برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

????? ?????: ?? 1 ?? 1 ?? 1
dqw
 1. mona ?????? ??
  mona

  هوانورد ارشد- مدير سابق
  September 2009
  Iran
  985
  تعداد تشکر : 13,048
  Thanked 4,746 Times in 981 Posts

  ??? ??? آينده زمين چگونه است؟

  «شبيه‌‌سازي زمين با تمامي فاكتورهاي سازنده و پوياي آن» عنوان پروژه بي‌سابقه و وسيعي است كه با نام Living Earth Simulator آغاز مي‌شود. در اين برنامه كه اروپا آن را اداره مي‌كند كنكاش دقيقي در داده‌هاي مربوط به عرصه بهداشت، محيط زيست و امور اقتصادي صورت مي‌گيرد تا در نهايت مدلي از كل زمين در زمان واقعي ارائه شود. اين مدل به نوعي آينده زمين و تمامي بحران‌هاي آن را پيش‌بيني مي‌كند؛ مدلي كه براي رهبران اقتصادي جهان مي‌تواند در چاره‌جويي و به حداقل رساندن اثرات آنها مثمر ثمر باشد.


  زماني كه صحبت از بحران‌هاي جهاني به ميان مي‌آيد ساكنان زمين بخشي از سيستمي محسوب مي‌شوند كه بشدت در معرض تبعات آن قرار مي‌گيرند: تغييرات جوي، منابع غذايي، كمبود انرژي، سيستم‌هاي بانكداري و نظاير آنها. البته به اين نگراني‌ها بايد تهديدات ناشي از وقوع جنگ در برخي مناطق مستعد جهان را نيز افزود.

  در كنار تمامي اين موارد شيوع جهاني برخي بيماري‌ها از جمله آنفلوآنزا يكي از دغدغه‌هاي اصلي محققان به شمار مي‌آيد. در اين ميان علم نقش بسيار مهمي در درك جنبه‌هاي گوناگون اين بحران‌ها ايفا مي‌كند اما تنها درك آنها كافي است. آيا مي‌توان از علم اين انتظار را داشت تا كار بيشتري نيز انجام دهد؟

  دريك هلبينگ از انستيتو فدرال فناوري سوئيس در زوريخ، از پروژه جاه‌طلبانه‌اي خبر مي‌دهد كه براساس آن از دستاوردهاي علمي استفاده‌هاي بيشتري براي رويارويي هرچه بهتر با اين بحران‌ها صورت مي‌گيرد. ايده اين محقق چيزي نيست جز خلق نوعي پروژه منهتن تا با استفاده از آن اثرات مختلف اين بحران‌هاي اقتصادي، اجتماعي و زيست‌محيطي مورد بررسي دقيق‌تر قرار گرفته و راهكارهاي مناسبي جهت غلبه بر آنها پيدا شود. طرح وي شامل جمع‌آوري داده‌هاي مختلف درباره زمين آن هم با جزئيات خيره‌كننده است تا از آنها براي شبيه‌سازي رفتار كليت اقتصاد جهاني استفاده شود. در ادامه اين پروژه، از اطلاعات به دست آمده براي پيش‌بيني آينده و جلوگيري از وقوع بحران‌هاي در حال شكل‌گيري بهره گرفته مي‌شود. به اين پروژه مي‌توان به عنوان نوعي
  Google Earth براي جامعه نگاه كرد. اكثر كاربران اينترنتي از نقشه سه‌بعدي گوگل زمين استفاده كرده‌اند. در اين فناوري از اطلاعات به‌روز شده و لحظه‌اي درخصوص مشخص شدن شهر محل زندگي و كار افراد استفاده مي‌شود. اما اين پايان جستار Google Earth نيست چون با استفاده از آن مي‌توان به حياط پشت خانه و باغچه كوچك آن نيز نفوذ كرد.

  اكنون از Google Earth الهام گرفته شده و قرار است در آينده‌اي نه‌چندان دور مدل مشابهي از آن براي پيش‌بيني آينده بحران‌هاي زمين ارائه شود. در اين مدل محققان از فاكتورهاي زنده و در لحظه‌اي نظير تبادلات مالي، وضعيت بهداشت در سراسر زمين، گردشگري، سطح آلاينده دي‌اكسيد كربن و موارد ديگر مشابه آنها استفاده مي‌كنند تا مدل كلي نه تنها از زمين بلكه كل جامعه آن به دست آورند. هلبينگ معتقد است كند‌و‌كاو واقعيت مي‌تواند بهترين توصيف براي اين ايده خلاقانه باشد.

  اين مدل از قابليت‌هاي خيره‌كننده‌اي برخوردار است. از جمله آنها مي‌توان به اين نكته اشاره كرد كه نه‌تنها كل زمين را در زمان واقعي شبيه‌سازي مي‌كند بلكه طي فرآيندي مشابه آنچه كه كارشناسان وضعيت آب و هوا درخصوص روزهاي در پيش روي انجام مي‌دهند به نوعي آينده زمين را نيز پيش‌بيني مي‌كند.

  شبيه‌ساز هلبينگ جستجوي عميقي در حباب‌ها و سقوط‌هاي اقتصادي خواهد داشت و با استفاده از اطلاعات دقيقي كه در آن وارد شده است هشدارهاي لازم را در خصوص بحران‌هاي همه‌گير جهاني ارائه مي‌كند و در عين حال راه‌هاي گوناگوني را جهت به حداقل رساندن اثرات آن ارائه مي‌نمايد. گذشته از تمامي اين قابليت‌ها بايد گفت اين شبيه‌ساز قادر است تا نتيجه مناقشات منطقه‌اي را پيش‌بيني كرده و حتي اثرگذاري نوع زندگي انسان‌ها بر شرايط جوي زمين را نيز پيش‌بيني كند. هلبينگ برنامه‌هاي ديگري نيز در ذهن خود دارد.

  او به دنبال طراحي اتاق‌هايي به نام اتاق‌هاي وضعيت است تا در آن رهبران جهاني اين امكان را داشته باشند تا بحران‌هاي مختلف را مشاهده كرده و راهكارهايي براي مديريت صحيح آنها پيدا كنند.

  اين يك پروژه بزرگ و پرهزينه است و قرار است در سال 2022 به مرحله بهره‌برداري برسد. هزينه كلي كه براي عملي شدن آن در نظر گرفته شده حدود يك ميليارد يورو عنوان شده است كه از سوي كميسيون اروپا تأمين مي‌شود. اما عملي شدن اين ايده كار چندان ساده‌اي نيست. استفاده از نيروهاي متخصص دانشگاهي يكي از اصلي‌ترين الزامات آن به شمار مي‌آيد و از اين رو هلبينگ طي برنامه‌ريزي گسترده‌اي در نظر دارد تا تيمي متشكل از دانشمندان برجسته از دانشگاه‌هاي شناخته‌شده اروپا را تشكيل دهد.

  گرچه هنوز كارهاي عملياتي اين پروژه آغاز نشده است اما محققان به ابراز نظرهاي گوناگوني نسبت به آن پرداخته‌اند. از مهم‌ترين نكته‌هايي كه درخصوص اين پروژه به چشم مي‌آيد نگراني‌هايي است كه نسبت به عملي شدن آن مطرح مي‌شود. برخي اين پرسش را مطرح مي‌كنند كه آيا واقعا مي‌توان به آينده و پيش‌بيني آن فكر كرد؟ برخي آنها را در حد يك نگراني و البته برخي نيز آن را يك چالش بزرگ در نظر مي‌گيرند. برخي نيز با خوش‌بيني زياد نسبت به آن مي‌گويند شبيه‌ساز زمين زنده نگرش ما به زندگي و سياره مادر را به گونه‌اي دستخوش تغييرات بزرگي قرار خواهد داد كه هيچ‌كس تصور آن را هم نمي‌كند.

  جاي هيچ شك و شبهه‌اي نيست كه به درك بهتري از آينده جهاني جامعه‌اي كه در آن زندگي مي‌كنيم نياز داريم. اين نياز حياتي درخصوص زمين و فاكتورهاي سازنده آن از جمله محيط زيست نيز احساس مي‌شود. برخي محققان اين پروژه جالب توجه را به مهندسي آينده نيز تعبير كرده‌اند.

  گرچه نگراني‌هايي درخصوص اين پروژه مطرح و پاسخ‌هايي نيز براي آنها ارائه شده است با اين حال يك نگراني بزرگ همچنان احساس مي‌شود: چه كساني از اين پروژه سود اصلي را خواهند برد؟

  برخي بر اين عقيده‌اند كه شبيه‌ساز زمين زنده ابزار مناسبي براي شركت‌هاي بيمه‌گر، رهبران تجاري جهان، اقتصادهاي كلان و حتي موتورهاي جستجوگر است و شايد تمامي ساكنان زمين به طور مستقيم و كافي از آن بهره‌مند نشوند.

  يك ميليارد دلار گرچه بودجه كلاني به شمار مي‌آيد اما زماني كه به نهادهاي مشاركت‌كننده در اين پروژه نگاه مي‌كنيم متوجه مي‌شويم رقم چندان چشمگيري نيست. حتي برخي با انتقاد از اين موضوع مي‌گويند شايد در آينده و با پيشرفت بيشتر پروژه پول بيشتري به اين پروژه تزريق شود.

  نكته ديگر اين است كه شايد بهتر باشد از منابع عمومي نيز براي تأمين هزينه‌هاي آن استفاده شود تا بدين ترتيب مشاركت عموم مردم در آن افزايش يابد. به هر حال شبيه‌ساز زمين زنده در راه است و در آينده‌اي كه چندان دور نخواهد بود به خانه و حتي سيستم‌هاي ارتباطاتي ساكنان زمين راه پيدا خواهد كرد.

  سعيد حسيني

  منبع: Popular Science
  #1 ارسال شده در تاريخ May 22nd, 2010 در ساعت 00:49:57

 2. The Following 3 Users Say Thank You to mona For This Useful Post:

  Eshghe Parvaz (May 22nd, 2010), orasess (May 22nd, 2010), Real Flight (May 24th, 2010)

????? ????? ??? ?????

???? ??? ????? ? ??????

 • ??? ????????? ????? ????? ????? ????
 • ??? ????? ????? ???? ?? ??????
 • ??? ????????? ???? ????? ????.
 • ??? ????????? ??? ??? ??? ?? ?????? ????
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0