برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

????? ?????: ?? 1 ?? 2 ?? 2
dqw
 1. mona ?????? ??
  mona

  هوانورد ارشد- مدير سابق
  September 2009
  Iran
  985
  تعداد تشکر : 13,048
  Thanked 4,746 Times in 981 Posts

  ??? ??? صاعقه، پديده‌اي خطرناك و مرگبار

  رعد و برق، ناشي از رها شدن ناگهاني نيروي الكتريسيته است. وقتي به هر دليلي قسمت بالاي ابر داراي بار مثبت و قسمت پايين آن داراي بار منفي مي‌شود، چنين بار منفي و مثبتي اين قابليت را دارند كه در صورت برخورد به يك جسم يا ابري ديگر، به آن منتقل شوند. اگر بارهاي مثبت و منفي با هم برخورد كنند، ارتباط بين بارهاي مخالف و جذب آنها به همديگر منجر به آزاد شدن ناگهاني نيروي الكتريسيته مي‌شود كه در نتيجه رعد و برق روي مي‌دهد. بار الكتريكي ناشي از برخورد بارهاي مخالف علاوه بر اين كه مي‌تواند از ابري به ابر ديگر منتقل شود، در جهت نيروي جاذبه به طرف سطح زمين حركت مي‌كند كه ممكن است حتي در مسير حركت خود به يك درخت يا ساختمان نيز برخورد كند.


  جالب است بدانيد كه شدت نيروي الكتريكي منتقل شده از رعد و برق به اجسام مختلف حدود 10 تا 100 ميليون ولت است و حتي گاهي در شرايطي كه رعد و برق خيلي شديد باشد، شدت نيروي الكتريكي حاصل از برخورد بارهاي مخالف به يك ميليارد ولت نيز مي‌رسد. هرچند بسياري از افراد بر اين باورند كه برخورد صاعقه با يك جسم در سطح يك منطقه تنها يك بار امكان‌پذير خواهد بود اما اين باور، باور نادرستي است. پس از اين كه جريان الكتريكي ايجاد شده در مسير مشخصي به طرف زمين انتقال پيدا مي‌كند، همچنان بارهاي مثبت و منفي مولد اين جريان در سطح آسمان در تماس با هم هستند و به اين ترتيب ممكن است جريان الكتريكي ديگري در همان مسير قبلي به سطح زمين منتقل شود و در اين مسير با جسمي كه پيش از اين جريان صاعقه به آن برخورد كرده است، تماس داشته باشد. اگرچه برخورد صاعقه با افراد پديده نادري است، اما برخي افراد، در زندگي خود صاعقه‌زدگي را تجربه كرده‌اند. اين اتفاق اغلب پيامدهاي ناگواري را براي فردي كه دچار صاعقه‌زدگي شده است، به همراه داشته و گاهي حتي موجب مرگ مي‌شود. اگر در استخر در حال شنا كردن هستيد و صداي رعد و برق را شنيديد، بهتر است هر چه زودتر استخر را ترك كنيد چرا كه در صورت برخورد صاعقه با سطح آب، ممكن است جريان الكتريكي تخليه شده از سطح ابرها در آب منتقل شود و به بدن شما برخورد كند. اگر همچنين در فضاي باز هستيد، هيچ‌گاه زير يك درخت پناه نگيريد و همچنين از در دست گرفتن اجسام فلزي اجتناب كنيد، چرا كه در اين صورت احتمال صاعقه‌زدگي افزايش خواهد يافت. در چنين مواقعي بهتر است در خودروهايتان يا ساختماني كه در نزديكي شماست، پناه بگيريد و اگر مي‌خواستيد از هواي پاك و آزاد محيط لذت ببريد به شما توصيه مي‌كنيم يك چوب بلند در دست بگيريد. اگر توجه كرده باشيد معمولا روي بام ساختمان‌هاي بلند يك ميله فلزي به عنوان ميله برقگير نصب مي‌شود. اين ميله مانع از برخورد رعد و برق با آن ساختمان خواهد شد.

  منبع:جام جم
  #1 ارسال شده در تاريخ June 11th, 2010 در ساعت 20:33:14

 2. The Following 5 Users Say Thank You to mona For This Useful Post:

  Eshghe Parvaz (June 11th, 2010), modela (June 12th, 2010), Mohammadme (June 12th, 2010), NightVision (June 11th, 2010), Real Flight (June 12th, 2010)

 3. modela ?????? ??
  modela
  هوانورد نیمه فعال-سروان
  July 2009
  univers/earth/islamic republic of iran
  427
  تعداد تشکر : 1,580
  Thanked 1,589 Times in 415 Posts

  ??? ??? پاسخ : صاعقه، پديده‌اي خطرناك و مرگبار

  يه چيز جالب براتون اينكه ناسا يه سري جداولي براي اين داره كه سهم ايران از رعدو برق طبق اون سالي 1دونه در هر كيلومتر مربع است واگه درست يادم باشه از بيشترين مناطق رعد و برق خيز جهان ميشه به افريقا اشاره كرد كه خيلي بيشتر از ايران رعد و برق داره
  زندگي شعله شمعي است در بزم وجود،
  كه به نسيم مژه بر هم زدني خاموش است...

  www.modela.blogfa.com

  www.worldnewsnew.blogfa.com

  mwnn20007@yahoo.com
  #2 ارسال شده در تاريخ June 12th, 2010 در ساعت 02:34:20

 4. The Following 3 Users Say Thank You to modela For This Useful Post:

  Eshghe Parvaz (June 12th, 2010), Mohammadme (June 12th, 2010), NightVision (June 12th, 2010)

????? ????? ??? ?????

???? ??? ????? ? ??????

 • ??? ????????? ????? ????? ????? ????
 • ??? ????? ????? ???? ?? ??????
 • ??? ????????? ???? ????? ????.
 • ??? ????????? ??? ??? ??? ?? ?????? ????
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0