مالزي دومين فضانورد خود را به فضا مي‌فرستد
.
وزير علوم مالزي گفت اين كشور كه نخستين فضانورد آن اكنون در ايستگاه فضايي بين‌المللي بسر مي‌برد، قصد دارد دومين شهروند خود را طي دو سال آينده به فضا بفرستد.

به گزارش اسپيس ديلي، "شيخ مظفر شوكور" پزشك ‪۳۵‬ ساله مالزيايي چهارشنبه گذشته با فضاپيماي سويوز روسيه و با همراهي "يوري مالنچنكو"فضانورد روس و "پگي ويتسون" آمريكايي به فضا رفت.

"جمال‌الدين جرجيس" وزير علوم، ابتكارات و فناوري مالزي گفت، "فائض خالد" دومين فضانورد مالزيايي خواهد بود.

"فائض خالد" فضانورد اصلي خواهد بود و احتمالا در ماموريت بعدي كه در سال ‪ ۲۰۰۸‬يا ‪ ۲۰۰۹‬انجام خواهد شد، كارهاي چالشي بيشتري انجام خواهد داد.

به گفته جرجيس، ممكن است خالد در آن ماموريت راهپيماي فضايي و يا تعميرات فضاپيما را انجام دهد.

وي ابراز اميدواري كرد امسال پيشنهادي را به سازمان فضايي آمريكا ارائه كند كه بر اساس آن ناسا نيز علاوه بر آژانس فضايي روسيه در آموزش خالد نقش داشته باشد.

با اين حال "نجيب تون رازك" معاون نخست وزير گفت بازنگري مامويت مظفر احتمالا پيش از هرگونه تصميم‌گيري در مورد ماموريت بعدي مالزي به فضا صورت خواهد گرفت.

وي گفت ما نخست مساله را تجزيه و تحليل و سپس احتمالات را بررسي خواهيم كرد.

شوكور بر اساس معاهده‌اي كه دولت مالزي بعنوان بخشي از يك خريد يك ميليارد دلاري جت‌هاي روسيه با اين كشور منعقد كرده است، از ميان ‪ ۱۱‬هزار نامزد مالزيايي سفر به فضا انتخاب شد.

شوكور و هم سفران آمريكايي و روس وي به مدت شش ماه در مدار زمين مشغول فعاليت خواهند شد اما شكور پس از ‪ ۱۱‬روز اقامت در فضا با خدمه ايستگاه بين‌المللي فضايي كه ماموريت خود را به اتمام رسانده‌اند به زمين برمي‌گردد.
www.takeoff.ir