برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

????? ?????: ?? 1 ?? 4 ?? 4
dqw
 1. Black Eagle ?????? ??
  Black Eagle
  هوانورد نیمه فعال-استوار یکم
  May 2010
  gonbad
  148
  تعداد تشکر : 166
  Thanked 814 Times in 132 Posts

  new_1 فدراسيون ورزشهاي هوائي

  فدراسیون جهانی هوانوردی یا FAI در حال حاضر تنها سازمانی است كه بهاداره ورزشهای هوایی در سطح جهانی می پردازد و با داشتن نزدیك به یكصد عضو تمامزیرگروههای ورزش های هوایی در سطح بین المللی را تحت پوشش دارد.
  به هر حال باظهور تكنولوژی و وسایل جدید و با تولید انواع ورزش های هوایی، FAI همواره به گسترشدامنه مداخله خود در این امور پرداخته است و متناسب با جامعه در برگیرنده آن وخواسته های افرادی كه به ورزشهای هوایی می پردازند اهداف جدیدی اتخاذ نموده است. FAI یك سازمان بین المللی غیر دولتی با هدفی غیر انتفاعی است كه هدف اصلی آن گسترشورزش های هوانوردی است.

  سابقه تاریخی

  توسعه و گسترش فرهنگ هوانوردی وهواپیمایی از اوایل قرن بیستم تا حال حاضر از آرزوها و آمال جامعه هوایی همه كشورهابطور عام بوده است و بهرحال در زمان جاری كلیه فعالیت های غیر حرفه ای هواپیمایی وهوانوردی كه در زبان جهانی به آن Air Sports یا Aerosports یا ترجمه فارسی آنورزشهای هوایی گفته می شود بسرعت در حال رشد و بلوغ میباشد.
  پرندگان پاراگلایدر،كایت، پاورد هنگ گلایدر، هواپیماهای مدل، اكروباسی هوایی، چتربازان و بالون سوارانو غیره همه روزه در اقصی نقاط جهان در حال افزایش و نوآوری و گسترش میباشند و در هرحال اشاعه این فعالیت نیازمند نظارت و بطور كلی قانونمندی و ایجاد و توسعه مسئولیتدر این فعالیت ها هستند.
  در اوایل قرن بیستم همزمان با پرواز خلبانانی مانندكلمان آدر، برادران رایت، سانتونس دومن و با توجه به افزایش رقابت های فضانوردی وپیشرفت سریع تكنولوژی هوانوردی لزوم پایه ریزی فدراسیونی كه مسئولیت هماهنگی وهدایت فعالیت های هوانوردی را كه بسرعت رشد می كردند داشته باشد احساسمیگردید.
  بنابراین در ژوئن سال 1905 میلادی كنت هنری دولاولكس، نایب رئیس كلوپهوایی فرانسه همراه با ماژرو مودبك از لیگ هوانودی آلمان به همراه فرناند یاكوبرئیس كلوپ هوایی بلژیك پیشنهاد تشكیل فدراسیون جهانی هوانوردی را به كنگره المپیكبروكسل دادند كه این پیشنهاد با استقبال كنگره روبرو شد. كنگره با شناخت اهمیت خاصهوانوردی ابراز امیدواری می كند در هر كشور سازمانی تشكیل شود كه مسئول نظام بخشیدنبه ورزش پرواز باشد و پس از فدراسیون جهانی هوانوردی به منظور سازمان بخشیدن بهنمایش های هوایی گوناگون و برقراری مقررات عمومی برای رواج علوم و ورزش هوانوردیتشكیل شود.
  در تاریخ 12 اكتبر 1905 میلادی كنفرانس بین المللی هوانوردی در پاریستشكیل شد و پس از دو روز بحث و گفتگو نمایندگان كشورهای آلمان، اسپانیا، بلژیك،فرانسه، آمریكا، انگلستان، ایتالیا و سوئیس اساسنامه پیشنهادی فدراسیون جهانی راتصویب كردند و بدین ترتیب با هدف نظام بخشیدن به ورزش پرواز و سازمان بخشیدن بهنمایش های گوناگون هوایی و برقراری مقررات عمومی برای رواج علوم و ورزش هوانوردی درتاریخ 14 اكتبر 1905 فدراسیون جهانی هوانوردی با نام اختصاری F.A.I (Federation Aeronatique International) رسما تاسیس شد.

  اهداف و وظایف

  فدراسیونجهانی هوانوردی یا FAI در حال حاضر تنها سازمانی است كه به اداره ورزشهای هوایی درسطح جهانی می پردازد و با داشتن نزدیك به یكصد عضو تمام زیرگروههای ورزش های هواییدر سطح بین المللی را تحت پوشش دارد.
  به هر حال با ظهور تكنولوژی و وسایل جدید وبا تولید انواع ورزش های هوایی، FAI همواره به گسترش دامنه مداخله خود در این امورپرداخته است و متناسب با جامعه در برگیرنده آن و خواسته های افرادی كه به ورزشهایهوایی می پردازند اهداف جدیدی اتخاذ نموده است. FAI یك سازمان بین المللی غیر دولتیبا هدفی غیر انتفاعی است كه هدف اصلی آن گسترش ورزش های هوانوردی است.
  اساسنامهجاری این سازمان اهداف خاص آن را با جزئیات تمام بدین شرح بیان می كند:
  ـ زندهكردن روح جهانی هوانوردی به عنوان عامل بسیار قوی برای هرچه نزدیك تر كردن انسانهابه یكدیگر و ایجاد تفاهم دو جانبه و برادرانه بدون در نظر گرفتن مسائل سیاسی، قومییا مذهبی كه به خلق یك اراده جهانی خوب و ایجاد دنیایی بهتر و صلح آمیزتر كمك میكند.
  ـ ارتقاء بخشیدن جنبه های فیزیكی و فكری، دانش فنی و مهارت به عنوان عواملمقدماتی برای فعالیت های فضانوردی و ورزشهای هوایی.
  ـ گردآوری مردان و زنانی كهدر سراسر جهان به ورزشهای هوایی می پردازند در رقابتهای بین المللی.
  ـ هماهنگكردن فعالیت های جداگانه اعضای خود به منظور بهبود بخشیدن به هوانوردی و فضانوردیدر سراسر جهان.
  ـ تامین فضای بیشتر در آسمان بیكران برای همه كسانی كه می خواهندپرواز نمایند.
  ـ ایجاد ترییونی برای تبادل اطلاعات و بحث در مورد مسائل مشترك بادیگر سازمانهای هواپیمایی خصوصی.
  ـ به منظور دست یابی به این اهداف و مشاهدهاحتیاجات هر ورزش هوایی و دامنه فعالیت آن، ساختار سازمان FAI در حال پیشرفت است وهر ازگاهی كمیته ها و كمیسیون های جدیدی ایجاد می شوند.

  اركان و عناصرتشكیل‌دهنده:

  ـ در سال 2007 میلادی سازمان FAI مشتمل بر عناصر زیر است:
  ـمجمع عمومی: عنصر برتر سیاست گزاری كه اساسنامه یعنی سنگهای زیربنایی FAI را وضعمیكند، اهداف FAI را مشخص می نماید، ریاست سازمان را انتخاب می كند هیات رئیسه ودبیر را تعیین می كند. مجمع عمومی سالیانه یك بار تشكیل می شود.
  ـ شورا: مهمترینعنصر اجراییFAI، مسئول به اجرا گذاشتن خط مشی و تصمیمات مجمع عمومی و اعلام آئیننامه هایی كه فعالیت های روزانه FAI را مشخص میسازد.
  ـ شش كمیته: كه در موردمسائل اداری مختلف با شورا به مشورت می پردازد (اساسنامه، امور مالی، افزایش اعضاء،روابط عمومی، گسترشتجاری، المپیك).
  ـ یازده كمیسیون ورزشهای هوایی: كه به جزكمیسیون عمومی ورزش هوایی 10 گروه ورزشی گرد آمده در قلب FAI را معرفی می كند. 1) بالون، 2) هواپیمایی عمومی، 3) گلایدر، 4) هلیكوپتر و اتوژیرو، 5) چتربازی، 6) هواپیماهای مدل، 7)آكروباسی هوایی، 8) ركوردهای فضانوردی، 9) كایت و پاراگلایدر، 10)هواپیماهای فوق سبك.
  ـ كمیسیون فنی: كه به اداره فعالیت های غیر ورزشی میپردازد: كمیسیون آموزش هوانوردی و فضا، كمیسیون تربیت سازندگان آماتور وسایل هواییو كمیسیون فیزیولوژی پزشكی و موضوعات زیست محیطی.
  كشورهای عضو فدراسیون جهانیهوانوردی توسط سازمان ملی ورزشهای هوایی كشور خود در مجمع عمومی سالیانه به وسیلهآراء اعضاء فعال FAI انتخاب و در كمیسیون های ورزشهای هوایی عضو می گردند.
  ـمنشی FAI توسط دبیركل انتخاب می شود و مسئول انجام كلیه كارهای روزمره سازمان میباشد.
  در سال 1998 و پس از 93 سال اقامت در پاریس فدراسیون جهانی ورزشهای هواییمقر خود را به لوزان سوئیس در Olympic Capital انتقال داد.

  حوزه فعالیت FAI

  كمیسیون عمومی ورزش هوایی قوانین مشترك قابل اجرا برای تمامی گروههایورزشهای هوایی و ركوردهای فضایی را وضع می كند كه بخش كلی قوانین ورزشی را تشكیل میدهند.
  هر كمیسیون ورزشی بین المللی بخش تخصصی قوانین ورزشی خود را می نویسد و براجرای این قوانین در تمامی رقابت های بین المللی نظارت دارد.
  FAI گواهی نامه ایرا برای اعضای خود صادر می كند كه لازمه شركت در مسابقات بین المللی و یا ثبت یكركود جهانی است.
  FAI در زمینه ورزش، هماهنگی، كنترل و تنظیم امور قهرمانی، رقابتها و ركودهای هوانوردی و فضانوردی را بر عهده دارد.
  FAI به عنوان تنها مرجعقانونی برای تصویب مسابقات قهرمانی بین المللی و بین قاره ای تقویم مسابقات را تهیهو منتشر می سازد. سازمان امور قهرمانی به تشكیلات عضو میزبان محول می شود ولی FAI با دیگر كمیسیون های ورزشی به عنوان محور اصلی برای ارتقاء بخشیدن و گسترشرویدادهای ورزشی باقی می ماند. همچنین به لطف كمیسیون های ورزشی كه مسئولیت انتخابداوران بین المللی را بر عهده دارند FAI گسترش خوب رقابت ها و رعایت قوانین جاری راتضمین می كند. در پایان رقابت های قهرمانی بین المللی این سازمان نتایج به دست آمدهرا جمع آوری و منظم می كند و در انتشار آنها خصوصاً میان نشریات تخصصی مشاركتمیكند.
  ـ در مورد ركوردها باید خاطرنشان ساخت كه تایید آنها به كارگیری روشیمشكلی را ایجاد میكند.
  مسئولیت احترام به قوانین، جمع آوری تمامی اطلاعات لازمدرباره ركورد و ارسال پرونده كامل به FAI بر عهده كلوپ هوانوردی ملی است كه ركوردمورد نظر را ارایه می كند. پس از یك بررسی دقیق، خصوصا رسیدگی به اطلاعات داده شدهركورد مورد تایید قرار می گیرد یا رد میشود.
  در زمینه آموزش، FAI مایل است بابرانگیختن علاقه، شور و اشتیاق جوانان را نسبت به فعالیتهای هوانوردی افزایش دهد. بدین ترتیب كمیسیون آموزش هوانوردی و فضانوردی هر ساله كنكور جوانان هنرمند راترتیب میدهد كه به تمام كودكان دنیا اجازه میدهد توسط نقاشی درباره یك موضوعهوانوردی احساسات خود را بیان كنند. در سال 1995 میلادی موضوع (ماشین پرنده رویاهایمن) به تخیل و نوآوری كودكان پرداخت. همراه با پیشرفت های فنی قابل توجه كه علمهوانوردی از آن سود می برد كمیسیون پزشكی FAI با مشكلات بسیار گوناگونی مواجه شدهاست.
  اعضای كمیسیون مشتمل بر متخصصین پزشكی هوانوردی به تهیه مقررات (به عنوانمثال محدود كردن عوامل فشار در آكروبات هوایی) می پردازد. پیشرفت های جدید درتجهیزات ورزشی را مطالعه می كنند و رفتار اشخاصی را كه به ورزشهای هوایی مبادرت میورزند در مواقع بحرانی به منظور بالا بردن سطح ایمنی مورد تجزیه و تحلیل قرار میدهند. این كمیسیون همچنین در مورد هماهنگ ساختن استانداردهای بین المللی پزشكی برایدارندگان گواهی نامه خلبانی شخصی مشاركت می كند. دوپینگ در حال حاضر مسئله بزرگیاست كه این كمیسیون بدان پرداخته است.
  در جریان مجمع عمومی سالیانه خود FAI تعدادی مدال و دیپلم افتخار، مدال طلایی آسمان، با ارزشترین جایزه FAI پاداش اشخاصیخواهد بود كه به سبب فعالیتها، كارها، اكتشافات، ابتكارات و یا به خطر انداختنجانشان موجب گسترش علوم هوانوردی شوند.
  مدال طلای فضا با همان ارزش ممكن است هرساله به فضانوردی كه اكتشافی در فضا انجام داده است اعطا شود.
  دیپلم افتخارخلبان برجسته به افراد غیر حرفه ای كه در جریان پرواز با عمل خود جان شخصی را نجاتداده باشند اعطا می شود. علاوه بر این نشانهای عمومی كه توسط مجمع عمومی اعطامیشود، در هر كمیسیون ورزشی كارهای برجسته یا خدمات خاص مربوط به خود را گرامی میدارد.

  نفوذ بین المللی FAI

  از ابتدای سال 1909 میلادی كمیسیون حقوقهوانوردی FAI مسئول مذاكره با دولت های بسیاری در مورد موضوع ناوبری هواییشد.
  اكنون نیز FAI در میان وظایف بی شمار خود به همكاری با دیگر سازمانهای بینالمللی برای حمایت از منافع فعالیت های هوایی از این سازمان می پردازد.
  فدراسیونسعی دارد با همكاری مقامات صلاحیت دار موانع موجود بر سر راه ورزشهای هوایی رابرطرف سازد و طریقه استفاده از فضای موجود برای هوانوردی را بهبود بخشد، اینماموریت با حضور یك نماینده در مركز ایكائو (سازمان بین المللی هواپیمایی كشوری) درمونترال انجام می گیرد این نماینده موقعیت FAI را روشن می سازد و چنانچه آن سازمانقوانینی پیشنهاد كند كه مانعی برای ورزشهای هوایی محسوب شود با آن مخالف خواهدكرد.
  در ژوئن 1995 شورای FAI و سازمان ایكائو یك گردهم آیی در مورد منافع مشتركداشتند. FAI نقش بسیار مهمی در مباحث مربوط به امنیت خلبانان و پرواز، ترافیكهوایی، اعطای گواهی نامه، آموزش خلبانان و دیگر مباحث مربوطه در ICAO بعهدهدارد.
  در زمینه ورزشی بیش از یكصد عضو FAI در پنج قاره گواه حضور FAI در سراسرجهان است. تایید گلایدر، كایت، پاراگلایدر و چتربازی به عنوان ورزشهای بالقوهالمپیك توسط كمیته بین المللی المپیك در سال 1985 میلادی نشان از به رسمیت شناختنقوانین ورزشی FAI دارد. در سال 1993 میلادی FAI به عضویت رسمی مجمع عمومی فدراسیونهای بین المللی ورزشی در آمد در حالی كه تا آن زمان تنها به عنوان ناظر در آنجاحضور داشت و بالاخره از سال 1994 میلادی در مجمع بین المللی بازی های جهانی حضوریافت. این مجمع فدراسیون های ورزشی را كه در بازی های المپیك شركت ندارند برایسازماندهی بازی های جهانی گرد می آورد. از سال1997، ورزش چتربازی بخشی از برنامهرسمی بازیهای بین المللی جهانی (IWGA) بوده است.

  FAI در قرن بیست ویكم

  همانند اسلاف خود كه از پیش ظرفیت نامحدود علم هوانوردی را احساس كردهبودند، مسئولین فعلی FAI از آغاز قرن بیستم میلادی با تشكیل یك گروه كاری به نام FAI-2000 شروع به برنامه ریزی برای آینده كرده اند. امروزه نیز برنامه ریزان دارندپیش بینی های خود برای قرن 21 را طراحی و ساماندهی می نمایند.
  هرچند اهداف ازپیش تعیین شده همواره سیاست كلی FAI را با ترتیب اولویت در زمان حال تشكیل می دهد وهرچند مسئولیت های اساسی آن به صورت جهانی تغییر نكرده است ولی زمینه های جدید كاریمرتباً ظهور می یابند.
  بدین ترتیب مهمترین اشتغال خاطر گروه FAI برای قرن 21شناساندن هرچه بیشتر فعالیتهای FAI به مردم به منظور افزایش گرایش به ورزشهای هواییاست. در این میان ارتباطات از اولویت خاص برخوردار است چرا كه هر رویداد مهم ورزشهوانوردی از این رهگذر تحت پوشش جهانی قرار می گیرد. درخواست برگزاری بازی هایجهانی هوایی هر چهار سال یك بار این هدف اولیه را به ایجاد جاذبه بسیار بزرگ درجامعه هوانوردی و مشاركت اعضاء پیوند می دهد كه بدون شك هر یك از فعالیتهایهوانوردی از آن بهره مند می شوند.
  اصرار اعضای كمیته مشترك FAI و كمیته و بینالمللی جهت ورود بعضی از ورزشهای هوایی خصوصاً چتربازی در برنامه های المپیك نشاناز تلاش همه جانبه برای همه گیر شدن این ورزشها دارد. بدون شك همه گیر ساختنهوانوردی ورزشی عامل غیر قابل اجتنابی در افزایش افراد كه به این ورزشها می پردازندخصوصا جوانان محسوب می شود.
  سازمانهای بین المللی ورزشهای هوایی: كمیته هایمختلف ورزشهای هوایی بشرح زیر می باشند:
  1) كمیته پرواز با بالون
  2) كمیتهپرواز با گلایدر
  3) كمیته هوانوردی عمومی (فعالیتهای با هواپیمای سبك)
  4) كمیته ساخت و پرواز هواپیمای مدل
  5) كمیته چتربازی
  6) كمیته پرواز با كایت وپاراگلایدر
  7) كمیته اكروباسی هوایی با هواپیما
  8) كمیته پرواز با میكرولایتها (هواپیماهای سبك و فوق سبك)
  9) كمیته پرواز با هلیكوپتر واتوژیروس
  10) كمیته ركوردهای فضانوردی
  11) فدراسیون جهانی و كمیته عمومی ورزشهای هوایی
  #1 ارسال شده در تاريخ May 18th, 2010 در ساعت 15:01:37

 2. The Following 7 Users Say Thank You to Black Eagle For This Useful Post:

  akbar e&e (May 31st, 2010), امیر سام (March 1st, 2012), Eshghe Parvaz (May 18th, 2010), SKY MAN (May 18th, 2010), Mohammad Tomcat (May 31st, 2010), Mohammadme (May 31st, 2010), Real Flight (May 18th, 2010)

 3. akbar e&e ?????? ??
  akbar e&e
  هوانورد نیمه فعال-استوار یکم
  May 2010
  THR
  153
  تعداد تشکر : 1,315
  Thanked 1,010 Times in 159 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 1

  ??? ??? پاسخ : فدراسيون ورزشهاي هوائي

  سلام
  آقا فضلی این ورزشها تو ایران هم پیدا میشه ؟
  #2 ارسال شده در تاريخ May 31st, 2010 در ساعت 21:17:00

 4. The Following 2 Users Say Thank You to akbar e&e For This Useful Post:

  Amiralikarimi (June 1st, 2010), Mohammad Tomcat (May 31st, 2010)

 5. Arian.z ?????? ??
  Arian.z
  هوانورد عادی - گروهبان سوم
  August 2009
  TEH
  27
  تعداد تشکر : 5
  Thanked 59 Times in 17 Posts

  ??? ??? پاسخ : فدراسيون ورزشهاي هوائي

  اموزش سقوط ازاد اتوماتیک و غیر اتوماتیک و ... بله تو ایران هست ولی این دو رشته هزینه بالایی داره و به زحمت میشه بعد از اموزش ماهی یه بار پرید ! ...
  #3 ارسال شده در تاريخ June 7th, 2010 در ساعت 16:07:37

 6. The Following 2 Users Say Thank You to Arian.z For This Useful Post:

  akbar e&e (June 7th, 2010), jahromparvaz (September 10th, 2011)

 7. naser.tabrizi ?????? ??
  naser.tabrizi
  هوانورد عادی - سرباز صفر
  June 2010
  tehran
  1
  تعداد تشکر : 0
  تعداد تشکر : Thanked 1 Time in 1 Post

  ??? ??? پاسخ : فدراسيون ورزشهاي هوائي

  با سلام
  من خواستار معرفي امكانات و آدرس تماس با مراجعي هستم كه مي توانند براي تاسيس يك باشگاه خصوصي پرواز با گلايدر در شهرستان قزوين مرا راهنمايي كنند برادر من خاهان سرمايه گذاري در اين بخش در شهر قزوين ميباشد و دست ياري به سوي دوستاني كه مي توانند در اين راه راهنمايي لازم را كنند دراز ميكند لطفا مارا در اين زمينه راهنمايي كنيد
  شماره تماس 09123079342 تبريزي و قزوين 09123827640
  #4 ارسال شده در تاريخ June 12th, 2010 در ساعت 14:08:35

 8. The Following User Says Thank You to naser.tabrizi For This Useful Post:

  jahromparvaz (September 10th, 2011)

????? ????? ??? ?????

???? ??? ????? ? ??????

 • ??? ????????? ????? ????? ????? ????
 • ??? ????? ????? ???? ?? ??????
 • ??? ????????? ???? ????? ????.
 • ??? ????????? ??? ??? ??? ?? ?????? ????
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0