برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

????? ?????: ?? 1 ?? 1 ?? 1
dqw
 1. irufo ?????? ??
  irufo
  هوانورد عادي
  March 2008
  1,061
  تعداد تشکر : 1,487
  Thanked 4,510 Times in 929 Posts

  ??? ??? معرفی هواپیمای گلايدر Gliding یا پلانور
  هواپیماهایی را که بدون استفاده از انرژی موتور به پرواز در می آیند ، گلایدر می نامند . بالهای این هواپیما بلندتر و باریکتر از هواپیمای معمولی است که نیروی "برا "ی بیشتری را تولید می کند .

  گلایدرها را به کمک اتومبیل یا یک هواپیمای یدک کش به پرواز در می آورند. زمانی که گلایدر به حد کافی اوج می گیرد آن را رها می کنند. گلایدرها با استفاده از نیروی باد ، در هوا می مانند و آرام آرام از ارتفاع آنها کاسته می شود. اگر سرعت باد با سرعت کاهش ارتفاع گلایدر یکسان باشد ، گلایدر در ارتفاع ثابتی قرار خواهد گرفت ، و وقتی سرعت بیشتر می شود ، ارتفاع گلایدر افزایش می یابد .

  در اندیشه طراحی بالهای گلایدر ، بزرگ و وسیع بودن بالها ، امکان قدرت بیشتری را در صعود ، به این دستگاه می دهد. ماندن در فضا و حرکت در هوا ، توسط فیلترهایی انجام می شود که وضعیت آنها بر روی بالها ، در حفظ تعادل و حرکت هواپیما کمک کرده ، و وجود فیلترهای زیر بالها و نیز نوع طراحی آنها ، باعث اوج گرفتن این هواپیمای بی موتور می شود. بدین ترتیب هواپیمای بی موتور در هوا مانده و می تواند به جلو حرکت نموده و به راحتی فرود آید . کابین خلبان گلایدر میتواند یک نفره یا دو نفره باشد. در کابین خلبان ، دسته اوج گیری برای هدایت هواپیمای گلایدر در مواقع وزش باد ، و ابزار تغییر سرعت و نیز ترمز برای کنترول سرعت و همچنین انجام مرحله فرود وجود دارد. علاوه برآن ، در این نوع هواپیماها دستگاه مخابراتی هم برای برقراری تماس با زمین ، پیش بینی شده است .


  ابزار فرود برای گلایدرها شامل یک چرخ که زیر کابین خلبان نصب شده است و در عقب دم گلایدر چرخ کوچکی وجود دارد که از آسیب دیدن دم آن در هنگامی که روی زمین متوقف است ، جلوگیری ‌کند .

  در سال ۱۸۵۳اولین هواپیمای بدون موتور با یک سر نشین به پرواز درآمد و تنها توانست طول یک دره را پرواز کند. گلایدر های امروزی میتوانند بسیار بیشتر از این مسافت پرواز کنند. در سال ۱۹۸۶ یک هواپیمای گلایدر توانست بر فراز کالیفرنیا تا ارتفاع ۱۱۵۰۰ متری از سطح زمین اوج بگیرد .

  در ایران نیز به عنوان گامی موفق در تجلی استفاده از منابع داخلی در صنعت هوافضای کشور ، گلايدر آوا-101 جهت باشگاه های ورزشی و مصارف تفريحی توسط صنایع هوایی کشورمان طراحی و ساخته شده است که دارای ساختاری زيبا ، کابين راحت بصورت دو نفره پشت سر هم با کيفيت کاری بالا و بیصدا می باشد .

  آوا –101 مطابق استانداردهای بين المللی JAR-22 در رده خدماتی چند منظوره و از مواد مرکب با حاشيه بالا ساخته شده ، براحتی قابل حمل بوده و به سرعت مونتاژ می گردد . کابين دارای فضای کافی و پدالها قابل تنظيم است و کاناپی با ديوارهای کوتاه کابين و صفحات آلات دقيق مجزا ضمن ايجاد ديد عالی برای هر دو خلبان باعث سهولت در ورود و خروج می شود .

  آلات دقيق طوری جاسازی شده اند که براحتی قابل رويت باشند و سيستم تهويه هوای آزاد برای هر دو خلبان در نظر گرفته شده است. گواهينامه نوع در خردادماه 1376 و تاييديه تشکيلات توليد در اسفندماه 1378 توسط صنایع هوایی ایران دريافت شده است .

  مشخصات گلایدر آوا–101 تولید کشورمان (تصویر بالای صفحه) به شرح ذیل می باشد:

  طول کل 8.35 m
  طول بال m17
  ارتفاع کل 1.7 m
  ضرايب بار -2.6+5.3
  وزن خالی 420kg
  مساحت بال 18 m2
  بيشترين وزن 600 kg
  نسبت منظری 16
  محدوده بار بال 23-33 kg/m2
  حداکثر سرعت 245 km/h
  حداقل نرخ نزول 0.7 m/s
  سرعت واماندگی 70 km/h 45 kts
  بيشترين سرعت پرواز با وينچ 135 km/h
  بيشترين L/D در سرعت واماندگی 35
  بيشترين سرعت کشيدن با هواپيما 175 km/h


  منبع: +
  #1 ارسال شده در تاريخ June 4th, 2010 در ساعت 14:52:20

 2. The Following 4 Users Say Thank You to irufo For This Useful Post:

  e.rahro (January 22nd, 2013), Eshghe Parvaz (June 4th, 2010), gsa7 (December 3rd, 2011), SKY MAN (June 5th, 2010)

??????? ?????

 1. ????: 3
  ????? ?????: May 24th, 2013, 16:41:25

????? ????? ??? ?????

???? ??? ????? ? ??????

 • ??? ????????? ????? ????? ????? ????
 • ??? ????? ????? ???? ?? ??????
 • ??? ????????? ???? ????? ????.
 • ??? ????????? ??? ??? ??? ?? ?????? ????
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0