایران ؛ سیدجواد سیدپور - سابقه کل کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس به اندازه قدمت میدان توپخانه تهران نیست. چنارهای خیابان ولیعصر با آن قامت برافراشته ، بیش ازکل کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس سن و سال دارند.

  از این جماعتی که هنوز هویتشان سه رقمی نشده داعیه ارضی و تاریخی شنیدن، آنهم با ملت وکشوری که چند هزار برابر آنان هویت و تاریخ و گذشته دارد، از جمله نوادری است که تنها در این منطقه می توان سراغ گرفت.

  تمام کشورهای جنوبی خلیج فارس یا زمانی جزو خاک ایران بوده اند یا امپراطوری عثمانی.

  پس ازفروپاشی عثمانی در جنگ جهانی اول همه آن مناطق بلا استثنا ، بدون هیچ استقلالی، تحت الحمایه انگلیس بودند تا اینکه آرام آرام سر بر آوردند.

  بزرگترینشان عربستان در سال 1307 خورشیدی تشکیل شد یعنی تازه 82 ساله شده . پس از او کویت درحول وحوش سال 1342 توسط سازمان ملل به رسمیت شناخته شد، یعنی 47 سال دارد ومابقی یعنی امارات، بحرین و قطر از سال 48- 49 به بعد، زمانی که قرارشد انگلیس نیروهایش را ازمنطقه خارج کند، اعلام استقلال کردند.

  با این اوصاف سوال این است چگونه کشوری مانند امارات که هنوز نیم قرن عمرندارد می تواند با کشوری که چند هزارسال تاریخ وتمدن دارد ادعای ارضی داشته باشد؟!

  منطقا اگر قرار است ادعایی وجود داشته باشد باید ازسوی بزرگتر و قدیمی تر به کوچکتر و جدید تر صورت گیرد نه بر عکس.

  اما گستاخی این شیوخ تازه به دوران رسیده بابت چیست و چرا این جماعت قلیل به خود اجازه می دهند که حقایق تاریخی ،مثل نام جاودان خلیج فارس را، به بازی بگیرند؟

  شواهد تاریخی نشان می دهد رهبران این کشورهای «لی لی پوتی» تحت تاثیر پان عربیسم جمال عبد الناصر بوده اند .

  بین سالهای 1966 تا 1970 رادیو «صوت العرب» باتبلیغات سیاسی «احمد سعید» مفسر رادیو قاهره مردم خلیج فارس را از خطر ایران می ترساند و هم او بود که نام خلیج فارس را به نام مجعولی تبلیغ کرد.

  استیلای هویتی ایران همواره باعث بروز عقده حقارت از فقر تاریخی درمیان این جماعت بوده است.

  تغییر نام خلیج فارس ناشی از همین عقده حقارت است ، عقده ای که اکنون به سان بحران "هویت جمعی" برای این کشورها در آمده است.

  کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس هویت ندارند ، هویت تاریخی ندارند، فاقد تاریخند .آنها در جستجوی هویت اند ولی چون خودشان ندارند به هویت دیگران تعرض می کنند تا بلکه بتوانند آن را تصاحب کنند زیرا غارتگری خصیصه بدوی و بیابانی آنهاست که همچنان در شکل نوینی در حال بازتولید خود است.

  ولی آنها نمی دانند که نمی شود هویت را غارت کرد، نمی شود هویت را خرید. تصور کردند تاریخ هم چیزی است مثل ماشین و لباس و کفش که اگر از آن خوششان نیامد آن را عوض کنند یا تازه اش را بخرند! نه می شود تاریخ را خرید نه می شود آن را فروخت نه می شود آنرا جعل کرد و نه می شود آنرا دزدید.

  هویت را نمی شود باپول نفت و با چاشنی شانتا ژسیاسی به دست آورد.هویت از هرچاه نفتی مهمترو با ارزش تر است و این چیزی است که کشورهای متوهم جنوب خلیج فارس هرگز صاحب آن نخواهند شد.
  #8 ارسال شده در تاريخ April 30th, 2010 در ساعت 18:21:21

 16. The Following 8 Users Say Thank You to reza dezfuli For This Useful Post:

  AlirezA.A (May 1st, 2012), Dream Bird (April 29th, 2012), Eshghe Parvaz (April 30th, 2010), IR Blue SKY (April 29th, 2012), SKY MAN (April 30th, 2010), orasess (April 30th, 2010), بهرام 0098 (May 1st, 2010), دارا (April 29th, 2012)

 17. reza dezfuli ?????? ??
  reza dezfuli
  هوانورد فعال-سرگرد
  April 2010
  کیش
  477
  تعداد تشکر : 5,017
  Thanked 3,313 Times in 494 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 9

  ??? ??? پاسخ : 10 اردیبهشت روز ملی خلیج همیشه فارس گرامی باد

  احمدی نژاد : میراث فرهنگی نقشه باستانی ایران را منتشر کند  مهر: رئیس جمهور با اشاره به پیشینه تاریخ و تمدن غنی ایران زمین از سازمان میراث فرهنگی خواست که نقشه باستانی ایران زمین را چاپ و منتشر نماید.

  دکتر محمود احمدی نژاد رئیس جمهور امروز جمعه در همایش روز ملی خلیج فارس که با حضور اندیشمندان و صاحب نظرانی که در حوزه تاریخ خلیج فارس کار کرده اند، برگزار شده است از سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خواست که نقشه باستان ایران زمین را چاپ و منتشر نمایند.
  رئیس جمهور با اعلام اینکه وسعت ایران باستان از شمال غرب آفریقا تا وسط چین بوده است، گفت: بیش از 42 ملیت گوناگون در دوران ایران باستان با افتخار و طیب نفس داوطلبانه تحت پرچم ملت ایران زندگی می کرده اند.
  وی تصریح کرد: همه اینها نشانه قدرت مدیریت و توانمندی ملت ایران از دوران کهن تاکنون بوده است که اگر این حقیقت به دنیا معرفی شود دیگر جایی برای دغل کاری و فریب کاری مستکبران باقی نخواهد ماند.
  #9 ارسال شده در تاريخ April 30th, 2010 در ساعت 18:27:15

 18. The Following 7 Users Say Thank You to reza dezfuli For This Useful Post:

  AlirezA.A (May 1st, 2012), Dream Bird (April 29th, 2012), Eshghe Parvaz (April 30th, 2010), IR Blue SKY (April 29th, 2012), SKY MAN (April 30th, 2010), بهرام 0098 (May 1st, 2010), دارا (April 29th, 2012)

 19. orasess ?????? ??
  orasess

  کارشناس هوانوردی
  September 2009
  Karaj
  856
  تعداد تشکر : 4,541
  Thanked 3,808 Times in 762 Posts

  ??? ??? پاسخ : 10 اردیبهشت روز ملی خلیج همیشه فارس گرامی باد

  زنده باد ایران
  زنده باد ایرانی
  زنده باد خلیج همیشه فارس

  اگر ذره ای از خاک وطنم به پوتین سرباز دشمن چسبیده باشد، آن را با خونم در خاک وطن می شویمو نمي گذارم كه حتي ذره اي از خاك پاك ايران را اين وحشي هاي بي سر و پا ( بعثی ) با خود ببرند و مرگ در این راه را افتخار می دانم و اگر ارزشمندتر از جانم هدیه ای داشتم، حتما به این مردم خوب تقدیم می کردم.

  فرازهایی از وصیتنامه ی شهید سرلشگر خلبان حسین خلعتبری
  #10 ارسال شده در تاريخ April 30th, 2010 در ساعت 18:27:37

 20. The Following 7 Users Say Thank You to orasess For This Useful Post:

  AlirezA.A (May 1st, 2012), Dream Bird (April 29th, 2012), Eshghe Parvaz (April 30th, 2010), IR Blue SKY (April 29th, 2012), SKY MAN (April 30th, 2010), بهرام 0098 (May 1st, 2010), دارا (April 29th, 2012)

???? 1 ?? 3 123 ??????????

????? ????? ??? ?????

???? ??? ????? ? ??????

 • ??? ????????? ????? ????? ????? ????
 • ??? ????? ????? ???? ?? ??????
 • ??? ????????? ???? ????? ????.
 • ??? ????????? ??? ??? ??? ?? ?????? ????
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0