برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

????? ?????: ?? 1 ?? 1 ?? 1
dqw
 1. mona ?????? ??
  mona

  هوانورد ارشد- مدير سابق
  September 2009
  Iran
  985
  تعداد تشکر : 13,048
  Thanked 4,746 Times in 981 Posts

  ??? ??? نانوكامپوزيت‌ها و دنياي هوانوردي

  امروزه عرصه فضا از پتانسيل قابل‌توجهي برخوردار است. به همين دليل بسياري از كشورها آن را يكي از محورهاي توسعه خود قرار داده‌اند.


  از آنجا كه استفاده صلح‌آميز از فضا يكي از اصول مهم پذيرفته شده در جهان است و دخالت كشورهاي ديگر در سامانه‌هاي فضايي يك كشور، تهديدي عليه حاكميت ملي آن تلقي مي‌‌شود، توسعه سامانه‌هاي فضايي دفاعي و كسب اطلاعات راهبردي، در جهان امري پذيرفته شده در نظر گرفته شده است كه عدم بهره‌برداري از چنين حقي، باعث ضررهاي كوتاه‌مدت و بلندمدت خواهد شد.

  در اين خصوص طراحي و ساخت سازه كامپوزيتي با قابليت پرواز فضايي عنوان طرح تحقيقاتي است كه حدود 2‌سال در حال انجام است.در اين طرح به جايگزيني مواد پيشرفته و سبك در يك سازه با قابليت پرواز فضايي پرداخته شده است.

  سطح اين پروژه اكنون در مرحله امكان‌پذيري، امكان‌سنجي و طراحي مقدماتي است. در عين حال ماكت اين سازه ساخته شده است و مواد به كار رفته در بخش‌هاي اصلي اين سازه كه عمدتا از كامپوزيت‌هاي هيبريدي هستند، به صورت پايلوت ساخته شده و تست‌هاي مربوط را كاملا با موفقيت پشت سر گذاشته‌اند.

  اين مواد تركيبي از پليمرها ، فلزات و مواد هوشمند هستند كه براي برآورده شدن خواص تلفيقي مورد نياز در يك سيستم به نام كامپوزيت گردآوري شده‌اند. وقت آن رسيده كه از كامپوزيت‌هاي هيبريدي و هوشمند و حتي نانو كامپوزيت‌ها در سازه‌ها استفاده شود. فناوري موادي همچون فولاد، آلومينيوم و... اغلب آلياژهاي آهني مربوط به دهه 40 ميلادي است و تمامي تحقيقات در اين خصوص تكميل شده و جاي كار جديدي احساس نمي‌شود.

  بايد تركيبي از مواد براي رسيدن به خواص تلفيقي در كنار دانسيته پايين ايجاد كنيم. كامپوزيت فقط يك شاخه از مواد پيشرفته نيست، بلكه يك علم جديد و آيتم نوين در حوزه مهندسي مواد است. در اين علم نه تاكيد بر فلز است نه سراميك و نه پليمر. بسته به شرايط سازه بايد تركيبي از اينها ايجاد كرد و همواره به كاهش وزن توجه خاص داشته باشيم. در عين حال در اين علم يك معماري قابل تغيير آن هم با بازه وسيع در دست طراح است كه نمي‌توان از آن چشمپوشي كرد.

  در حقيقت طراح با تركيبي از زمينه و تقويت‌كننده‌ها آن هم با تنوع زياد براي طراحي و پيكربندي سازه خود روبه‌روست كه در نتيجه دست او را براي طراحي‌هاي مختلف به گونه‌اي باور نكردني باز مي‌گذارد.

  بايد تحقيقات جديد در اين زمينه را كاملا زير ذره‌بين قرار دهيم. در حال حاضر از تارهاي عنكبوت، اليافي با قدرت كشساني 35 درصد و استحكام كششي در حدود 2N/mm109x4 توليد مي‌شود به نام ام‌اي‌اس‌پي در ادامه طرح قصد داريم با فناوري كامپوزيت‌ها، موادي با استحكام 20 برابر فولاد ايجاد كنم به طوري كه تمامي شرايط سخت كاري در فضاي بيكران را بخوبي تحمل كند و مطمئنا به اين مهم مي‌رسم.

  طي جنگ اول خليج فارس، تنها 8 درصد از بمب‌ها و موشك‌هاي به كار گرفته شده از نوع هدايت‌شونده دقيق بود. اين رقم در جنگ يوگسلاوي به 35 درصد و در جنگ دوم خليج فارس به بيش از 55 درصد افزايش يافت و در اين ميان، سامانه‌هاي فضايي نقش اساسي داشته‌اند.

  اين محصول هم‌اكنون كارآمد و ارزشمند شده است، به گونه‌اي كه به عنوان ابزاري جادويي براي برتري همه‌جانبه اطلاعاتي كشورهاي صاحب اين فناوري محسوب مي‌شود و گاهي به عنوان يكي از مهم‌ترين ابزار طرح پيروزي بدون جنگ به شمار مي‌رود.

  ماموريت‌هاي اين سازه كامپوزيتي مي‌تواند بسيار وسيع باشد. ازجمله ماموريت‌ها مي‌توان به تهيه تصاوير دقيق از دشمن، تسلط مخابراتي بر تمامي ارتباطات دشمن، هماهنگي يگان‌هاي رزمي دريايي، هوايي و زميني خودي در حمله به دشمن و كاربرد در عمليات هوايي، زميني و دريايي اشاره كرد.

  مديريت اين طرح به عهده دكتر حميد اميدوار، عضو هيات علمي دانشگاه صنعتي اميركبير است و از ابتداي شروع آن ميلاد حاجي خاني، سامان خليل نسب، محمد حسين رحيمي، فريده قورچيان، رامين و مريم يعقوب‌زاده و... تعداد زيادي از دانشجويان دانشگاه‌هاي صنعتي اميركبير، آزاد واحد علوم تحقيقات اصفهان، صنعتي شريف، فردوسي مشهد، علم و صنعت، دانشگاه كار قزوين، دانشگاه شيراز، سهند تبريز، سمنان و... در راستاي اين پروژه زحمات زيادي كشيده‌اند.

  مهندس كاوه آذري

  منبع:جام جم
  #1 ارسال شده در تاريخ June 11th, 2010 در ساعت 20:14:29

 2. The Following 2 Users Say Thank You to mona For This Useful Post:

  Eshghe Parvaz (June 11th, 2010), Mohammadme (June 12th, 2010)

????? ????? ??? ?????

???? ??? ????? ? ??????

 • ??? ????????? ????? ????? ????? ????
 • ??? ????? ????? ???? ?? ??????
 • ??? ????????? ???? ????? ????.
 • ??? ????????? ??? ??? ??? ?? ?????? ????
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0