برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

????? ?????: ?? 1 ?? 1 ?? 1
dqw
 1. mona ?????? ??
  mona

  هوانورد ارشد- مدير سابق
  September 2009
  Iran
  985
  تعداد تشکر : 13,048
  Thanked 4,746 Times in 981 Posts

  ??? ??? زمين به روايت تاريخ

  براساس فرضيه‌اي كه توسط ستاره‌شناسان درباره چگونگي شكل‌گيري منظومه شمسي مطرح شده است، زمين نيز همزمان با ديگر سيارات اين منظومه و همچنين خورشيد و در فرآيندي مشابه شكل گرفته است.

  براساس اين فرضيه، شكل‌گيري منظومه شمسي حدود 6/4 ميليارد سال پيش آغاز شده است. در فرآيند شكل‌گيري زمين و ديگر سيارات منظومه شمسي، ابر گسترده‌اي از گازهاي هيدروژن و هليوم و همچنين مقدار اندكي از گازها و مواد سنگين‌تر، نقش اساسي را به عهده داشته‌اند. زمين به عنوان يكي از سيارات منظومه شمسي از يكي از ابرهاي كوچك سرگردان به وجود آمده است. در اين فرآيند، اين ذرات معلق به هم برخورد كرده و ارتباطي هميشگي و پايدار بين اين ذرات به وجود آمد كه اين فرآيند با توليد گرماي بسيار زيادي همراه بود. بتدريج مجموعه فرآيندهاي مختلفي به وقوع پيوست كه در نتيجه منجر به شكل‌گيري سيارات و تثبيت ساختار كنوني آنها شد.

  از آنجا كه زمين در آغاز سنگ گداخته‌اي بود كه سكونت موجودات زنده در آن امكان‌پذير نبود، نخستين نشانه‌هاي حيات در سطح اين كره خاكي از حدود 6/3 ميليارد سال پيش مشاهده شد و پس از آن بتدريج زندگي در اين سياره گسترش يافته و به اين ترتيب طيف وسيع و متنوعي از موجودات زنده در آن ساكن شده‌اند.

  براساس بررسي‌هاي انجام شده از زمان تشكيل زمين تا به امروز، تغييرات مختلفي در سطح اين كره خاكي بي‌وقفه ايجاد شده و به نظر مي‌رسد كه همچنان اين تغييرات در آينده نيز ادامه داشته باشد. پس از اين كه مواد مختلف معلق در فضا به عنوان مواد اصلي تشكيل‌دهنده ساختمان سيارات در كنار هم قرار گرفته و به جسم جامد و سختي تبديل شدند، فرآيند شكل‌گيري زمين به پايان رسيد و به اين ترتيب افزايش حجم اين سياره نيز متوقف شد. پس از اين كه زمين در معرض پديده‌هاي مختلف قرار گرفت و در فضاي منظومه شمسي استقرار يافت، دماي سطح آن بتدريج كاهش يافته و پوسته بيروني آن ‌شكل گرفت. هريك ازلايه‌هاي مختلف در ساختمان داخلي زمين براساس چگالي از يكديگر متمايز مي‌شوند. برخورد شهاب‌سنگ‌ها با سطح زمين كه سرعت آن 150 برابر سرعت شهاب‌سنگ‌هايي بود كه امروزه با سطح زمين برخورد مي‌كنند، نه‌تنها موجب از بين رفتن اقيانوس‌هاي اوليه در سطح زمين شد؛ بلكه توانست نقش بسيار مهمي در گسترش حيات در اين كره خاكي داشته باشد. پس از تشكيل صفحات زمين‌شناختي در سطح پوسته زمين، جو زمين و اقيانوس‌ها شكل گرفتند و نشانه‌هاي حيات افزايش يافت. به عبارت ديگر، وقتي پوسته زمين بتدريج گرماي خود را از دست داد، فعاليت‌هاي آتشفشاني در اعماق زمين آغاز شد كه در نتيجه منجر به خروج گازهايي از داخل زمين شد كه نقش بسيار مهمي در ايجاد اتمسفر زمين و همچنين شكل‌گيري اقيانوس‌ها داشتند. پس از اين كه زمين دوره يخبندان را پشت سر گذاشت، دوباره دماي سطح زمين افزايش يافت و به اين ترتيب موجودات زنده جديدي قدم به اين كره خاكي گذاشتند.

  همچنين پس از پايان عصر يخبندان نخستين نشانه‌هاي تشكيل لايه ازن نيز شناسايي شد. پس از ايجاد قاره‌هاي اوليه كه در حقيقت نخستين تقسيم‌بندي صفحات تشكيل‌دهنده پوسته زمين بودند، ابرقاره‌ها شكل گرفتند كه امروز اين مرزبندي دستخوش تغييراتي اساسي شده است. با ورود زمين به دوران پالئوزوييك، بخش وسيعي كه سطح زمين را تشكيل مي‌داد به قطعات كوچك‌تري تقسيم شده و اقيانوس‌ها در سطح زمين گسترش يافتند. چين‌خوردگي پديده‌اي است كه در گذشته موجب تشكيل رشته‌كوه‌هايي در سطح زمين شده و امروز عامل اصلي وقوع زمين‌لرزه در سطح زمين است.

  منبع:britanica
  منبع:جام جم
  #1 ارسال شده در تاريخ June 11th, 2010 در ساعت 20:30:50

 2. The Following 4 Users Say Thank You to mona For This Useful Post:

  amin dat1 (June 12th, 2010), Eshghe Parvaz (June 11th, 2010), Mohammadme (June 12th, 2010), Real Flight (June 12th, 2010)

????? ????? ??? ?????

???? ??? ????? ? ??????

 • ??? ????????? ????? ????? ????? ????
 • ??? ????? ????? ???? ?? ??????
 • ??? ????????? ???? ????? ????.
 • ??? ????????? ??? ??? ??? ?? ?????? ????
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0