نگراني کانادا از طرح امنيت پرواز امريکا
.
حاليکه طرحهاي امنيتي امريکا نگراني فعالان حقوق بشر را در داخل و خارج اين کشور تشديد کرده است، رسانه هاي کانادا ديروز اعلام کردند طرح امريکا براي تقويت امنيت پرواز موجب نگراني و نارضايتي شرکتهاي هواپيمايي کانادا شده است.

به گزارش خبرگزاري فرانسه از اوتاوا، دولت امريکا طرحي را تهيه کرده است که بر اساس ان شرکتهاي هواپيمايي که از حريم هوايي امريکا استفاده مي کنند حتي اگر در امريکا توقف هم نداشته باشند موظف هستند فهرست کامل مسافران خود را در اختيار مقامات واشنگتن قرار دهند.

در همين راستا وزارت امنيت داخلي امريکا قصد دارد شرکتهاي هواپيمايي کانادا را که از حريم هوايي امريکا استفاده مي کنند ملزم کند حتي در صورت توقف نداشتن در شهرهاي امريکا، هفتاد و دو ساعت پيش از پرواز، فهرست مسافران خود را در اختيار دولت امريکا قرار دهند.

اژانس امنيت حمل و نقل در وزارت امنيت داخلي امريکا در بيانيه اي که در اين زمينه منتشر شد اعلام کرده است هدف از طرح امنيت پرواز اين است که از ورود تروريستهاي شناخته شده يا افراد مظنون به دست داشتن در اقدامات تروريستي به داخل هواپيماهايي که از حريم هوايي امريکا استفاده مي کنند جلوگيري شود.

بر اساس انچه روزنامه هاي امريکا اعلام کرده اند دولت امريکا از شرکتهاي هواپيمايي کانادا خواسته است پاسخ خود را به درخواست واشنگتن حداکثر تا بيست و دوم اکتبر ارائه دهند. به نوشته اين منابع اژانس حمل و نقل هوايي کانادا در نظر دارد به درخواست امريکا در اين زمينه اعتراض کند چرا که به گفته مسئولان کانادايي اين تدبير امنيتي مسافرت صدها جهانگرد کانادايي را که قصد رفتن به مکزيک يا حوزه درياي کارائيب را دارند تحت تاثير قرار خواهد داد.

مسئولان وزارت امنيت داخلي امريکا اعلام کرده اند تدابير امنيتي جديد در چارچوب توصيه هايي که کميسيون تحقيق حملات يازدهم سپتامبر ارائه کرده ،‌اتخاذ شده است.دولت امريکا در سالهاي اخير براي جلوگيري از وقوع حملاتي شبيه حملات تروريستي يازدهم سپتامبر تدابير امنيتي را در مسافرتهاي هوايي و همچنين ورود اتباع خارجي به اين کشور تشديد کرده است.

فرد گاسپار، سخنگوي اژانس حمل و نقل هوايي کانادا اعلام کرد دولت کانادا خود فهرستي از افراد مظنون و تروريستهايي که ورودشان به هواپيماها ممنوع شده است در اختيار دارد. وي افزود تدابير امنيتي در اين زمينه با هماهنگي و همکاري نزديک مقامات امريکا به اجرا گذاشته مي شود بنابراين نيازي نيست که بار ديگر مقامات امريکايي شرکتهاي هواپيمايي کانادا را تحت فشار قرار دهند. فرد گاسپار خاطر نشان کرد تدابيري که امريکا قصد دارد براي تقويت امنيت پرواز به اجرا بگذارد ازاديهاي فردي و حريم خصوصي زندگي شهروندان را نقض مي کند.


انجمنها و نهادهاي مدافع حقوق مدني در امريکا بر اين عقيده هستندکه اقدامات دولت امريکا براي تقويت امنيت پرواز، نگرانيها را درباره احتمال دخالت دولت در زندگي و حريم خصوصي شهروندان عادي و نقض ازاديهاي مدني شهروندان بيش از پيش تشديد ميکند. دولت امريکا در چارچوب تقويت امنيت شبکه حمل و نقل هوايي اين کشور پرونده هاي الکترونيکي مفصلي از رفتار و کردار ميليونها شهروند امريکايي هنگام سفر به ديگر کشورها تهيه کرده است. دولت امريکا قصد دارد اين اطلاعات راتا پانزده سال اينده حفظ کند و در صورت لزوم از انها استفاده کند.

تهيه فهرست افراد مظنون به اقدامات تروريستي موجب انتقادهاي زيادي در گذشته شده است چراکه اين اقدام دولت امريکا در پاره اي موارد موجب اختلال يا اشتباه شد و علاوه بر اين ممکن است اين اطلاعات افشا گردد.
www.takeoff.ir