برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

????? ?????: ?? 1 ?? 3 ?? 3
dqw
 1. irufo ?????? ??
  irufo
  هوانورد عادي
  March 2008
  1,061
  تعداد تشکر : 1,487
  Thanked 4,510 Times in 929 Posts

  ??? ??? مطالب آموزشی درباره پرواز با پاراگلایدر ( آموزش مقدماتی شماره 1 برخاستن )  آموزش مقدماتی پرواز با پاراگلایدر شماره 1 "برخاستن یا همان Take off"  با توجه به درخواست دانش آموختگان و خلبانان و همچنین قبول مرکز آموزش ، تصمیم بر این گرفته شد تا آموزش الکترونیکی هم از طریق سایت برای علاقمندان رشته های پروازی از جمله پاراگلایدر قرار دهیم. شماره اول این اموزش که به صورت مقدماتی برای علاقمندان و دانش آموختگان این ورزش در وب سایت آسمانی آبی کرج (مرکز آموزش علوم و فنونی هوایی غرب استان تهران و شهرهای حومه) قرار داده شده است هم اکنون قابل استفاده می باشد. این مطالب به صورت تئوری میباشد و به زودی تصاویر و فیلم های آموزشی نیز به این سری آموزش ها افزوده خواهند شد. پس برای دنبال کردن آموزش و دریافت اطلاعات لازم با ما همراه باشید...  اول از همه نکاتی که باید قبل از پرواز مد نظر داشته باشید با هم یکبار دیگر مرور میکنیم:

  - قبل ازهراقدامي جهت پرواز آموزشهاي تئوري و عملي و تمرینات كافي و لازم زير نظر مربيان مجرب داشته باشيد .
  - دارا ي گواهينامه مناسب مرحله پروازی خود و بيمه نامه معتبر باشيد .
  - در سلامت كامل بوده تحت فشار عصبی نبوده و مواد مخدر،مشروبات الكلي و داروهاي آرام بخش مصرف نكرده باشيد.
  - در شرايط مناسب حال و شرائط خود پرواز كنيد.
  - كلاه ايمني و هارنس مناسب بتن كرده و حتما چتر كمكي را به همراه داشته باشيد.
  - ازمحكم بودن بند پاها،شكم و سينه اطمينان حاصل كنيد.
  - بندهاي كارابين در جاي خود محكم شده باشند.
  - كليه بندهاي كاناپي (لاين هاLines ) آزاد باشند (گره نداشته باشند) .
  - بركها (Break's) را آزاد نماييد .
  - دقت كنيد بند بركها به رايزرها (Riser) نپيچيده باشند .
  - دقيقا در وسط بال (مقابل نشاني كه كارخانه سازنده معمولا روي بال ميگذارد) ايستاده باشيد .
  - جهت باد را كنترل نماييد بايد دقيقا روبروي باد (يعني در جهت مخالف وزش باد ) ايستاده باشيد .
  - سرعت باد را سنجيده محيط اطراف را كنترل و موانع احتمالي از قبيل بوته هاي خار و يا سنگهاي روي زمين را در نظر داشته باشيد .
  - دسته چتر كمكي را مشاهده و پيم هاي آنرا بررسي نماييد .
  - از وصل بودن اسپيد سيستم (3) اطمينان حاصل كنيد .
  - به نرمي با كشيدن بندها يA و درست كردن ديواره كوچكي آخرين چك را انجام داده و از نبودن هيچگونه گره و يا پيچ خوردگي در لاينها مطمئن شويد  مرحله برخاستن (Take off)
  پروازي سالم ،مطمئن و لذت بخش مستلزم داشتن تمرينات كافي ، متناوب زير نظر مربيان مربوطه مي باشد. يك ساعت تمرين در زمين برابر با ده ساعت پرواز در آسمان است. تمرين بر روي زمين به شما در كنترل صحيح بال كمك بسزايي مي كند وهمچنين زماني كه در آسمان در حال پرواز هستيد اعتماد بنفس و حس كنترل خوبي به شما القا خواهد كرد .  برخاستن (Launch) به سه صورت امكان پذير است كه در اينجا به توضيح آن مي پردازيم :

  الف) برخاستن به صورت رو به باد (روبروي باد و پشت به بال) - Nil Wind Launch
  دقيقا در وسط بال قرار گرفته (پشت به علامتي كه معمولا كارخانه سازنده در وسط بال تعبيه مي كند) و روبروي جهت وزش باد بايستيد سپس رايزرهاي A را روي ساعد نزديك آرنج انداخته هر دو برك سمت چپ و راست را در دست گرفته و دستها را بصورت كشيده و در جهت عقب نگهداشته سپس بطور همزمان و با قدرت لازم به سمت جلو كشيده ، در همين زمان بال به طرف بالا حركت مي كند دستها را به موازات حركت بال بالا بياوريد تا جايي كه بال كاملا در بالا ي سرتان قرار گيرد بكشيد بلافاصله رايزرها را رها و بركها را تا سر شانه پايين بياوريد مقداري به جلو خم شويد و جند قدم به طرف جلو برداريد ، سعي كنيد يال را كنترل كرده و از كج شدن يا جلو زدن آن بوسيله بركها جلوگيري كنيد به بالا نگاه كرده و ازآزاد بودن لاينها مطمئن شويد .(اگر متوجه شديد اشكالي در لاينها و يا بال هست فورا با كشيدن كامل بركها ، بال را پايين آورده و اشكال ايجاد شده را رفع نماييد) اگر اشكالي وجود نداشت وزن را به جلو انداخته و شروع به دويدن كنيد در صورتي كه بالتان به يك طرف رفت و يا كج شد مي توانيد به همان طرف رفته و بال را لول (Level) كرده و به پرواز درآوريد . توجه داشته باشيد هر قدر سرعت باد كم باشد به همان مقدار بايستي قويتر و تندتر بدويد.

  (ب) برخاستن بصورت برعكس (روبروي بال و پشت به باد) Strong Wind Launch – Reveres -
  در محلي كه باد تند مي وزد بهتر است از روش (Reveres) ريورس براي برخاستن (Take Off)استفاده كنيم .در اين روش ابتدا بطرف بال چرخيده طوري كه اگر راست دست هستيم دسته رايزرهاي سمت راست را از روي سر گذرانده و بطرف بال قرار ميگيريم و اگر چپ دست هستيم بلعكس، حال مي توانيم بال را بصورت كامل روبروي خود ببينيم بركها را در دست مي گيريم .

  در اينجا به سه صورت مي توانيم عمل كنيم:
  1- برك و رايزرA بال چپ در دست چپ و برك و رايزرA بال راست در دست راست.
  2- برك و رايزر Aبال چپ در دست راست و برك و رايزرA بال راست در دست چپ
  3- هردو رايزر در دست چپ و برك بالي كه احتمال مي دهيم زودتر بالا بيايد در دست راست را مي گيريم البته هر كدام از اين طرق به تمرينهاي زيادي نياز دارد كه حتما بايد زير نظر مربيان محترم انجام شود تا ملكه ذهن هنرجو گردد و آنچنان عادت كند كه بدون هيچ گونه دستپاچگي و عجله و اضطراب و با تسلط كامل انجام دهد.

  با درست كردن (به اصطلاح) ديواره كوچكي كه بوسيله كشيدن آرام رايزر A درست مي شود مي توانيد براحتي ببينيد آيا بندها گره خوردگي ويا پيچيدگي نداشته باشند ، به جايي گير نكرده باشند. اين عمل باعث بررسي كلي بال و بندها مي شود ، حتي اگر خوب دقت كنيد مي توانيد جهت دقيق وزش باد را با ديدن بلند و كوتاهي ديواره ببينيد و ايستادن خود را تصحيح كنيد ‘ با حركت به طرف راست يا چپ سعي كنيد خط بالايي ديواره بال با خط افق مماس باشد حالا دقيقا پشت به باد و رو به بال خود ايستاده ايد .

  حال رايزرهاي A را در دستان خود گرفته و به آرامي بكشيد مي بينيد كه بال شروع به بالا آمدن مي كند زماني كه كاملا بالاي سر قرارگرفت (توجه : چون معمولا در سرعتهاي بالاي باد از اين روش براي تيك آف (Tack Off) استفاده مي شود چند قدمي خلبان به طرف بال كشيده خواهد شد در اين صورت با بال همراهي كرده چند قدم به طرف بال رفته و سعي در كنترل بال خود كنيد)، اگر باز هم ديديد بندها گره خوردگي دارند و يا گوشه هاي بال در لاينها گير كرده اند سعي در باز كردن آنها قبل از اينكه به پزواز درآييد بكنيد اگر با پمپ كردن ويا با كشيدن رايزر مخالف باز نشد سريعا با فلر (Flare) كامل بال را خوابانده و اشكال را رفع كنيد اگر اشكالي نبود سريعا چرخيده و بركها را در دستان خود بگيريد (برك بال راست در دست راست و برك بال چپ در دست چپ) و با انداختن وزن به جلو و دويدن به پروازي لذت بخش اقدام كنيدو در هر حالي هوشياري و نظم خود را حفظ كنيد.


  توجه :
  اگر بال با سرعت بالاي سرتان قرار گرفت و قبل از اين كه بتوانيد مشكلاتي از قبيل گره خوردگي لاينها و گير كردن گوشه هاي بال در لاينها را رفع كنيد به پرواز در آمد مي توانيد با آهسته پمپ كردن بال جمع شده و با انداختن وزن به طرف بال سالم سعي در باز كردن و رفع اشكال كنيد اگر مشكل رفع نشد سريعا و با كمترين حركت به طرف محل فرود و يا هر مكان مناسب ديگري رفته و با هوشياري تمام و خونسردي كامل و همچنين احتياط رو به باد فرود بياييد.  (ج) برخاستن از زمين توسط طناب و يا وينچ (Launching by winch)
  اين نوع تيك آف (Take Off) در محلهايي مورد استفاده قرار مي گيرد كه فاصله زيادي تا مناطق كوهستاني و يا بلندي هاي مناسب ندارند. خلبانان در هواي آرام ودر شرايطي كاملا كنترل شده و با حضور اساتيد و پس ازگذراندن آموزشهاي لازم و كامل اقدام به پرواز مي كنند .افرادي هم كه مسئول ماشين وينچ هستند بايد آموزشهاي لازم را ديده باشند و از آمادگي كامل برخوردارباشند در اين زمان طناب وينچ به محل مخصوص اتصال كه در روي هارنس خلبان قرار دارد متصل مي شود و به ماشين وينچ علامت شروع كشندگي طناب داده مي شود با كشيده شدن خلبان به تبع بال نيز كشيده و به پرواز در خواهد آمد و شروع به پروازمي كند البته بايد در نظر داشت چون نيروي كشش از طريق خلبان به بال وارد ميشود هميشه بال در اين زمان از خلبان عقب ميماند اين حالت تا آنجا ادامه مي يابد كه خلبان تشخيص دهد به ارتفاع لازم كه معمولا 300 تا 400 متري مي باشد رسيده در اين حال با هماهنگي كه بوسيله بيسيم با ماشين وينچ مي كند آرام آرام سرعت كشش كم شده با كشيدن دستگيره مخصوصي كه براي همين كار تعبيه شده اقدام به ريليز (Release) مي كند حال طناب اتصال از خلبان جدا شده وبه طرف زمين رها مي گردد احتمال دارد در لحظه اي كه طناب رها مي شود چون كشش قطع شده بال شروع به جلو زدن وشيرجه خواهد كرد كه در اينجا خلبان با گرفتن بركها و كنترل فشار زير بال ، بال را كنترل كرده و از جلو زدن بال جلوگير خواهد كرد (اين مراحل در دوره هاي آموزشي به خلبان تعليم داده مي شود).

  منبع: +
  #1 ارسال شده در تاريخ May 20th, 2010 در ساعت 14:32:51

 2. The Following 10 Users Say Thank You to irufo For This Useful Post:

  امیر سام (March 1st, 2012), behnam_200 (July 31st, 2013), Eshghe Parvaz (May 20th, 2010), HardCP (December 8th, 2010), jahromparvaz (July 19th, 2011), Mehdi.M (July 31st, 2013), mehdi5 (August 24th, 2013), omidi (July 3rd, 2010), Real Flight (May 20th, 2010), saeedpara (July 15th, 2010)

 3. behnam_200 ?????? ??
  behnam_200
  هوانورد عادی - سرباز یکم
  July 2013
  tehran
  9
  تعداد تشکر : 3
  Thanked 14 Times in 7 Posts

  ??? ??? پاسخ: مطالب آموزشی درباره پرواز با پاراگلایدر ( آموزش مقدماتی شماره 1 برخاستن )

  سلام.
  ممنون از اینکه بصورت کامل توضیح دادید.مخصوصا در مورد وینچ،کلی و مفید بود.
  #2 ارسال شده در تاريخ July 31st, 2013 در ساعت 04:12:10

 4. The Following User Says Thank You to behnam_200 For This Useful Post:

  Mehdi.M (July 31st, 2013)

 5. Mehdi.M ?????? ??
  Mehdi.M
  هوانورد نیمه فعال-سروان
  July 2013
  Isf
  428
  تعداد تشکر : 1,067
  Thanked 376 Times in 187 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 1

  new_1 پاسخ: مطالب آموزشی درباره پرواز با پاراگلایدر ( آموزش مقدماتی شماره 1 برخاستن )

  ممنون در مورد توضیحاتی که دادید.
  #3 ارسال شده در تاريخ July 31st, 2013 در ساعت 16:22:39

????? ????? ??? ?????

???? ??? ????? ? ??????

 • ??? ????????? ????? ????? ????? ????
 • ??? ????? ????? ???? ?? ??????
 • ??? ????????? ???? ????? ????.
 • ??? ????????? ??? ??? ??? ?? ?????? ????
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0