برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

????? ?????: ?? 1 ?? 1 ?? 1
dqw
 1. mona ?????? ??
  mona

  هوانورد ارشد- مدير سابق
  September 2009
  Iran
  985
  تعداد تشکر : 13,048
  Thanked 4,746 Times in 981 Posts

  ??? ??? آسمان طوفانی زحل رصد شد

  اخترشناسان با کمک گرفتن از اطلاعات فضاپیمای کاسینی و تصاویری که ستاره شناسان آماتور به ثبت رسانده بودند موفق به ردیابی طوفانی بسیار شدید در سیاره زحل شدند.
  کولاکی شدید بر روی سطح سیاره زحل آغاز شده است. طوفانی به اندازه ای بزرگ که اخترشناسان ناسا و اخترشناسان آماتور می توانند آن را از روی زمین ببینند و فضاپیمای کاسینی نیز به تازگی از مقابل این پدیده زحلی عبور کرده و اطلاعات دقیقی را از این طوفان به ثبت رسانده است.  اطلاعات کاسینی نشان می دهند طوفانی بزرگ و متلاطم مواد را از اعماق اتمسفر این سیاره پراکنده می کند و وسعتی پنج بار بزرگتر از بزرگترین طوفانی که تا به حال زمین را درنوردیده است، دارد.  تجهیزات رادیویی و پلاسمایی و دوربینهای عکسبرداری کاسینی برای سالها منطقه ای در اواسط عرض جغرافیایی زحل به نام "خیابان طوفان" را تحت نظر گرفته اند. اما جمع آوری اطلاعات درباره یک طوفان نیازمند عملکردی متعادل است. از آنجا که طوفانهای زحلی طی چرخه ای یک هفته ای رفت و بازگشت دارند، غیر فعال بودن طیف سنج و سیستم تصویربرداری کاسینی در بخشی از ماه می تواند ناسا را به کمک اخترشناسان آماتور نیازمند سازد.  تجهیزات پلاسمایی و رادیویی کاسینی معمولا می توانند پدیده تخلیه بارهای الکترونیکی ناشی از وقوع طوفانها را در این سیاره به ثبت برسانند و از این رو دانشمندان در چنین شرایطی از اخترشناسان آماتور برای جمع آوری اطلاعات کمک می گیرند. اخبار این طوفان شدید بر روی زحل را نیز اخترشناس آماتوری که برای اولین بار برخورد شهابسنگی با سیاره مشتری را مشاهده کرده بود توسط ارسال ایمیلی به دانشمندان پروژه کاسینی اعلام کرد.  خوشبختانه طیف نگار مادون قرمز کاسینی در عرض جغرافیایی مشابهی با محل وقوع طوفان قرار داشته و اطلاعات ارزشمندی را از آن به ثبت رسانده است. این اطلاعات وجود مقادیر بیش از حد انتظاری از گاز "فوسفین" یکی از گازهایی که در لایه های داخلی اتمسفر زحل یافته می شود و جریانهای قدرتمندی که مواد را از لایه های داخلی تر اتمسفر به بخشهای بالاتر پرتاب می کردند، نمایان ساختند.  بر اساس گزارش فاکس نیوز، دانشمندان معتقدند در صورتی که هوانوردی از فاصله صد کیلومتری پایین ترین بخش لایه آرام استراتوسفیر زحل عبور کند، تحت تاثیر این طوفان بزرگ با کولاکی از یخهای آمونیاکی با شدتی غیر قابل تصور مواجه خواهد شد. گمان می رود منبع انرژی این طوفان از طوفانی شدیدتر در اعماق بیشتر اتمسفر زحل، جایی که رعد و برق و ابرهایی از آب و آمونیاک در آن رصد شده است، باشد.
  #1 ارسال شده در تاريخ May 2nd, 2010 در ساعت 08:36:41

 2. The Following 3 Users Say Thank You to mona For This Useful Post:

  Eshghe Parvaz (May 2nd, 2010), SKY MAN (May 2nd, 2010), orasess (May 2nd, 2010)

????? ????? ??? ?????

???? ??? ????? ? ??????

 • ??? ????????? ????? ????? ????? ????
 • ??? ????? ????? ???? ?? ??????
 • ??? ????????? ???? ????? ????.
 • ??? ????????? ??? ??? ??? ?? ?????? ????
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0