برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

????? ?????: ?? 1 ?? 2 ?? 2
dqw
 1. SKY MAN ?????? ??
  SKY MAN

  رئیس سایت
  August 2007
  none
  7,234
  تعداد تشکر : 19,755
  Thanked 20,851 Times in 3,723 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 9

  ??? ??? 3-مقدمه‌اي بر کاربرد مواد نانويي در هوافضا

  مقدمه‌اي بر کاربرد مواد نانويي در هوافضا
  .
  حوزه مواد، از مباحث اوليه در اكثر صنايع مي­باشد اما در صنايع هوافضا به عنوان شاخص اصلي نيز قابل طرح است. زيرا كاهش وزن همزمان با حفظ يا افزايش خواص مواد باعث برتري يك محصول هوايي مي‌شود چه در بازار تجاري و چه در مباحث دفاعي و نظامي


  .
  نانو مواد با افزايش خواص مواد در آينده تأثير زيادي را بر اين صنعت خواهند گذاشت. شما فرض كنيد بدنه هواپيما با استفاده از نانو مواد ضمن بهبود خواص فيزيكي و شيميايي وزني نصف بدنه­هاي فعلي داشته باشد. در اين صورت يك جهش در اقتصاد هوايي رخ خواهد داد زيرا مصرف سوخت كم شده و برد به صورت قابل ملاحظه­اي افزايش مي­يابد. در قسمتهاي ديگر هم به همين ترتيب ،‌موتور هواپيماها با استفاده از نانومواد علاوه بر بازدهي بهتر قدرت پيشرانه بيشتري را هم توليد خواهند كرد. استفاده از نانومواد در پره­توربين­ها امكان كار در دماي بالاتري را مي­دهد. نانومواد وزن بدنه موتور را كاهش مي­دهند. روانكاري توسط روغنهاي نانويي بهتر صورت مي­پذيرد.
  در موشكها و فضاپيماها موادنانويي باعث كاهش وزن قابل توجهي خواهند شد. اين فناوري در آينده موجب بهبود نسبت وزني محموله­هاي فضايي به وزن موشك پرتاب­كننده خواهد شد.
  بهبود اين نسبت، به 9 برابر مقدار كنوني بسيار قابل توجه خواهد بود يعني مي­توان وزني معادل 3 برابر موشك را به عنوان محموله به فضا پرتاب كرد كه اين به معناي كاهش فوق‌العاده در قيمت تمام شده پرتاب خواهد بود كه باعث رونق بيش از پيش ماهواره­ها و سفرهاي فضايي خواهد شد. ضمن اينكه صرفه­جويي وزني در خود محموله­هاي فضايي كه عموماً ماهواره­ها هستند با استفاده از نانومواد تأثير مضاعفي در اين صنعت خواهد داشت. هم اكنون در بسياري از ماموريت‌هاي دوردست از يك موشك پيشران براي رسيدن به مدار مورد نظر استفاده نمي‌شود بلكه از چند موشك و در چند مرحله براي تامين نيروي پيشران استفاده مي‌شود. به اين ترتيب كه موشك مرحله اول پس از اتمام سوخت، جدا شده و موشك مرحله بعدي وظيفه تامين نيروي پيشران را بر عهده مي‌گيرد كه اين كار به علت كاهش هزينه‌ها و بعضي دلايل ديگر صورت مي‌پذيرد اما فناوري نانو با صرفه‌جويي وزني نياز به پيشران‌هاي چند مرحله‌اي را كاهش مي‌دهد و از اين طريق نيز هزينة ماموريت‌هاي آتي فضايي را كاهش خواهد داد. پروژه‌اي مانند X33 كه در مارس 2001 به فضا پرتاب شد از جمله اين تلاشها براي تك مرحله­اي نمودن پرتاب به مدار است. آنچه مسلم است تأثير بسيار زياد وزن در هزينه پرتاب، استفاده از مواد سبكتر و قويتر عليرغم داشتن قيمت بالا را توجيه مي­كند. قابل ذكر است هزينه­هاي كنوني پرتاب محموله به مدار حدود 4400 تا 6600 دلار بر هر كيلوگرم مي‌باشد و براي انتقال يك محموله به كره ماه اين هزينه به 22000 دلار بر هر كيلوگرم مي‌رسد. در پروژه­هاي فضايي مثل ايجاد اقامتگاههاي فضايي نيز نانومواد نقش مؤثري داشته و قابليت زيستن در فضا را افزايش خواهند داد.
  .
  .

  pishran.com
  #1 ارسال شده در تاريخ October 12th, 2007 در ساعت 17:56:23

 2. The Following 2 Users Say Thank You to SKY MAN For This Useful Post:

  number1 (March 15th, 2011), sara.a (March 4th, 2011)

 3. sara.a ?????? ??
  sara.a
  هوانورد عادی - گروهبان سوم
  February 2011
  shiraz
  20
  تعداد تشکر : 34
  Thanked 118 Times in 20 Posts

  ??? ??? پاسخ: 3-مقدمه‌اي بر کاربرد مواد نانويي در هوافضا

  استفاده از نانو فناوری در صنعت هوا فضا
  از اهداف مهم و اصلی؛افزایش امکانات فضاپیماها و کاهش وزن سامانه های فضایی است.همچنین ساخت فضاپیماهای سبک، قوی و مقاوم در برابرتشعشعات فضایی با چنین موادی امکان پذیر شده است.
  پژوهش نانو فناوری در مراکز صنایع هوافضا به ویژه در nasa در سالهای اخیر مرکزهای پژوهشی فراوانی در موضوع بکارگیری نانو فناوری در صنعت هوا فضا به ویژه در ناسا بوجود آمده است. در واقع ناسا یكي از اولين سازمانهاي دولتي آمر یكاست، كه از فناوري نانو پشتيباني كرد . بودجه تحقيقاتي ناسا عمدتاً مواد و الكترونيك راهدف گرفته است، بخشهای پژوهشی نانو ناوبری ناسا وسرمایه های مربوط به آن شامل موارد زیر است:
  تحقیقات در زمینه ی مواد توسط آزمایشگاهی لانگلی با سرمایه گذاری 11 میلیون دلار
  تحقیقات در زمینه ی الکترونیک و داده پردازی توسط آزمایشگاه ایمز با سرمایه گذاری 15 میلیون دلار
  تحقیقات در زمینه ی حسگرها و اجزا توسط آزمایشگاه رانش جت با سرمایه گذاری 10 میلیون دلار نمونه های بکار گیری نانو فناوری در هوا فضا

  www.modares.ac.ir
  ?????? ???? sara.a : March 3rd, 2011 ?? ???? 11:48:27
  وقتی چیزی را از دست می دهید، درس گرفتن از آن را از دست ندهید .
  #2 ارسال شده در تاريخ March 3rd, 2011 در ساعت 11:47:11

 4. The Following 4 Users Say Thank You to sara.a For This Useful Post:

  Hesam7e7 (March 3rd, 2011), IR Blue SKY (March 3rd, 2011), number1 (March 15th, 2011), SKY MAN (March 3rd, 2011)

????? ????? ??? ?????

???? ??? ????? ? ??????

 • ??? ????????? ????? ????? ????? ????
 • ??? ????? ????? ???? ?? ??????
 • ??? ????????? ???? ????? ????.
 • ??? ????????? ??? ??? ??? ?? ?????? ????
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0